Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα επί του Αρθρου 24 – παράγραφος 6β – Πως υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους.


Recommended Posts

Όπως πολύ πολύ ορθά σημειώνει ο dix e6, στη δήλωση που κυκλοφόρησε από το ΥΠΕΚΑ, αναφέρεται η δυνατότητα να μιλήσεις για αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία).

Οπότε γιατί να μπούμε σε διαδικασία να μιλάμε για όλο το κτίριο κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι αν το δέχονται οι συμβολαιογράφοι , οι οποίοι επιμένουν ν' αναγράφετε ακριβώς το κείμενο του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος παίζει να είναι και άμπαλος και να ζητάει ότι θέλει.

Το πλήρες κείμενο της δήλωσης είναι έτσι που πρέπει κάποια κομμάτια να κοπούν (δίνει π.χ. 2 περιπτώσεις) ή να κοπούν κάποιες λέξεις.

όταν π.χ. λέει "στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία" ε, θα διαλέξεις ή το ένα ή το άλλο.

 

Επίσης στην αρχή γράφει κάτι περί δικαιολογητικών.

Άμα εσύ έχεις να γνωμοδοτήσεις για ένα ακίνητο που εντάχθηκε και ολοκλήρωσε την Β' φάση του νόμου Τρίτση, θα γράψεις ότι σου προσκομίσθηκε οικοδομική άδεια;

 

Στην δήλωση είσαι υποχρεωμένος να γράψεις κάποια πράγματα τα οποία περικλείουν την ουσία του νόμου. Από εκεί και πέρα προσθέτεις ότι θέλεις.

Το τι θα υπογράψουμε το λέμε εμείς και όχι ο συμβολαιογράφος.

 

Άμα σε πάρει τηλ και σου ζητήσει με καλό τρόπο να γράψεις ή να σβήσεις κάτι και εσύ μπορείς να το δεχτείς αυτό, τότε ok. ΔΕ θα αποφασίζουν άλλοι για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι συνάδελφε?

Στη βεβαίωση μηχανικού που καλούμαστε να δώσουμε δεν χρησιμοποιούμε το πρότυπο που έδωσε το ΥΠΕΚΑ όπως έχει απλά σημειώνοντας σε ποια περίπτωση ανήκουμε?

Το ξαναγράφουμε σβήνοντας ότι θεωρούμε ότι δεν μας αφορά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο εκανα κι εγω... Ξαναεγραψα ολο το κειμενο, προσθετοντας και δικα μου λεκτικα, για νομικη καλυψη (φωτογραφιες, δηλωσεις, συνυπογραφες κλπ) και αφαιρωντας οτι δε με καλυπτε στην περιπτωση μου.

 

Η συμβολαιογραφος μου ζητησε στην αρχη το λεκτικο του νομου αλλα αφου της εξηγησα τι μου ζηταει να βεβαιωσω ο νομος, το αδυνατο της υποθεσης και τις νομικες μου κυρωσεις, σε συνδυασμο με το προτυπο της βεβαιωσης που εξεδωσε ο δικος μου φορεας, το δεχθηκε μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο παιχταράς παραπάνω.

Εγώ έχω αποφασίσει να βάζω φωτογραφίες και σε κάθε περίπτωση να αναφέρω με πρωτόκολλα κτλ ότι χαρτιά μου έχουν προσκομισθεί.

Αυτά που θέλει ο νόμος να βεβαιώσω τα έχω κρατήσει αυτούσια (κόβοντας τα περιττά κάθε φορά) από τη δήλωση του ΥΠΕΚΑ και μετά γράφω αυτά που πιστεύω ότι με καλύπτουν.

Άμα κάποιος δε μπορεί να το δεχτεί, ας βρουν άλλον.

 

Είναι μεγάλες οι ποινές και η ψυχική ταλαιπωρία άμα μπλέξεις σε καμιά περίεργη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.