Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό σχεδιασμού μεταλλικών κατασκευών


paktomenos

Recommended Posts

Επειδή έχω βαρεθεί να σχεδιάζω άπειρες γραμμούλες στο autocad.....

επειδή τα περισσότερα 3D σχεδιαστικά προγράμματα μεταλλικών είναι είτε υπερβολικά ακριβά, είτε υπερβολικά στριφνά (βλ. strucad κλπ), είτε σου αφήνουν περισσότερη δουλειά στο τέλος να σβήνεις γραμμούλες που βρίσκονται πίσω ή κάτω από το επίπεδο που θέλεις να πλοτάρεις...

Εχει δουλέψει κανείς κάποιο απλό και αποτελεσματικό 2D ή εγγυημένο 3D πρόγραμμα της εν λόγω κατηγορίας να ξεφύγουμε από την εποχή του χαλκού (όπου χαλκός = line-offset-trim κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνηθίζετε να παραδίδετε μαζί με τα σχέδια της στατικής μελέτης και σχέδια της μελέτης εφαρμογής? Δηλαδή σχέδια λεπτομερειών μήκη μελών αναλυτικά κτλ. Χρησιμοποιείται κάποιο ειδικευμένο λογισμικό σχεδίασης για αυτή τη δουλειά? Προσωπικά όχι αλλά το ξανασκέφτομαι τώρα. Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εγώ κάνω όψεις του κτιρίου και 2 κατακόρυφες τομές σε 1:50 με τις διατομές και τις διαστάσεις, λεπτομέρειες συνδέσεων σε 1:10 και τέλος. Ήδη οι αμοιβές μας είναι σκοτωμένες, παίζουν τρελλές εκπτώσεις στην πιάτσα, χώρια και το φασόν. Αν αρχίσουμε να δίνουμε και σχέδια κοπής, πάει, θα το κλείσουμε το μαγαζί... Εγώ τουλάχιστον... Εκτός αν κάνεις ειδική συμφωνία με τον πελάτη, τότε αλλάζει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

κάπου νομίζω έχει ερωτηθεί πάλι το ίδιο...

Εγώ δεν παραδίδω σχέδια κοπής αλλά κάνω σχέδια εφαρμογής.

Όλες οι συνδέσεις, από την έδραση έως την σύνδεση του αντιανεμίου.

Κατόψεις, όψεις, μέτωπα, πλευρές, κατακόρυφοι σύνδεσμοι, αντιανέμιοι.

Στην ουσία αν αρχίσω να μετράω μήκη θα γίνουν κοπής...

Το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο στην επίβλεψη.

Γίνονται τα πάντα ακριβώς όπως τα έχω σχεδιάζει, επειδή το έχω σχεδιάσει!

 

...και ναι....αν δεν είναι δική μου άδεια δεν λέει...ήδη ζορίζει χρονικά το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

αξίζει κάποιος να επενδύσει σε σχεδιαστικό πακέτο για μεταλλικά? γιατί αυτά είναι και λίγο τσιμπημένα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.