Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω μία παράξενη περίπτωση:

 

Υπάρχει αυθαίρετη διώροφη κατοικία περίπου 100τ.μ. σύνολο σε οικόπεδο εντός οικισμού σε ένα μικρό ορεινό χωριό. Το αυθαίρετο μπορεί να νομιμοποιηθεί κανονικά. Άρα μπαίνει στη ρύθμιση ο πελάτης πληρώνει το παράβολο και στη συνέχεια εντός 3ετίας βγάζει οικοδομική άδεια νομιμοποίησης. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχει συμβόλαιο (σύνηθες φαινόμενο σε μικρά ορεινά χωριά). Σύμφωνα με τις ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ για να γίνει συμβόλαιο πρέπει ή να πληρωθεί όλο το πρόστιμο στην περίπτωση που τακτοποιείται ή να εκδοθεί η οικοδομική άδεια στην περίπτωση που νομιμοποιείται. Αυτό είναι το πρόβλημα. Αφού πληρώσει το παράβολο στη συνέχεια θα πάει να εκδόσει οικοδομική άδεια. Για την άδεια θα χρειαστεί τίτλο (συμβόλαιο). Για να κάνει όμως συμβόλαιο σύμφωνα με το ΥΠΕΚΑ θα πρέπει πρώτα να εκδοθεί η οικοδομική άδεια. Υπάρχει ένας φαύλος κύκλος δηλαδή. Σκέφτεται κανένας κάποια λύση ή το μόνο που μπορεί να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση είναι να τακτοποιηθεί το αυθαίρετο για 30 χρόνια πληρώνοντας κανονικά το πρόστιμο χωρίς να βγάλει οικοδομική άδεια;

 

Υ.Γ. Προφανώς εννοείται ότι οι υπόλοιπες προϋποθέσεις για να αποκτήσει τίτλο (συμβόλαιο) ο πελάτης ισχύουν(δηλ. χρησικτησία, μάρτυρες κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να αποκτήσει συμβόλαιο τώρα? Ποιος θα του το μεταβιβάσει? Δηλαδή τι είδος συμβόλαιο είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχω μια ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει απάντηθει στο θέμα, δυστυχώς δεν το διάβασα όλο, φαντάζομαι ότι θα βρώ χρόνο να το κάνω.

Στις ερωτήσεις και απαντήσεις του λογισμικού, Β μέρος ερώτηση 5 λέει:

 

Όταν πρόκειται να εκδοθεί οικοδομική άδεια και έχει ήδη πληρωθεί το παράβολο που απαιτείται, η δήλωση πρέπει να υποβληθεί ξανά ώστε να πάει από το στάδιο «Αρχική Υποβολή» στο επόμενο στάδιο «Προσωρινή Υπαγωγή»;

Γενικά μια δήλωση θεωρείται έγκυρη όταν βρίσκεται στο στάδιο «Προσωρινή Υπαγωγή». Ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση, που πρόκειται να εκδοθεί οικοδομική άδεια, καλό είναι ο χρήστης να μην προχωρεί στο επόμενο στάδιο γιατί θα πρέπει να επιλέξει και το σχήμα των δόσεων.

Όταν καθοριστούν οι επιμέρους ρυθμίσεις σχετικά με την συγκεκριμένη διάταξη, θα προβλεφθεί με ποιό τρόπο θα αποτυπώνεται στο σύστημα αυτή η διαδικασία.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/faq/logismiko2.doc

 

Έχω αρκετούς πελάτες που έχουν πληρώσει το παράβολο. Να τους υποβάλλω για προσωρινή υπαγωγή ή να περιμένω όπως λέει? Εσείς τι κάνατε? Το πρόβλημα είναι ότι ο νόμος λέει ότι δεν έχει υπαχθεί αν δεν είναι στο στάδιο προσωρινή υπαγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon

 

Συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις γίνεται συμβόλαιο με το δεδομένο της χρησικτησίας. Για παράδειγμα μπορεί ο πατέρας να κάνει γονική παροχή στο γιο ή απλά να κατοχυρώσει το οικόπεδο. Σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται και ένορκη κατάθεση από 2 μάρτυρες που λένε ότι εδώ και 30 χρόνια κατέχει και εκμεταλεύεται το οικόπεδο χωρίς να ενοχλείται κανείς. Μου έχει συμβεί σε άλλες περιπτώσεις για να προχωρήσω στη συνέχεια σε έκδοση οικοδομικής άδειας. Το θέμα είναι τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση που έχω 2 αντιφατικές καταστάσεις.

 

Kontegr

 

Για να γίνει αποδοχή κληρονομιάς πρέπει κάποιος να έχει πεθάνει και να υπάρχει διαθήκη που αφήνει σε κάποιον άλλο το οικόπεδο και το αυθαίρετο κτίσμα.

Στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Edited by d1m1tr1s
Link to comment
Share on other sites

Στις ερωτοαπαντήσεις αναφέρει τροπολογία της παραγράφου 2 του άρθρου 26. Έχει δει κάποιος αυτή την τροπολογία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχω μια ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει απάντηθει στο θέμα, δυστυχώς δεν το διάβασα όλο, φαντάζομαι ότι θα βρώ χρόνο να το κάνω.

