Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά στη μέτρηση ενέργειας ΔΕΗ-inverter (και συζήτηση για τη διαστασιολόγηση αγωγών)


panmyr

Recommended Posts

Δεν διαφωνω καθολου με αυτα που λες.

Την λογικη μου την καταλαβες. Κανεις τοσες "εκπτωσεις" οσες χρειαζεται για να ειναι η ηλεκτρολογικη σου εγκατασταση α) ασφαλής για τον ανθρωπο και β) ασφαλής για τον εξοπλισμό. Ολα τα αλλα ερχονται μετα και εχουν να κανουν με τις υπηρεσιες που προσφερεις και την τιμη. Πτωσεις τασεις μεχρι 1% ειναι "αποδεκτες" στην πιάτσα, εχοντας σαν "κανονα" τις εγκαταστασεις φωτισμου. Στις εγκαταστασεις κινησης η τιμη αυτη παει μεχρι 3%. Και ρωταω ειναι τα φωτοβολταικα φωτισμός? Γιατι να ειναι 1%. Δεν υπαρχει κανονας* ουτε ευρωπαικη οδηγια που να λεει οτι στις φωτοβολταικες εγκαταστασεις οι πτωσεις τασεις πρεπει να ειναι τοσο, οποτε ο καθενας ακολουθει τις ελαχιστες βασει ισχυοντος κανονισμου (ΚΕΗΕ) που ειναι 1%. . Και υποψην: ο ΚΕΗΕ μιλαει για καταναλωση. Τα φωτοβολταικα ειναι παραγωγη.

 

Εκει που διαφωνουμε ειναι να λες οτι τοσο% απώλειες δεν ειναι αποδεκτες για τοσα λιγα μετρα καλωδιο. Ε ειναι προφανες, οτι ο σχειδιαστης/εγκαταστατης εβαλε μικροτερης διατομης καλωδιο (απο αυτο που θα εβαζες εσυ), αλλα τοσο μικροτερης ωστε να ειναι μεσα στο 1%. Αν δεν σαρεσει το 1%, τοτε πρεπει να το αλλαξουμε βασει μιας κοινης οδηγιας που θα ακολουθαμε ολοι. Αλλα, οσο το 1% ακολουθειται αυτη την στιγμη, δεν μπορεις να το "βγαζεις λαθος".

 

 

* εδω διατηρω μια επιφυλαξη, καθοτι δεν εχω διαβασει ΟΛΟ το HD384. Αν καποιος ξερει συγκεκριμενα ας διορθωσει.

Edited by Megawatt
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σαρεσει το 1%, τοτε πρεπει να το αλλαξουμε βασει μιας κοινης οδηγιας που θα ακολουθαμε ολοι. Αλλα, οσο το 1% ακολουθειται αυτη την στιγμη, δεν μπορεις να το "βγαζεις λαθος".

Καμία οδηγία δεν μπορεί να απαγορέψει να πας σε πτώση τάσης κάτω από 1%.

 

Το γεγονός ότι πολλοί ακολουθούν το 1% στην πτώση τάση δεν σημαίνει ότι είναι σωστό, ούτε λάθος. Όσοι ακολουθούν το 1% το επιλέξανε-σταθμίσανε, το κάνουν δηλαδή συνειδητά, ή το κάνουν απλά επειδή έτσι συνηθίζεται, επειδή τόσο προτείνει το sunny design ή δεν ξέρω και γω τι?

 

Είναι θέμα επιλογής. Και με 5% πτώση τάσης το έργο δουλεύει. Απλά μετά μπορεί να φταίνε τα "κινέζικα πανέλα".

 

Όσο για τον ΚΕΗΕ δεν ισχύει πλέον. Ο 384 ορίζει μέγιστη πτώση τάσης 4% για όλα τα κυκλώματα (φωτισμού και κίνησης). Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις με την αναφορά σου σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Το 1% το ακολουθουν γιατι? Εκει θελω απαντηση :) Επειδη στον HD384 (σαν το πιο τελευταιο και αρα το πιο ενημερωμενο εγγραφο) δεν ειδα κατι σχετικο. O HD384 δεν αναφερει πουθενα την φωτοβολταικη εγκατασταση. Και ο,τι αναφερει αφορα τις ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις ως "καταναλωση". Ως "παραγωγη" δεν αναφερεται τιποτε, τουλαχιστον εγω δεν ειδα οσο τον διαβασα.

 

Αρα, στην παραγωγη η πτωση τασης και οι απώλειες εχουν να κανουν μονο και μονο με την προσωπικη επιλογη και ποσα λεφτα διαθετει ο παραγωγος. Φυσικα, ακολουθωντας παντα τις ελαχιστες διατομες ασφαλειας των καλωδιων.

 

ΥΓ: Δεν ειπα πουθενα για οδηγια που απαγορευει να πας κατω απο 1%. Μαλλον ηθελες να πεις "πανω". Του jsk δεν του αρεσει το 1%, προτιμαει 0.5% οπως λεει και εκει πανω εγω ειπα οτι αμα δεν σαρεσει να ορισουμε μια κοινα αποδεκτη τιμη πτωσης τασης κλπ κλπ. Ακριβως και με 5% το εργο θα δουλευει, αλλα μετα ο παραγωγος θα γκρινιαζει οτι δεν βγαζει πολλα λεφτα κλπ. Εγω (σαν μηχανικος του παραγωγου και σχεδιαστης της εγκαταστασης) δεν φοβαμαι να παω πανω απο 1%, αλλα εξαρταται απο το τι εντολη θα λαβω απο τον παραγωγο.

Edited by Megawatt
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Συγκεκριμένα η SMA έχει συγκεκριμένη επισήμανση στο εγχειρίδιο εγκατάστασης η πτώση τάσης να μην ξεπερνάει το 1%!

