Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Στην περίπτωση που πας για νομιμοποίηση αφότου καταβάλεις το πρόστιμο υποχρεούσε να κάνεις κάποια αλλη διαδικασία μέσω λογισμικού? Γτ αν ξανακάνεις υποβολή σε βάζει να δηλώσεις τρόπο πληρωμής προστίμου (δόσεις κτλ) αν όμως δεν κάνεις άλλη υποβολή η αίτηση παραμένη σε φάση αρχικής υποβολής....

Link to comment
Share on other sites

για οσα πανε σε αδεια νομιμοποιησης μετα την καταβολη του παραβολου περιμενουμε.Στην επομενη αναβαθμιση του συστηματος θα δηλωνεται αυτη η επιλογη και θα κλεινει η Α φαση.Οταν θα εκδοθει και η αδεια θα δηλωνουμε την οριστικη υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να καταβαλω το παραβολο μεσω του ηλεκτρονικου φυλλου καταγραφης ΤΕΕ και

μετα να υποβαλλω αιτηση για Ο.Α σε τρια χρονια;

 

γιατι οπως καταλαβα και οπως διαβασα νομο και μηνυματα μεχρι τωρα ειναι ολα "φλου" και

δεν υπαρχει κατι τετοιο να γινει ηλεκτρονικα.

 

Το θεμα ειναι οπως καποιος συναδελφος ειπε:

 

Τι λεμε στους πελατες;;;;

 

 

Πετανε ενα νομο και αντε βρεστα μονος σου.

 

Μα ειναι δυνατον;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

H παρ 2 του Αρθρου 26 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ και

περιγραφεται μονο σε τρεις γραμμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μας υποχρεωνει λογω ασαφειας να πληρωσει ο πελατης

το προστιμο, ενω θα μπορουσε να πληρωσει μονο το παραβολο...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι το σύστημα του ΤΕΕ αναβαθμίστηκε επιτέλους και από σήμερα μπορούμε πλέον να επιλέξουμε ποιοί χώροι πάνε με άδεια και ποιοί με τακτοποίηση.

εγώ έχω άλλο ένα ερώτημα. παλαιά ισόγεια κατοικία με περίσσεια δόμησης γύρω στα 70 μ2. Ο ιδιοκτήτης έφτιαξε υπόγειο εκτός αδείας 90 μ2 ( η άδεια είχε βγεί για ισόγεια κατοικία) και πρόσθεσε και Α' όροφο 30 μ2. Συνολικά αυθαίρετα τ.μ. 120. Αρα υπέρβαση δόμησης 50 μ2. Σε περίπτωση που θέλω να το πάω με Ν. 4014 , γιατί με έκδοση αδείας βλέπω να κολλάω, στην υπέρβαση δόμησης θα υπολογίσω τα 50 μ2 ή τα 120 επειδή ξεπερνούν την εγκεκριμένη δόμηση βάσει αδείας?

Με συγχωρείτε για το αν σας φαίνεται απλή ή γελοία η ερώτηση αλλά ειλικρινά εχω χαθεί μέσα σε αυτό το χάος και ειδικά μετα τη Θ4 ερωτοαπάντηση του ΥΠΕΚΑ περι ελέγχου των παραβάσεων με τα εγκεκριμένα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

για οσα πανε σε αδεια νομιμοποιησης μετα την καταβολη του παραβολου περιμενουμε.Στην επομενη αναβαθμιση του συστηματος θα δηλωνεται αυτη η επιλογη και θα κλεινει η Α φαση.Οταν θα εκδοθει και η αδεια θα δηλωνουμε την οριστικη υπαγωγή.

 

απο σημερα συνεχιζουμε ενα βημα ακομη.Δηλωνουμε στο φυλλο καταγραφης οτι προκειται να εκδοθει αδεια και υποβαλλουμε παλι τη δηλωση.Το νεο προστιμο τωρα ειναι μηδεν.Η δηλωση παει τωρα στην "προσωρινη υπαγωγή", και παιρνει αριθμ πρωτοκ και ηλεκτρ κλειδι.

 

Το παραδοξο ειναι οτι βγαζει να πληρωθεί δόση μηδεν ευρω (!), ανεξοφλητη μεχρι 31.12.2011. Μεχρι αυτη την ημερομ η δηλωση δεν προχωρα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Γράφει βέβαια και το παρακάτω:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Έστω και αν για ένα τμήμα πρόκειται να εκδοθεί άδεια τότε δεν μπορεί να ολοκληρωθεί ολόκληρη η δήλωση. Η ένταξη στην διάταξη ή όχι (δηλαδή τακτοποίηση ή νομιμοποίηση με έκδοση άδειας) είναι προαιρετική

 

Σημαίνει ότι για το τμήμα που τακτοποιείται μπαίνει στην αναμονή και θα ολοκληρωθεί με την έκδοση αδείας για το άλλο τμήμα που νομιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

κακό αυτό... άρα σε περίπτωση που έχουμε σε ιδιοκτησία τμήμα που πάει για νομιμοποίηση και τμήμα για τακτοποίηση, όταν θα πάμε να εκδώσουμε την άδεια νομιμοποίησης δεν θα υπάρχει στα χέρια μας η οριστική τακτοποίηση για το μή νομιμοποίησιμο τμήμα, με όλες τις πιθανές ερμηνείες των πολεοδομιών για αυτό... ά,ρε τι μάχη(!) μας περιμένει πάλι στις πολεοδομίες... που θα ψάχνουν πάλι "πίσω από τις λέξεις..."

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρωί διαπίστωση πελάτη περιοχής Τραμπουριάς, Καλυβίων Θορικού: Του έχω βγάλει το παράβολο για να πληρώσει, εφ' όσον είναι εντός σχεδίου και άρα πάει για άδεια. Μου λέει, πως ναι μεν είναι εντός, αλλά η πράξη εφαρμογής δεν έχει γίνει ακόμα στην περιοχή και μου παραθέτει.

 

 

Το link:http://www.eco-domi....A%204014(2).pdf Μέρος Η'. παράγραφος 5.

Τι λέτε συνάδελφοι; Εξαιρείται μετά το πρόστιμο με την έκδοση της άδειας; Τη συμφέρει καλύτερα; Εκκρεμεί και ίσως τους έχουν και για εισφορά σε γη αργότερα, ακόμα δεν ξέρουν.

Στο ΤΕΕ δεν ξεραν να μου απαντήσουν. Μου είπαν για την Η5, πως ίσως αντί να γραφτεί στην ερώτηση η λέξη «παράβολο» εκ παραδρομής γράφτηκε η λέξη «πρόστιμο».

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Γράφει βέβαια και το παρακάτω:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Έστω και αν για ένα τμήμα πρόκειται να εκδοθεί άδεια τότε δεν μπορεί να ολοκληρωθεί ολόκληρη η δήλωση. Η ένταξη στην διάταξη ή όχι (δηλαδή τακτοποίηση ή νομιμοποίηση με έκδοση άδειας) είναι προαιρετική

 

Σημαίνει ότι για το τμήμα που τακτοποιείται μπαίνει στην αναμονή και θα ολοκληρωθεί με την έκδοση αδείας για το άλλο τμήμα που νομιμοποιείται.

 

 

Δηλαδή αν έχουμε υπόλοιπο δόμησης μπορούμε να πάμε και με πρόστιμο; Χωρίς να εκδωσουμε άδεια;

 

Αυτο είναι επίσημο πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.