Στις ερωτήσεις και απαντήσεις του λογισμικού, Β μέρος ερώτηση 5 λέει:

 

Όταν πρόκειται να εκδοθεί οικοδομική άδεια και έχει ήδη πληρωθεί το παράβολο που απαιτείται, η δήλωση πρέπει να υποβληθεί ξανά ώστε να πάει από το στάδιο «Αρχική Υποβολή» στο επόμενο στάδιο «Προσωρινή Υπαγωγή»;

Γενικά μια δήλωση θεωρείται έγκυρη όταν βρίσκεται στο στάδιο «Προσωρινή Υπαγωγή». Ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση, που πρόκειται να εκδοθεί οικοδομική άδεια, καλό είναι ο χρήστης να μην προχωρεί στο επόμενο στάδιο γιατί θα πρέπει να επιλέξει και το σχήμα των δόσεων.

Όταν καθοριστούν οι επιμέρους ρυθμίσεις σχετικά με την συγκεκριμένη διάταξη, θα προβλεφθεί με ποιό τρόπο θα αποτυπώνεται στο σύστημα αυτή η διαδικασία.

 

http://portal.tee.gr.../logismiko2.doc

 

Έχω αρκετούς πελάτες που έχουν πληρώσει το παράβολο. Να τους υποβάλλω για προσωρινή υπαγωγή ή να περιμένω όπως λέει? Εσείς τι κάνατε? Το πρόβλημα είναι ότι ο νόμος λέει ότι δεν έχει υπαχθεί αν δεν είναι στο στάδιο προσωρινή υπαγωγή!

 

εχω ομοια περιπτωση.

 

σεναριο 1:Περιμενουμε μεχρι νεοτερας

 

σεναριο 2: συναδελφος μετα την πληρωμη του παραβολου, επειδη θα παει σε αδεια, διεγραψε τα φυλλα καταγραφης μετα την πληρωμη του παραβολου και εκανε ενταξη στο στάδιο 'προσωρινή υπαγωγή' με 0 υπολοιπο προστιμου.

 

δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο.εγω θα περιμενω ακομη.Η πολεοδομια ωστοσο μου ειπε 'φερε το αποδεικτικο πληρωμης μαζι το φακελο νομιμοποιησης' και οκ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μας είπε και μας. Εγώ θα περιμένω μάλλον, όσον αφορά στο πρόγραμμα. Τις άδειες θα τις συνεχίσω κανονικά με το παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..... έχω κ εγω μια απορία σχετικά με την δυνατότητα έκδοσης αδειών ..... να σας εξηγησω τη δική μου περίπτωση που σίγουρα όλο κ κάποιος συνάδελφος θα έχει έρθει αντιμέτωπος..

 

σε ένα ορεινό χωριό της περιοχής μου πελάτης έχει άρτιο κ οικοδομήσιμο οικόπεδο κ μέσα εκεί έχει κάνει 50τμ αυθαίρετη κατασκευή.αυτή λοιπόν η κατασκευή μπορεί να πληρώσει το παράβολο κ να πάει να βγάλει κανονικά άδεια σύμφωνα με το νόμο.

 

εδω είναι κ το ερώτημά μου ... τι μελέτες χρειάζονται για την έκδοση της άδειας ? αν χρειαστεί μελέτη στατικών δε πρόκειται να περάσει με τίποτε αφού η κατασκευή είναι με τούβλα κ σεναζ (δρομικος + μονωση + δρομικός και ανά 1μέτρο σενάζ) δηλαδή δεν υπάρχει κολώνα , δεν υπάρχουν δοκάρια οπότε θεωρώ πως στα στατικά θα κολλήσει κ δε θα μπορεί να βγει άδεια....

έχετε καμιά πρόταση ? να το δηλώσω ίσως σαν πρόχειρη κατασκευή ?

 

υ.γ. αυτός απλά μου ζήτησε να βρω τρόπο να το τακτοποιήσω....είτε να το βγάλουμε άδεια είτε να το δηλώσουμε αυθαίρετο....αλλά τώρα έχω σκαλώσει εδώ και δεν ξέρω τι να του προτείνω.(γιατί πηγαίνοντας να του βγάλω άδεια φοβάμαι μήπως μου ζητήσουν ενισχύσεις των τοιχοποιών - που μάλλον σίγουρο είναι αυτο - κ ανεβάσει το κοστολόγιο στα ύψη !

Link to comment
Share on other sites

εχω ομοια περιπτωση.

 

σεναριο 1:Περιμενουμε μεχρι νεοτερας

 

σεναριο 2: συναδελφος μετα την πληρωμη του παραβολου, επειδη θα παει σε αδεια, διεγραψε τα φυλλα καταγραφης μετα την πληρωμη του παραβολου και εκανε ενταξη στο στάδιο 'προσωρινή υπαγωγή' με 0 υπολοιπο προστιμου.

 

δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο.εγω θα περιμενω ακομη.Η πολεοδομια ωστοσο μου ειπε 'φερε το αποδεικτικο πληρωμης μαζι το φακελο νομιμοποιησης' και οκ

 

Σημερα κατέθεσα κια εγω ένα παράβολο για νομιμοποιηση! Ποια είναι η άποψη σας να τον προωθήσω σε Προσωρινή Υπαγωγή ή να τον αφήσω σε κατάσταση Αρχικής Υποβολής???Η πολεοδομία μου είπε πως δν παίζει κανένα ρόλο γι' αυτούς, το γραμμάτιο είσπραξης ζητούν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.