Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείαι έκδοση ΠΕΑ σε διατηρητέο νεοκλασικό?


STAVION

Recommended Posts

Αυτό που παραθέτεις φαντάζομαι είναι από την εγκύκλιο 10/2011 των συμβολαιογράφων. Ο νόμος όμως για τον οποίο βγήκε αυτή η εγκύκλιος έχει καταργηθεί με τον 4122/13, στο οποίο

σύμφωνα με το αρθ.12 παρ .6 δεν απαιτείται Π.Ε.Α για τα μνημεία και για τα διατηρητέα. Εκτός και εάν μου διαφεύγει κάτι.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προχωρα χωρις ΠΕΑ και αν στο ζητησουν σφυρα μου ... επρεπε να φτιαξω ενα για ενα διαμερισμα που ο ιδιοκτητης ηθελε να το ενοικιαση ... αλλα επειδη θα το εφτιαχνα τσαμπα για καποιους λογους .. του λεω προχωρα και αν στο ζητησουν ελα να το βγαλουμε... δεν το χρειαστηκε τελικα ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ο συμβολαιογράφος ζητά από εμένα να του απαντήσω εάν χρειάζεται Π.Ε.Α ή όχι και στην περίπτωση που δεν χρειάζεται

να του δώσω και μια "βεβαίωση" (λες και είμαι το ΥΠΕΚΑ ή ότι άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω τι μου απάντησαν από την ΕΥΕΠΕΝ:

Προφορικά: Ναι, χρειάζεται ΠΕΑ για τα διατηρητέα. Σε ερώτησή μου όμως που το βασίζουν αυτό μου απάντησαν, ότι αυτή τη στιγμή δεν μπορούν, δεν έχουν τους νόμους μπροστά τους και να τους στείλω γραπτό ερώτημα για να μου απαντήσουν. Οπότε και τους έστελα e-mail. Ιδού η γραπτή απάντηση:

Γραπτή απάντηση:

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με το άρθρο 11, παρ.2γ του Π.Δ/γματος 100/2014 (ΦΕΚ Α'167) «Οργανισμός Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.», στο Τμήμα Επιθεώρησης Ενέργειας ανήκουν οι ακόλουθες αρμοδιότητες:

-Ο έλεγχος της εφαρμογής έκδοσης Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) κτηρίου, επιθεώρησης συστημάτων θέρμανσης και συστημάτων κλιματισμού, ο έλεγχος της διαδικασίας έκδοσής τους, ο έλεγχος των Ενεργειακών Επιθεωρητών και των φορέων εκπαίδευσης αυτών και η εισήγηση για επιβολή κυρώσεων,

-  Η τήρηση, ο έλεγχος και η διαχείριση του (ηλεκτρονικού) Μητρώου Ενεργειακών Επιθεωρητών (κτηρίων, συστημάτων θέρμανσης και συστημάτων κλιματισμού) καθώς και του (ηλεκτρονικού) Αρχείου Επιθεώρησης Κτηρίων,

-  Η συλλογή, επεξεργασία και μελέτη των αποτελεσμάτων από τον έλεγχο των πιστοποιητικών ενεργειακής απόδοσης και της επιθεώρησης των συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού,

-  Η εκπόνηση και η ανάθεση εκπόνησης μελετών και ερευνών, σχετικών με το αντικείμενο της ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων και

-  Η εφαρμογή και επίβλεψη ενεργειακών ελέγχων σε βιομηχανικές δραστηριότητες ή εγκαταστάσεις.

 

Για ερωτήματα που αφορούν στην ερμηνεία των ΤΟΤΕΕ θα πρέπει να απευθυνθείτε στο ΤΕΕ που είναι αρμόδιο για τη σύνταξή τους.

Σε κάθε περίπτωση η Υπηρεσία δε νομιμοποιείται να υποκαθιστά τον Ενεργειακό Επιθεωρητή στην τέλεση των καθηκόντων του και ο ΕΕ έχει λάβει την κατάλληλη εκπαίδευση για τον τρόπο καταχώρησης των δεδομένων στο ηλεκτρονικό αρχείο των ΠΕΑ .

