Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκτός σχεδίου,χωρίς οικοδομική άδεια,εξ'αδιαιρέτου (ολοκληρωτική αυθαιρεσία)


Recommended Posts

δέκα από τις δεκάδες απορίες

1) όταν δεν υπάρχει Ο.Α. επιλέγουμε το 6? , το κενο στο "5, 7,8,9" απλά υπάρχει ? (ευκολάκι για να πάρουμε τα πάνω μας για τις επόμενες απορίες)

 

2)βοηθητικοί χώροι υπάρχουν όταν είσαι χωρίς Ο.Α.?

 

3)βεράντες -ημιυπαίθριοι ,κιόσκια ,υπόστεγα υπολογίζονται στο πρόστιμο και αν ναι ως τί?σαν κύριοι χώροι ?

 

4)ανάμεσα σε δύο ξεχωριστά κτιριά υπάρχει διάδρομος -ρουγα 0,80 εκ. ο οποιός από πάνω αλλήλοεπικαλύπτεταί απο τις στέγες των δυο κτιρίων (συχνό φαινόμενο) ,μπορεί να θεωρηθεί Η/Χ με συνέπεια τα δύο κτίρια να θεωρήθουν ενα ενιαίο? ,αν τα εμβάδα των κτιρίων ειναι 15 τ.μ. έκαστος τότε γίνεται πιο πολύπλοκο

 

5)αν υπάρχει εγκεκριμένο ΓΠΣ και δεν εισαι σε περιοχές προς πολεοδόμηση (αγροτική γη) περιμένεις 10 χρόνια και μετά πληρώνεις το «Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο» ή το πληρώνεις σήμερα?

 

6)με τις εξ"αδιαιρετου ιδιοκτησίες υπολογίζονται μία-μία ή συνολικά όλος ο αγρός ?αν είναι μία -μία αποκτά δικαιώματα το εξ'αδιαιρέτου τμήμα,μετατρέπεται σε κάτι άλλο (ιδανικό μερίδιο ,διαιρετό τμήμα )?

 

7)τοπογραφικό σε εξ"αδιαιρετου ιδιοκτησίες αποτυπωνεις μία ή συνολικά όλο τον αγρό ,συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87 δίνεις: α)στο συνολικό αγρό (θεωρητικές ή υπάρχουσας κατάστασης)?,

β)στο τμήμα που βρίσκεται το κτίριο(αν δεν είναι περιφραγμένο?)

γ)στις κορυφές του κάθε κτιρίου

ή εξαρτημένο σημαίνει απλά κάνναβος? χωρις συντεταγμένες στα σημεία που αποτυπώνεις

 

8-)περιφράξεις στα παρανόμως κατατμημένα εξ'αδιαιρέτου τμήματα είναι παραβάσεις των 500 ευρώ? ,το υλικό κατασκευής συρμα ,τσιμέντο κτλ μας απασχολεί ?

 

9)αεροφωτογραφία τραβήχτηκε στις 28/07/2011? ή θα υπάρχει και 5η γενιά αυθαιρέτων (καλά τρισέγγονα )

 

10) μήπως θα πρέπει να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε ,να ερμηνεύουμε και να κατηγοριοποιούμε τις κατασκευές κατα ΓΟΚ ? τι είναι κτίριο? lol

 

παρακαλώ πρώτα το νουμεράκι της ερώτησης και μετα η απάντηση ,

θα επανέλθω με την 2η δεκάδα σύντομα ,σας υπόσχομαι οτί θα είναι πιο καυτή

 

 

σας ευχαριστώ πολύ

 

 

υ.γ. θέλει χιούμορ η τραγικότητα της κατάστασης μας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. ότι δεν συμπληρώνεις δεν μπαίνει στο γινόμενο

2. ναι, γιατί όχι

3. βεράντες νομίζω όχι αλλά Η/Χ κλπ ναι. Τώρα αν θα είναι κύριοι ή βοηθητικοί .. μάλλον βοηθητικοί.

4. ?

5. ?

6. σαν μία ιδιοκτησία

7. Τοπογραφικό με ΕΓΣΑ σημαίνει συντεταγμένες κορυφών σε ΕΓΣΑ και το δείχνεις ολόκληρο

8. Το πρόστιμο είναι 500€ αλλά το παράβολο είναι 1000€

9. ?????

10. Δεν κατάλαβα τι ρωτάς.

 

υ.γ. Με νουμεράκια όχι ότι ότι.... για να δούμε τι άλλο μας έχεις...

