Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Πολ. Μηχ. σε πιστοποιητικό πυρασφάλειας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω. Ο αδερφός μου θα πάρει με μεταβίβαση μια ταβέρνα και χρειάζεται έκδοση πιστοποιητικού πυρασφάλειας (γιατί το παλιό του προηγούμενου έληξε). Από πυροσβεστική χρειάζεται μελέτη και κάτοψη πυροπροστασίας και συμπληρωματική μελέτη και κάτοψη υγραερίου. Εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός ξέρετε εάν έχω το δικαίωμα να του υπογράψω εγώ ή χρειάζεται συνάδελφος Μηχανολόγος;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται μηχανολόγος ή ηλετρολόγος

 

δεν έχετε δικαίωμα υπογραφής μελέτης υγραερίου ή για μόνιμα συστήματα πυρασφάλειας, πχ τοπικό σύστημα εφαρμογής (πάνω απο τις ψησταριές ή φριτέζες), συστήματα που απαιτούνται γαι ταβερνα

Link to comment
Share on other sites

Oκ ορθα συναδελφε. Σε περιπτωση που εχει γινει η μελετη πυρασφαλειας απο ηλεκτρολογο ή μηχανολογο και χρειαζεται η τεχνικη περιγραφη του συστηματος μπορει αυτη να την υπογραψει πολιτικος ? (αναφερομαι μοναχα για την τεχνικη περιγραφη )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Μου το επιβεβαίωσαν και από την πυροσβεστική, αλλά μου είπαν μόνο για Μηχανολόγο όχι ηλεκτρολόγο για το υγραέριο.

Link to comment
Share on other sites

γμτ αποτυχαμε να το υπογραφουμε και αυτο....πανω που αρχισα να νομιζω οτι το Π.Μ ειναι ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ μηχανικος αντι για πολιτικος μηχανικος

 

 

ΕΝΤΙΤ....συγγνωμη για το μνμ δεν ηθελα να προκαλεσω....απλα ωρες ωρες απορω ποσα πολλα μπορω να υπογραψω και δεν ταχω κανει....

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ρε παιδιά και κάτι για τους Η/Μηχανολόγους...Εγώ έρχομαι να σου υπογράψω αυθαίρετα?

Βγήκαν τα ΠΕΑ, μέσα και οι Πολιτικοί. Στο καπάκι δήλωση μηχανικού για αγοροπωλησίες (οι Πολιτικοί μέσα πάντα), αυθαίρετα (η χαρά του Πολιτικού). Πως ξέφυγε η πυρασφάλεια, οι ανεκλυστήρες δεν μπορώ να καταλάβω...Ατιμο ΤΕΕ.

Δεν φταινε τα παλικάρια, αλλά αυτοί που σε λίγο θα τους δίνουν το δικαίωμα να κάνουν και εγχείρηση καρδιάς..

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ο/η RIGOU πηρε απαντηση στο ερωτημα που εθεσε, τι το τραβατε παλι στα γνωστα περι δικαιωματων-πολ.μηχανικων κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.