 

Ωραία ε; κανονική κοροϊδία. Άντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης είναι το χαρτί που είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης να δώσει στον αγοραστή ή τον ενοικιαστή του ακινήτου του, ούτως ώστε αυτός ο δεύτερος να ξέρει πώς συμπεριφέρεται ενεργειακά το ακίνητο αυτό και έτσι να ξέρει να εκτιμήσει την τιμή για την οποία το αγοράζει ή το ενοικιάζει, και στην τελική αν θέλει να το αγοράσει ή να το ενοικιάσει.

Το ΠΕΑ απαιτείται για όλα τα ακίνητα, συμπεριλαμβανομένων των διατηρητέων.

 

Εκεί που διαφέρουν τα διατηρητέα είναι στο βαθμό συμμόρφωσης με το ΚΕΝΑΚ σε περίπτωση εργασιών μικρής κλίμακας ή ριζικής ανακαίνισης: για παράδειγμα, όπως είπε και άλλος συνάδελφος, δεν απαιτείται να φτάσεις σε υψηλή κατηγορία του ΚΕΝΑΚ. Υποχρεώνεσαι βέβαια να υποβάλεις μηχανολογική μελέτη, αλλά αιτιολογείς γιατί δεν κάνεις παρεμβάσεις που θα το έκαναν “σουπερ ντουπερ”. Π.χ. Δε βάζω ηλιακό θερμοσίφωνα στην ταράτσα γιατι αλλοιώνει την αισθητική του κτιρίου, επίσης μπορείς να επικαλεστείς τις περιορισμένες οικονομικές δυνατότητες του ιδιοκτήτη.

 

Απλά τι γίνεται: όταν κάνεις αίτηση για εργασίες στην πολεοδομία, σου εγκρίνουν την άδεια (μικρής κλίμακας ή κανονική), δεχόμενοι τη μελέτη σου, και το κτίριό σου μετά την ανακαίνιση δεν είναι πολύ δυνατό από άποψη ενεργειακής απόδοσης.

 

Μετά αν θες να το νοικιάσεις ή να το πουλήσεις, καλείς το μηχανολόγο να σου βγάλει ΠΕΑ, και το ΠΕΑ απλά φανερώνει ότι είσαι μάλλον στις χαμηλότερες βαθμίδες παρά στις υψηλότερες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παραθέτεις φαντάζομαι είναι από την εγκύκλιο 10/2011 των συμβολαιογράφων. Ο νόμος όμως για τον οποίο βγήκε αυτή η εγκύκλιος έχει καταργηθεί με τον 4122/13, στο οποίο

σύμφωνα με το αρθ.12 παρ .6 δεν απαιτείται Π.Ε.Α για τα μνημεία και για τα διατηρητέα. Εκτός και εάν μου διαφεύγει κάτι.

 

Το άρθρο 12, παρ 1 αναφέρει πως η έκδοση ΠΕΑ είναι υποχρεωτική εκτός από τις περιπτώσεις α', γ', δ', ε' και στ' της παραγράφου 7 του άρθρου 4.

Τα διατηρητέα ανήκουν στην περίπτωση β' της παραγράφου 7 του άρθρου 4, συνεπώς δεν εξαιρούνται από την υποχρέωση για έκδοση ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μαζέψει τα κρίσιμα αποσπάσματα απο νόμους και εγκυκλίους σχετικά με το ΚΕΝΑΚ, ΠΕΑ και διατηρητέα, φόρτωσα το αρχείο εδώ

http://www.michanikos.gr/files/file/1242-kenak-apospasmata/

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον 4122, Αρ. 12 παρ.6 "Από την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος
άρθρου εξαιρούνται οι περιπτώσεις α΄, γ΄, δ΄, ε΄ και στ΄
της παραγράφου 7 του άρθρου 4.". ΟΧΙ το β. που είναι τα διατηρητέα. Μάλλον θέλει ΠΕΑ. Εκτός εάν έχει αλλάξει κάτι.

Με προλαβε ο sdim

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω μία τέτοια περίπτωση δια κτήριο του 1922 περίπου...Εγινε το 2002 μια ανακαίνιση και σήμερα ο ιδιοκτήτης θέλει ΠΕΑ για να το νοικιάσει. Εχει απόφαση ότι είναι μεν διατηρητέο, (χρειάζεται ΠΕΑ τελικά) αλλά όχι σαν μνημείο (ώστε να μην χρειάζεται). Αν κάνω τελικά το ΠΕΑ, τι θα βάλω σαν παρεμβάσεις αφού δεν αφήνει τίποτε η αρχαιολογία? Δεν θα κάνω κανένα σενάριο? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.