Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκτός σχεδίου,χωρίς οικοδομική άδεια,εξ'αδιαιρέτου (ολοκληρωτική αυθαιρεσία)


Recommended Posts

Ας προσθέσω κι εγώ τους προβληματισμούς μου, μπας και μπορέσουμε να δώσουμε απαντήσεις στους πελάτες, χωρίς να εκτεθούμε!!!

 

400τμ εκτός σχεδίου σε περιοχή που έχει προχωρήσει για ένταξη, χωρίς ο.α. εννοείται, έχω διάφορα κτίσματα (4 διαφορετικά και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους)

1. μπορεί ο πελάτης να μου αναθέσει την τακτοποίηση μόνο των 2 κτισμάτων, γιατί ισχυρίζεται ότι τα άλλα 2 θα τα κατεδαφίσει???Δηλαδή ρωτάω εάν εμείς ασχολούμαστε με αυτά που μας υποδεικνύει ο ιδιοκτήτης με δική του ευθύνη? ή καλούμαστε να αποτυπώσουμε την κατάσταση?

2. το ένα από αυτά, το πιο πρόσφατο είναι ισόγειο και στο δώμα έχει μια ωραιότατη βεράντα με τρομερή θέα και στέγαση με μεταλλκό σκελετό-ξύλο-κεραμίδι. Πώς αντιμετωπίζω τη στεγαση αυτή?

3. εκτός απο τα κτίσματα έχει και θερμοκήπιο με ευτελή υλικά σε επαφή με τα κτίσματα...επίσης πως δηλώνεται

4. και τέλος έχει διάφορα διαδρομάκια στους ορόφους για να επικοινωνεί το ένα με το άλλο.

 

Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα να ρωτησω αν προβλεπει ο νομος για τα αυθαιρετα την παρακατω περιπτωση :

 

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας υπολογίζεται ενιαίο πρόστιμο? Αν ο ένας από αυτούς εμπίπτει σε συγκεκριμένο συντελεστή (π.χ. κύρια και μοναδική κατοικία ή κοινωνικό κριτήριο) επωφελούνται και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες?

 

Επισης αν υπολογιζονται ξεχωριστα,τι ποσα θα πληρωσουν για τα αρχικα παραβολα?(ο καθενας τα μισα)

 

Ευχαριστω και ελπιζω καποιος να μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν προβλεπει ο νομος για τα αυθαιρετα την παρακατω περιπτωση :

 

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας υπολογίζεται ενιαίο πρόστιμο? Αν ο ένας από αυτούς εμπίπτει σε συγκεκριμένο συντελεστή (π.χ. κύρια και μοναδική κατοικία ή κοινωνικό κριτήριο) επωφελούνται και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες?

 

Επισης αν υπολογιζονται ξεχωριστα,τι ποσα θα πληρωσουν για τα αρχικα παραβολα?(ο καθενας τα μισα)

 

Ευχαριστω και ελπιζω καποιος να μου απαντησει.

 

Λαμβάνεις υπόψη το δυσμενέστερο συντελεστή. Δλδ: Μητέρα έχει 50% ως κύρια και μοναδική. Κόρη έχει 50% ως άλλη κατοικία. Παίρνεις το "άλλη κατοικία". Αυτό μου είπαν σε ερώτησή μου και αφού κάνανε ένα μικρό πηγαδάκι 3 λεπτά μεταξύ τους!!!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Σε περιπτωση ομως που ο 1 απο τους 2 εμπιπτει στον κοινωνικο συντελεστη και ο αλλος οχι?Πως υπολογιζονται τοτε?Δεν μπορει να χανεται και εδω το προνομιο νομιζω,ε?

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο, κατετμημένο σε 15 επιμέρους τμήματα με ποσοστό εξ αδιαιρέτου έκαστο επί του αγροτεμαχίου, πως θα γίνει η δήλωση? ο κάθε ιδιοκτήτης δηλώνει το αυθαίρετό του ή θα γίνει μια δήλωση για όλα τα αυθαίρετα που βρίσκονται στο αγροτεμάχιο?

Στην περίπτωση που γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις θα χρειάζεται συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

Και αν ένας από όλους έχει βγάλει ο.α. (πριν γίνει το εξ' αδιαιρέτου) τότε υποθέτουμε ότι ΟΛΟΙ έχουν ο.α. ?? χαχαχαχαχαχαχαχα έ ρε γλέντια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε οικοδομική άδεια οι υπόλοιποι πάνε με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης

 

Ναι ΟΚ, ΑΡΑ θεωρείται ότι και όλα τα άλλα έχουν ο.α. ?

Και υπάρχουν δλδ πλάγιες αποστάσεις 15μ κτλ ?

 

Άρα κορόιδα όσοι αγόρασαν μερίδιο από αγρό που είχε κτήριο?

 

Τέλος... γιατί το "ξύλο" να το τρώμε εμείς που τους το λέμε???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα... :shock:

 

λοιπόν περίπτωση ενός ιδιοκτήτη από τους πολλούς σε αγροτεμάχιο κοινό και αδιαίρετο και όπου δεν έχουν ορίσει μεταξύ τους τα οικοδομικά δικαιώματά τους και δεν έχει βγάλει κανένας τους οικοδομική άδεια.. :o

 

αυτός ο ιδιοκτήτης έχει κάτι πρόχειρες κατασκευές και ένα μεταλλικό στέγαστρο. Θα πληρώσει ένα παράβολο (το οποίο θα αναφέρεται στα 15τμ της αυθαίρετης χρήσης κατοικίας....και όχι και στο μεταλλικό στέγαστρο το οποίο θεωρείται παράβαση, έτσι;δλδ 500ευρω) και υποχρεούται να βγάλει οικοδομική άδεια;;

και αν οι συνιδιοκτήτες δεν δώσουν τη συναίνεσή τους τότε τι κάνει; πληρώνει πρόστιμο;

 

πλιζζζ χελπ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωση που εχχουν οριστει τα πολεοδομικα δικαιωματα σε εξαδιαιρετου αγροτεμαχιο, ο υπολογισμος των παραβασεων του καθενος γινεται χρησιμοποιωντας ως επιτρεπομενα μεγεθη αυτα της περιοχης η τα δικα του ο καθένας (δομηση, καλυψη)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.