Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

22. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρή-

σης που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση

τις διατάξεις του παρόντος νόμου δεν οφείλονται ανα-

δρομικά ασφαλιστικές εισφορές και οποιοσδήποτε φό-

ρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέ-

λη, όπως το τέλος ακίνητης περιουσίας, καθαριότητας,

φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη

καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητού-

νται. Η αλλαγή χρήσης δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υ-

πολογισμό του τέλους του άρθρου 24 του ν. 2130/1993,

καθώς και των τελών του ν. 25/1975 και του άρθρου 25

του ν. 1828/1989, όπως ισχύουν και δεν επιβάλλονται α-

ναδρομικά διαφορές που προκύπτουν ως προς το ύψος

των τελών, οι οποίες προέρχονται από την αλλαγή χρή-

σης

 

ΛΑΘΟΣ ο νόμος έλεγε όσοι ενταχθουν στην ρύθμιση (εξαιρεθούν από τις κυρώσεις) θα γλιτωσουν ικα κλπ

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχουμε ξεκαθαρίσει αν η έκδοση αδείας είναι υποχρεωτική ή είναι επιλογή στις περιπτώσεις που μπορεί να βγει άδεια ? δηλαδή αποφασίζουμε με τον πελάτη αν θα βγάλουμε άδεια ή αν θα το δηλώσουμε όλο αυθαίρετο με τους συντελεστές...... έχει ξεκαθαριστεί αυτό το πράμα γιατί έχω 2-3 περιπτώσεις τους οποίους τους έχω στο περίμενε......

 

μήπως πήρε κάποιος πιο επίσημη απάντηση απο το ΤΕΕ ή από το ΥΠΕΚΑ ?

Link to comment
Share on other sites

giwrgos1919

πριν καταλήξεις, σκέψου πολύ σοβαρά αυτό του αγαπητού Faethon11

 

Αποτελεί έναν από τους πιο σοβαρούς λόγου,ς για τους οποίους τα γύρισαν τελευταία στις ερωτοαπαντήσεις , οι αρμόδιοι του ΥΠΕΚΑ

 

Αν είναι έτσι (και εγώ έτσι πιστεύω) δεν είναι και τόσο απλό το θέμα.

Οι μελέτες θα εκπονηθούν με τους κανονισμούς του χρόνου κατασκευής ή τους σημερινούς;

Και πως θα κατατεθεί στατική μελέτη; Ή μάλλον πως θα εκπονηθεί σωστά αυτή η όποια στατική μελέτη;

Ούτε θεμελίωση ξέρουμε ούτε οπλισμό. Και φυσικά ο ιδιοκτήτης δεν θα θέλει να γίνει η σωστή δουλειά για να βρούμε αυτά τα στοιχεία.

Που σημαίνει πως αν συμβεί η στραβή θα είμαστε υπόλογοι.

Άρα η δική μου πρακτική θα είναι κατάθεση φακελου με Ν4014 με πληρωμή του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που αναφέρει ο FAETHON κ επισημαίνεις κ εσύ...... μα στην ουσία αυτό είναι κ το ερώτημά μου ...

 

φαντάζεσαι τι είναι να πεις στον άλλον βγαίνει άδεια κ μετά να σκαλώσει η όλη διαδικασία στα στατικά για παράδειγμα κ να του βγάλει κάτι εργασίες ενίσχυσης με τα κοστολόγια στα ύψη....εκεί να δεις χαρά οι ιδιοκτήτες...... αλλά κ από την άλλη ποιος ιδιοκτήτης θα πληρώσει όσα απαιτούνται για να γίνει λεπτομερής κ σωστή στατική επίλυση που σε μερικές περιπτώσεις είναι από εξαιρετικά δύσκολο έως πρακτικά αδύνατο..

