Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκτός σχεδίου,χωρίς οικοδομική άδεια,εξ'αδιαιρέτου (ολοκληρωτική αυθαιρεσία)


Recommended Posts

Καλησπέρα. 'Εχω την εξής περίπτωση: από οικόπεδο 2,5 στρεμμάτων εκτός σχεδίου αγοράστηκε τμήμα 800 τμ από δύο αδέρφια εξ αδιαιρέτου. Ο ένας έβγαλε άδεια, αλλά τελικά έχτισε το διπλάσιο και μετά από καταγγελία η άδεια ακυρώθηκε. τώρα θέλει να το τακτοποιήσει.

1) Εγώ στο σύστημα ποιο οικόπεδο θα δηλώσω, τα 800 τμ ή τα 2,5 στρέμματα? και ποιους ιδιοκτήτες? του οικοπέδου ή του σπιτιού?

2) Η επιφάνεια του σπιτιού είναι όσο δικαιούνται να χτίσουν συνολικά και οι δύο συνιδιοκτήτες μαζί. Αν τακτοποιηθεί λοιπόν, ο άλλος συνιδιοκτήτης χάνει το δικαίωμα να βγάλει οικοδομική άδεια για τα μέτρα που του αναλογούν ή όχι?

Έχω καταμπερδευτεί. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Δεν μας λες τι λέι το συμβόλαιο.Αγοράσανε 800μ2 γήπεδο? Δηλαδή έγινε κατάτμηση ή πήρανε το 32% του αρχικού γηπέδου εξ αδιαιρέτου που αντιστοιχεί σε 800μ2.Το συμβόλαιο είναι το κριτήριο.΄Βέβαια αφού βγήκε άδεια μάλλον 32% εξαδιαιρέτου αγοράστηκε οπότε βάζεις το 2500μ2 με το ποσοστό που αναλογείστον καθένα

2.Σε περίπτωση εξαδιαιρέτου όπως αυτή , τα μ2 των κτισμάτων που έχουν κατασκευαστεί αφαιρούνται από το σύνολο της δόμησης όλου του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

2) Η επιφάνεια του σπιτιού είναι όσο δικαιούνται να χτίσουν συνολικά και οι δύο συνιδιοκτήτες μαζί. Αν τακτοποιηθεί λοιπόν, ο άλλος συνιδιοκτήτης χάνει το δικαίωμα να βγάλει οικοδομική άδεια για τα μέτρα που του αναλογούν ή όχι?

2.Σε περίπτωση εξαδιαιρέτου όπως αυτή , τα μ2 των κτισμάτων που έχουν κατασκευαστεί αφαιρούνται από το σύνολο της δόμησης όλου του γηπέδου.

 

Μανώλη αυτό δεν συμβαίνει είτε το τακτοποιήσει, είτε όχι? Εάν πάει ο δεύτερος να βγάλει άδεια, τότε θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να ληφθούν υπόψη όλες οι κατασκευές που προϋπάρχουν στο οικόπεδο! Έτσι δεν είναι? Η τακτοποίηση δεν αλλάζει τα δεδομένα, ε?

Link to comment
Share on other sites

duth,

μόνον αν είναι εξ αδιαιρέτου προσμετρούνται τα τακτοποιημένα

 

Αν έχει συσταθεί κάθετη - άρα η αγορά άν εγινε πριν το 1992-

δεν μετράνε σε βαρος των υπόλοιπων...

 

Δλδ. αν στην κάθετη αντιστοιχούσαν -έστω 60 τμ. -και έχτισε εστω 100

αυτα τα 40 τακτοποιούνται αυτοτελώς,

και δεν αφαιρουνται απο τις άλλες κάθετες...

 

[ η ερώτηση δεν είναι πλήρης, διότι αφορά δυο αδέλφια που αγορασαν μεν εξ αδιαιρέτου οι δυό τους,

μπορει όμως να ειχαν αγορασει τμημα καθετης.... άν και χλωμό το βλέπω....]

 

καλή συνεχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγγνώμη Δημήτρη, ξέχασα να αναφέρω ότι αναρωτιέμαι για τις εξ' αδιαιρέτου καταστάσεις. Εάν υπάρχει κάθετη, ναι, ΟΚ, δεν υπάρχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

ναι, και απο την πλευρά μου, απλά το επισήμανα για διευκόλυνση της συζήτησης..

 

γι' αυτο και λέμε οτι στα "εξ αδιαιρέτου" δεν κάνουμε δήλωση χωρις την συναίνεση όλων...

[και δεν μας αρκεί η βεβαίωση του πελάτη μας "..μου είπε οτι συναινεί..."

Διότι,

αν απο τους 15 συνιδιοκτήτες έχουν χτισει οι 10 και έχουν υπερκαλύψει τον σδ., όπως συμβαίνει στην πράξη,

τότε οι άλλοι 5 δεν θα χτίσουν ποτέ...

 

Αρα , απαραίτητα παίρνουμε συναίνεση των "άχτιστων" με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής..

 

Και, πρέπει να πώ οτι, ακόμα δεν πιστεύω οτι μας καλύπτει η "συναίνεση" πλήρως...

 

ειδικά αν κάποιος συναινεί γενικώς μεν σημερα γραπτώς, πλήν δεν του έχει εξηγήσει κανείς τι σημαίνει αυτή του η συναίνεση..και αρχίσει αυριο τις μηνύσεις οτι δεν του εξηγήσαμε και τον μπερδέψαμε και οτι φταίμε διότι αυτός δεν θα συναινούσε ποτέ αν ήξερε οτι δεν θα έχτιζε ο ίδιος ποτέ..

..[και είναι πολύ λογική η θέση του αυτή...]

Και, ανεξαρτήτως έκβασης της όποιας δίκης, ειναι παρα πολλή και η ψυχική κουραση και τα έξοδα ....

 

Γι αυτο και λέμε- ξανά

 

Υπάρχουν 4-5 σε εξ αδιαιρέτου...εχουν χτίσει όλοι...συμφωνούν όλοι...κανένα προβλημα ... κάνουν τακτοποίηση, μόνον- όχι σύσταση οριζόντιας . ιδιοκτησίας, όχι πώληση.

 

Τα υπόλοιπα "εξ αδιαιρέτου¨" να τα λύσει το υπουργείο.....το οποίο κατα ρεπορταζ της ΝΕΤ προ 10ημέρου "το απασχολεί έντονα το ολο θέμα"

παλι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι δε μου έχουν δώσει ακόμα το συμβόλαιο γι αυτό δε ξέρω λεπτομέρειες. Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

1)σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς Ο.Α. οι πλακοστρώσεις δεν χρειάζονται τακτοποίηση;

2)το πρόστιμο για πέργκολα με κεραμίδια πως υπολογίζεται;

3)οι εξωτερικές σκάλες χρειάζονται τακτοποίηση;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

06085,

είσαι μονος ή με άλλους εξ αδιαιρέτου???

Εκτος απο πλακοστρώσεις, κεραμοσκεπή περγκολα και εξωτερικές σκάλες...

προφανώς και κάποιο κτισμα θα υπάρχει ......

Τί άλλο έχει κτισθεί...??? πότε..???...

Είσαι σε αρτιο και οικ. ή όχι???...

Είδες αν εχεις δυνατότητα για κύρια και μοναδική κατοικία?...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη βοήθεια..

υπάρχει ισόγεια κατοικία 90τ.μ.

γύρω γύρω υπάρχει πέργκολα με κεραμίδια

υπάρχει μία σκάλα που οδηγεί στην ταράτσα

το γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, και υπάρχουν τρεις εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.