Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛΟΤ HD 384 - ερωτήσεις και απαντήσεις


efulino84

Recommended Posts

Το "ότι δε ξέρω το θάβω" είναι γνωστό φαινόμενο στον κλάδο, δυστυχώς. Όπως είπε ο miltos μην το βάλεις το τύπο να κάνει τη θεμελειακή θα έχεις προβλήματα. Διάλεξε 1 ηλεκτρολόγο που ξέρει τι του γίνετε κ εγκεκριμένα υλικά για σωστή δουλειά.

 

ο τυπος πρεπει να ειναι μπακαλακος.. "40 χρονια ειμαι στη δουλεια και ξερω πως δουλευω".. Μονο απ'αυτο καταλαβαινεις..

 

σε οτι αφορα τον κλαδο και τους μπακαληδες του, εκανα το καλοκαιρι ανακαινηση σε ενα διαμερισμα στον 3ο οροφο σε κτιριο του 70.. σε πληροφορω οτι τα καλωδια του ρευματος περναγαν μεσα απο τα κολωνοσιδερα.. και ηταν εμφανες οτι αυτο ειχει γινει μετα τη σκυροδετηση.. μιλαμε οτι οι κολωνες μοιαζαν με σουρωτηρι για μακαρονια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα τρελαθουμε!!!

Απο το 2006 δεν ειναι υποχρεωτικη;;; Τι χρονια εχουμε φετος;

η ιδιοκτητρια πηρε τηλ εναν ξσδερφο της ηλεκτρολογο

Φανταζομαι τι σοι ηλεκτρολογος ειναι..

 

(ΦΕΚ 1222/Β`/5.9.2006) Θέματα Ασφάλειας των Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (Ε.Η.Ε.). Καθιέρωση υποχρέωσης εγκατάστασης διατάξεων διαφορικού ρεύματος και κατασκευής θεμελιακής γείωσης

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=848&item_id=6605

 

Τυπωσε τον και δωστου τον. Ελπιζω να ξερει να διαβαζει. Οχι τιποτα αλλο αλλα σε προσβαλε κιολας. Μολις δειχνει να το εχει εμπεδωσει πες του επισης οτι ο κανονισμος εσωτερικων ηλ.εγκαταστασεων εχει αλλαξει απο το 2004..

 

του το ειπα του τυπου.. και ξερεις τι μου ειπε???

 

αλλοι νομοι ισχυουν στην αθηνα και αλλοι εδω?

ηθελε να του δωσω κ το τηλ της μηχανολογου στην πολεοδομια..

μιλαμε για ειδικη περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με "αγχωνει" ειναι οτι ο τυπος μπορει να ειναι ο ηλεκτρολογος μετα.. Και αν ειναι τοσο ασχετος, θα εχω θεμα...

 

Όντως αν είναι συγγενής δε θα τον αποφύγεις εύκολα. Αλλά μέχρι τότε βλέπουμε. Μην "αγχώνεσαι". Άσε που είναι πιθανό (υπάρχει περίπτωση τουλάχιστον) ο "ηλεκτρολόγος" να μην έχει άδεια. Οπότε θα σου είναι πιο εύκολο. Δεν ξέρω και τι "δικαιώματα" έχεις σαν επιβλέπων. Δηλαδή μπορεί να σου φορτώσουν 10 συνεργεία ασχέτων και εσύ να πρέπει να τους βάλεις σε σειρά;

 

σχετικο ειναι αυτο.. ναι μπορει να δωσει την δουλεια οπου θελει.. αν βεβαια κατι δεν μου αρεσει μπορω να ζητησω απο τον ιδιοκτητη να αλλαξει το συνεργειο.. σε ακραιες περιπτωσεις, πας και κανει διακοπη εργασιων στο τμημα και αιτηση για απαλλαγη απο την επιβλεψη.. αλλα μετα μπλεκει πολυ το πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δειξεις της ιδιοκτητριας το θεμα αυτο να καταλαβει περι τινος προκειται. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ.Και το κακο ειναι οτι ειναι πολλοι...

 

πσ. Πες της ιδιοκτητριας να ρωτησει το ξαδερφο αν ειναι αδειουχος. :???:

Link to comment
Share on other sites

θα της πω να του πει να παει να μπιπ... και αν τον φερει μετα για ηλεκτρολογο 8α την βαλω να υπογραψει με γνησιο υπογραφης σε τμημα οτι αναλαμβανει πληρως την ευθυνη για την ηλεκτρολογικη εγκατασταση της οικοδομης..

αλλα ετσι ειναι.. κανεις τον καλο, παιζουμε το κεφαλη μας για να τους κανουμε ολα τα χατιρια - Η/Χ, ημιυπογεια-ισογεια, κλπ - και μετα μας κατηγορουν οτι παμε να τους φαμε και λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Αγαπητοί Φίλοι,

 

Έχω την εξής ερώτηση για το πρότυπο HD 384 σχσετικά με τις γειώσεις για το σύστημα ΤΝ-S.

 

Συγκεκριμένα ο κανονισμός στη σελίδα 17, Παραάγραφος 312.2.1 στο πρώτο σχήμα αναφέρει τους Ν και PE ξεχωριστά. Στη περίπτωση αυτή, για έναν ρευματοδότη, ο ουδέτερος του ρευματοδότη εννοπείται ότι είναι ο Ν ή ο PE;

 

Επίσης στο ίδιο σχήμα δείχνει δύο αγώγιμα μέρη στα οποία στο ένα έχουμε σύνδεση του PE ενώ στο άλλο δεν έχουμε. Αυτό πως καλύπτεται δηαλδή είναι ok να μην υπάρχει σύνδεση στο ένα;

 

Γενικά όπου υπάρχει στις διατάξεις PE και N ποιος αντιστοιχεί στον ουδέτερο ενός ρευματοδότη;

 

Επίσης σε δίκτυα ΤΤ όπου ο PE και ο Ν είναι ξεχωριστοί ποιίς αντιστοιχεί στον ουδέτερο ενός ρευματοδότη;

 

Απλώς έχω μια σύγχυση για το θέμα αυτό και θα ήταν πολυ χρήσιμη η γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 months later...

Ερώτηση

 

Που αναφέρει στο πρότυπο HD384 ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται κουτιά διακλάδωσης;

Το Τμήμα 521 περί τρόπους εγκατάστασης ηλεκτρικών καλωδίων δεν τα αναφέρει καθόλου. Μετά τον πίνακα, στην πρώτη κατακόρυφη στήλη που φεύγουν όλα τα καλώδια επιβάλλεται η χρήση κουτιού διακλάδωσης;

Γενικά, ποιος κανονισμός επιβάλει τα κουτιά διακλάδωσης;

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 526.3 του ΕΛΟΤ HD 384 αναφέρεται: Ολες οι συνδέσεις πρέπει να είναι προσιτές για επιθεώρηση, δοκιμή και συντήρηση εκτός από .... . Από την απαίτηση αυτή προκύπτει η αναγκαιότητα κουτιών διακλάδωσης σε πολλές περιπτώσεις ηλεκτρικών συνδέσεων. Όμως και στο άρθρο 514.2 αναφέρεται: Οι ηλεκτρικές γραμμές πρέπει να εγκαθίστανται ή να επισημαίνονται κατά τρόπο που θα επιτρέπει την εύκολη αναγνώριση τους κατά τους ελέγχους, τις δοκιμές, τις επισκευές ή τις τροποποιήσεις της εγκατάστασης. Επίσης και από την απαίτηση αυτή προκύπτει η αναγκαιότητα κουτιών διακλάδωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.