Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά έως 10kW σε αυθαίρετο


chris_gr

Recommended Posts

Υπάρχει αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου περιοχή το οποίο ηλεκτροδοτείται από τη ΔΕΗ.

 

Ερωτάται κανείς: μπορεί σε αυτό το αυθαίρετο το οποίο θα τακτοποιηθεί (και όχι νομιμοποιηθεί) να μπει Φ/Β 10kW.

 

Κατά τη γνώμη μου ΟΧΙ, δεδομένου ότι είναι αυθαίρετο (ακόμα) και θα είναι τακτοποιημένο αυθαίρετο (αργότερα) και όχι νόμιμο κτίσμα.

 

Υπάρχει διαφορετική άποψη ή διαφορετική αιτιολόγηση από κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει και σε μένα τέτοια περίπτωση που το κτίσμα ήταν αυθαίρετο και είχε συνδεθεί στη ΔΕΗ. Ωστόσο δεν επιτρέπονται να μπουν φωτοβολταικά με το ειδικό πρόγρμμα. Ναι μεν ο ιδιοκτήτης πλήρωνε το πρόστιμο ανέργεσης και συντήρησης του αυθαιρετου ,ωστόσο παρέμενε ως αναγνωρισμένο αυθαίρετο. Αμα δεν νομιμοποιηθεί δεν γίνεται να μπουν φωτοβολταικά. Συνεπώς τα ίδια μου είπαν και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Με το νεο νομο στην ουσια νομιμοποιειται ο χωρος..δλδ δηλωνεται κανονικα στο Ε9, μπορει να μεταβιβαστει. πωληθει κτλ και δεν επιβαλλεται κανενα τελος ανεγερσης 'η διατηρησης...

Αρα εκτιμω οτι μπορει να υπαχθει στο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει ότι υπάρχει εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ προς τη ΔΕΗ με σαφή παραπομπή στο άρθρο 23 του ΓΟΚ και απαίτηση για βεβαίωση της πολεοδομίας που να αναφέρει ότι το κτίριο εiναι νόμιμο σε κάθε περίπτωση που δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. Οπότε αν δεν υπάρξει νομοθετική ρύθμιση δεν νομίζω να γίνεται η σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου κάθε τακτοποιημένος χώρος παραμένει τακτοποιημένος, είτε πρόκειται για ΗΧ, υπόγειο ή αυθαίρετη κατασκευή.

Αν πάμε με το γράμμα του Νόμου δεν θα πρέπει να επιτρέψουν εγκατάσταση Φ/Β καθώς δεν είναι νόμιμα υφιστάμενο κτίσμα.

Ενδεχομένως τις επόμενες ημέρες να έχουμε απαντήσεις.

Και κάτι άλλο: πότε θεωρείται τακτοποιημένο? Με την αίτηση ή την πληρωμή των 30 δόσεων?

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά δεν επιτρέπεται να γίνει τέτοια σύνδεση και κινδυνεύει ο υπεύθυνος σύνδεσης που παραλαμβάνει το έργο από τη ΔΕΗ να πάει σε δικαστήριο σε περίπτωση καταγγελίας. Άρα ξεκάθαρα δεν επιτρέπεται άσχετα αν το κάνουν ή όχι. Ούτε καν σε 3ο στάδιο από απόφαση Τρίτση για τους πιο ψαγμένους. Οπότε πουθενά κανένα 'νομιμοποιημένο' αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν σε 3ο στάδιο από απόφαση Τρίτση για τους πιο ψαγμένους.

 

Στην περίπτωση αυτή, μπορεί η πολεοδομία να δώσει "νόμιμο περίγραμμα" στο τμήμα του κτιρίου που δεν αντιβαίνει τους σημερινούς όρους δόμησης ή αυτούς που ισχυαν στον χρόνο κατασκευής (άρθρο 23 ΓΟΚ και εγκύκλιος 55/00). Στο τμήμα αυτό (εντός νομίμου περιγράμματος) επιτρέπονται τα Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο 3ο στάδιο ως σημείο ακριβώς που θα μπορούσε τυπικά να γίνει εγκατάσταση. Όμως η ΔΕΗ κατά περιπτώσεις όπου γνωρίζω δε δέχονται αιτήσεις ΦΒ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.