 

Edit: Γιατί νόμισα πως κάποιος αναφερόταν σε inverter sma? Τεσπα..

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Αρα, στην παραγωγη η πτωση τασης και οι απώλειες εχουν να κανουν μονο και μονο με την προσωπικη επιλογη και ποσα λεφτα διαθετει ο παραγωγος. Φυσικα, ακολουθωντας παντα τις ελαχιστες διατομες ασφαλειας των καλωδιων.

 

Δεν είναι μόνο θέμα αρχικού κόστους, αλλά αντιμετώπισης της επένδυσης. Αν από 1% για παράδειγμα πας στο 0.5% θα έχεις όφελος ~35 ευρώ ετησίως. Το ίδιο ποσό θα ζημειωθείς αν πας στο 1.5%. Διαλέγεις και παίρνεις. Αν η τιμή του χαλκού πέσει στο μισό, θα αλλάξουν οι συσχετισμοί.

 

ΥΓ: Δεν ειπα πουθενα για οδηγια που απαγορευει να πας κατω απο 1%. Μαλλον ηθελες να πεις "πανω". Του jsk δεν του αρεσει το 1%, προτιμαει 0.5% οπως λεει και εκει πανω εγω ειπα οτι αμα δεν σαρεσει να ορισουμε μια κοινα αποδεκτη τιμη πτωσης τασης κλπ κλπ.

 

Είπα ότι αν μια οδηγία καθορίσει μέγιστη αποδεκτή πτώση τάσης το 1%, δεν θα απαγορεύεται να πας στο 0.5% που όπως είπες προτιμάει ο jsk.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα αρχικού κόστους, αλλά αντιμετώπισης της επένδυσης. Αν από 1% για παράδειγμα πας στο 0.5% θα έχεις όφελος ~35 ευρώ ετησίως. Το ίδιο ποσό θα ζημειωθείς αν πας στο 1.5%. Διαλέγεις και παίρνεις. Αν η τιμή του χαλκού πέσει στο μισό, θα αλλάξουν οι συσχετισμοί.

Συμφωνω, απλως δεν τα αναλυω τοσο πολυ. Φυσικα παιζει ρολο το ποσο % χανεις απο εδω, το ποσο % χανεις απο εκει κλπ. Το εργο φτιαχενται σε 4-6 μηνες αλλα θα ειναι εκει για 25 χρονια. Φυσικα οι απολαβες ειναι σημαντικοτερες σε βαθος ετων, αλλα πολλοι παραγωγοι δεν το καταλαβαινουν, θελουν "εκπτωσεις" στην κατασκευη. Χρεος δικο μας ειναι να τους αναλυουμε την ολη κατασταση για να μην γκρινιαζουν μετα οτι χανουν πολλα λεφτα.

Είπα ότι αν μια οδηγία καθορίσει μέγιστη αποδεκτή πτώση τάσης το 1%, δεν θα απαγορεύεται να πας στο 0.5% που όπως είπες προτιμάει ο jsk.

ε φυσικα αυτο εννοειται! Μονο σου το ειπες: μεγιστη.

 

Edit: Που να αρχισεις να τους λες για IRR!! Εκει χανουν την μπαλα :)

Edited by Megawatt
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι έχουμε να ασχοληθούμε με ποιό ενδιαφέροντα θέματα μια τελευταί τοποθέτηση

Στο post #16 ανέφερα σε κάποιον ότι το 0,8% για 16μέτρα παροχή για 10αρι καλώδιο μου ακούγεται πολύ

Αφου απάντησε στο post #17 χωρίς να αναφέρει την διατομή του καλωδίου εγώ αανέφερα ότι σχεδιάζω με απώλειες κάτω απο 0,5% αλλά όπως ρητά ανέφερα είναι προσωπική επιλογή την οποία και εξηγώ στον πελάτη. Δεν με προτρέπει κανένα sunny Design και κανένα άλλο εργαλείο εταιρίας κατασκεύης inverter.

Δεν προτρέπω κανένα να κάνει το ίδιο απλά μια τοποθέτηση έκανα δεν ανέφερα πουθένά ότι το ένα είναι λάθος και το άλλο σωστό.

Anyway είχα καιρό να γράψω και μάλλον θα ξανακάνω :smile:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιχτη, δεν σε ειπε κανεις τιποτε!

 

Αλλα να βγαινεις σε ενα φορουμ και να απαντας στον παραγωγο οτι εχει ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ, επειδη εσυ ετσι σχεδιαζεις, ειναι σαν την διαφημιση που τον ρωταει ο αλλος αν βαζει σως και εκεινος τους λεει οτι αλλοιωνει την γευση. Αυτο που μας ειπες δλδ ειναι: "αλλοιωνει την γευση"

 

*****Διαγραφή κειμένου******

 

Δεν χρειάζονται προκλήσεις. Ακόμα και αν αστιευόμαστε, μπορεί να μην γίνει κατανοητό το πνεύμα. Γραπτό λόγο χρησιμοποιούμε....

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρος:

 

Στο post #16 ανέφερα σε κάποιον ότι το 0,8% για 16μέτρα παροχή για 10αρι καλώδιο μου ακούγεται πολύ

Link to comment
Share on other sites

Την διατομή του καλωδίου δεν την ανέφερα γιατί δεν ξέρω πόσο είναι (παραγωγός είμαι). Ούτε ο εγκαταστάτης μου ανέφερε ότι με τόσο χ διατομή θα έχουμε χ απώλειες, και με ψ διατομή θα έχουμε ψ απώλειες. Απλώς με κατι λιγότερο από 0,8% απώλειες μου φένονται αποδεκτές για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.