Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΛΟΤ HD 384 - ερωτήσεις και απαντήσεις


efulino84

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση κύριε Σαρρή.

Σε δημόσιο έργο (ξενώνας) μου είπαν ότι μετά τον πίνακα του κάθε δωματίου πρέπει να μπει ένα πλαστικό κουτί ορθογώνιο διαστάσεων 25x10 cm, ώστε να δείχνει την πορεία των καλωδίων.

Αυτό το κουτί δεν το έχω ξαναδεί. Όταν ρώτησα τον επιβλέποντα δεν μου απάντησε παρά την επιμονή μου. Σε εταιρεία ηλ. υλικού δεν ήξεραν για αυτό το μεγάλο κουτί.

Επειδή κόλλησα, τί πρέπει να κάνω; Να βάλω πολλά τετράγωνα κουτιά δίπλα - δίπλα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κουτιά διακλάδωσης μεγάλων διαστάσεων υπάρχουν (χωνευτά, στεγανά, γυψοσανίδας). Μπορεί να μην βρεις ακριβώς 25x10 αλλά 19x15, 29x15 χωνευτά θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα, να ερωτηθεί ο επιβλέπων ώστε να αιτιολογήσει την απαίτηση του για την τοποθέτηση αυτού του κουτιού: Η απαίτηση του προκύπτει από την νομοθεσία, το πρότυπο, την μελέτη, τις πιθανές ειδικές συνθήκες του έργου, από που;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
καλημερα παιδια και απο εμενα,

υπαρχει περιπτωση να βρω η να εχει καποιος το ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΝ50019 η το 60079-7 κατα Ι.E.C.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Μπορείς να δεις αυτό αν σου κάνει .

http://www.standardsdirect.org/standards/standards2/StandardsCatalogue24_view_14157.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις αυτό αν σου κάνει .

http://www.standardsdirect.org/standards/standards2/StandardsCatalogue24_view_14157.html

 

Τι είναι αυτό??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου στείλει κάποιο link με το πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384;

 

Παρομοίως και σε μένα γιατί έχω μόλις την 2η έκδοση (2004-03-04);

Link to comment
Share on other sites

κάνε μία αναζήτηση στο google αν και δεν επιτρέπεται να διανέμεται δωρεάν είναι πολύ εύκολο να βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως και σε μένα γιατί έχω μόλις την 2η έκδοση (2004-03-04);

 

αυτή που έχεις είναι η τρέχουσα, δεν είμαστε Αμερικάνοι να αλλάζουμε κάθε χρόνο τον NEC

Link to comment
Share on other sites

off topic

 

Μήπως εχει κανείς τον ΚΕΗΕ, για να μου τον στείλει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.