 

οπότε που καταλήγουμε.....δηλώστε τα όλα ως αυθαίρετα με τους επιμέρους συντελεστές κ να τακτοποιηθεί για 30 χρονάκια...εκτός κ αν βρεθεί κάποιος να πληρώσει όλη την άλλη διαδικασία (που μου φαίνεται δύσκολο να συμβεί αλλά μπορεί να γίνει κ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή που πήγα στο ΤΕΕ είπαν οτι η έκδοση άδειας νομιμοποίησης (εφόσον δύναται) ειναι π ρ ο α ι ρ ε τ ι κ ή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργο, έτσι καταλήγω και εγώ

Όλα με τον Ν4014

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει στο ΤΕΕ 2 φορές για αυτή τη λεπτομέρεια και μου έχουν πει ότι είναι στη δική μας επιλογή (ιδιοκτήτη+μηχανικού) αν θα το πάμε όλο με το 4014 ή θα το χωρίσουμε σε τμήματα (κάποια με 4014 και κάποια με άδεια-επειδή υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ.). Το ρώτησα με έμφαση διότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν θέλω να "αναλωθούν" τ.μ. για αποθήκες που έγιναν καταστήματα, τη στιγμή που μπορώ να προσθέσω 1-2 διαμερίσματα με νέα άδεια. Η υπάλληλος του ΤΕΕ εμφανίστηκε σίγουρη και με παρέμπεμψε στα σχετικά ερωτήματα του ΥΠΕΚΑ.

Η ανησυχία μου είναι για το "ειδικό βάρος" των ερωτημάτων-απαντήσεων αυτών όσο και των προφορικών απαντήσεων των υπαλλήλων του ΤΕΕ.

Διότι, αν θα πάω να βγάλω άδεια προσθήκης καθ'ύψος και εκεί ζητηθεί να αφαιρέσω τα τ.μ. των αποθηκών, αυτό θα αδικήσει και εμένα ως μηχανικό αλλά και τον ιδιοκτήτη που ήδη από τώρα θα τα έχει πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

TargaFlorio αυτό που σ' ενδειαφέρει είναι στο (4)

Ειδικά βαρη

Ε ΤΟΝΟΥΣ ΑΝΑ ΚΥΒΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ton /m3 1) Νερό καθαρό 1 ton /m3 2) Άμμος θαλάσσης 1,20 έως 1,65 ton/m3 3) Αδρανή λατομείου 1,90 έως 2,00 ton/m3 4) Αδρανές ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ 0,0000000001 έως 0,00000000001 ton/m3 5) Ασβέστιο 1,55 ton/m3

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρωί διαπίστωση πελάτη περιοχής Τραμπουριάς, Καλυβίων Θορικού: Του έχω βγάλει το παράβολο για να πληρώσει, εφ' όσον είναι εντός σχεδίου και άρα πάει για άδεια. Μου λέει, πως ναι μεν είναι εντός, αλλά η πράξη εφαρμογής δεν έχει γίνει ακόμα στην περιοχή και μου παραθέτει.

 

5. Σε περιοχή εντός σχεδίου, που εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής υπάρχει αυθαίρετο.

Με βάση το ν. 4014/2011 μπορεί να τακτοποιηθεί πληρώνοντας το πρόστιμο και στη

συνέχεια με την ολοκλήρωση της πράξης εφαρμογής να το νομιμοποιήσει,

σύμφωνα με το άρθρο 22 ΓΟΚ’ 85 ;

Ναι, σύμφωνα με την παρ. 16, του άρθρου 24, του ν. 4014/11, εφ’ όσον πληρούνται οι

προϋποθέσεις του άρθρου 22 του ΓΟΚ’85, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το ν.

2831/00

Το link:http://www.eco-domi.com/public/cms_files/file/FAQs%20YPEKA%204014(2).pdf Μέρος Η'. παράγραφος 5.

Τι λέτε συνάδελφοι; Εξαιρείται μετά το πρόστιμο με την έκδοση της άδειας; Τη συμφέρει καλύτερα; Εκκρεμεί και ίσως τους έχουν και για εισφορά σε γη αργότερα, ακόμα δεν ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.