υ.γ. Δεν αναλαμβάνω καμμία ευθύνη αν τα παραπάνω δεν είναι ορθά. Εδώ δεν ξέρουν οι ίδιοι θα ξέρουμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας υπολογίζεται ενιαίο πρόστιμο? Αν ο ένας από αυτούς εμπίπτει σε συγκεκριμένο συντελεστή (π.χ. κύρια και μοναδική κατοικία ή κοινωνικό κριτήριο) επωφελούνται και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

δέκα από τις δεκάδες απορίες

 

2)βοηθητικοί χώροι υπάρχουν όταν είσαι χωρίς Ο.Α.?

 

/QUOTE]

 

2. ναι, γιατί όχι

 

 

λογικά δεν υπολογίζονται ξεχωριστά αφού η διάκριση των χώρων γίνεται στην παράμετρο 5 την οποία δεν την υπολογίζεις σε περίπτωση χωρίς άδεια.

δηλώνεται ρητά στο φύλλο καταγραφής

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας υπολογίζεται ενιαίο πρόστιμο? Αν ο ένας από αυτούς εμπίπτει σε συγκεκριμένο συντελεστή (π.χ. κύρια και μοναδική κατοικία ή κοινωνικό κριτήριο) επωφελούνται και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες?

 

Και εγώ ήθελα να το ρωτήσω αυτό. Μήπως αν πχ ειναι 2 οι ιδιοκτητες θα παει 50% του προστιματος με τον ευνοικο συντελεστη κυριας κατικιας και 50% του αλλου με το συντελεστη αλλης κατοικιας?

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, λογίζεται ως παράβαση η μη τήρηση του Δ (ελάχιστη απόσταση από πλευρά οικοπέδου) και αν ναι πως υπολογίζεται το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, λογίζεται ως παράβαση η μη τήρηση του Δ (ελάχιστη απόσταση από πλευρά οικοπέδου) και αν ναι πως υπολογίζεται το πρόστιμο?

 

 

Συνάδελφε όταν δεν έχουμε Ο.Α. ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ 5,7,8,9

Το γράφει στις παρατηρήσεις του φύλλου καταγραφής.

 

Επίσης πιστεύω σμρ να βγουν επιτέλους αυτές οι εγκύκλιοι μπας και μας διαφωτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όταν δεν έχουμε Ο.Α. ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ 5,7,8,9

Το γράφει στις παρατηρήσεις του φύλλου καταγραφής.

 

Επίσης πιστεύω σμρ να βγουν επιτέλους αυτές οι εγκύκλιοι μπας και μας διαφωτίσουν.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στα εξ αδιαιρέτου εάν ένας μόνο έχει αυθαίρετο θα μπορεί να το δηλώσει μόνος του? Ξέρετε κάτι? Έχω 2 περιπτώσεις.

 

Επίσης στα μη αρτια και οικοδομήσιμα εκτός σχεδίου, το περιβαλλοντικό ισοζύγειο τελικά υπεισέρχεται μετά τα 30 χρόνια? Έτσι κατάλαβα από το ΥΠΕΚΑ.

 

Κάποια διασταύρωση με κάποιον? Είμαι σε επαρχία και όλο εκτός σχεδίου έχω χωρίς Ο.Α.

 

 

Καμιά βοήθεια κανείς?????

Link to comment
Share on other sites

Εχω την κλασσική περίπτωση όπου ο πάτερ φαμίλιας χωρισε το αγροτεμάχιο (π.χ 20 στρ) εκτός σχεδίου σε μικρότερα και ο ενας γιος του - ο πελάτης μου έχει 1,5 στρ (περίπου το 1990). Υπάρχουν νόμιμα κτίρια δίπλα-σε άλλα αγροτεμάχια συγγενων που είχαν χτιστεί νόμιμα με άδεια,νομίζω πριν γίνει ο διαχωρισμός. Δεν ξέρω ακόμα πολλές λεπτομέρειες αλλά λογικά όλα αυτά θα έγιναν εξ αδιαιρέτου και με κάθετη ιδιοκτησία. Ο πελάτης έχει χτίσει χωρίς αδεια φυσικα. Τωρα που θ΄λει να τιο δηλώσει, θα αναφερθεί οτι υπάρχει άδεια?Και πως αποκτιέται η αρτιότητα που του λείπει σύμφωνα με παραγρ 1.γ του αρθρου 24???????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.