Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

@dora22 για ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν προσκομίζουμε δικαιολογητικά. Άλλωστε δεν έχει ανοίξει το σύστημα. Απλά τικάρεις ένα κουτάκι βεβαιώνοντας ότι τα δικαιολογητικά τα έχεις στην κατοχή σου. Οπότε κάνουμε ολοκληρωμένη υπαγωγή κανονικά, και περιμένουμε μετά για την 2η φάση. Αλλιώς θα λήξει και η προθεσμία.

 

Μα οταν εχω πληρωσει και το προστιμο δεν με πιανει η προθεσμια, και εχω κατοχυρωσει την ενταξη στην ρυθμιση ,λαθος εχω καταλαβει?

 

Μιας και που εχεις προχωρησει να σε ρωτησω..θελω να παω απο την προσωρινη στην οριστικη δηλωση.Παταω το εικονιδιο και μου βγαζει μηνυμα: "Επιβεβαιωση ΕΠΑΝΑΥΠΟΒΟΛΗΣ προσωρινης υπαγωγης, η δηλωση ενδεχεται να μεταβαλλει τα ποσα στις προεπιλεγμενες δοσεις και να απαιτειται νεα εκδοση εντολων πληρωμης".

Να σημειωσω οτι δεν εχω αλλαξει τιποτα στα μ2 και στις παραβασεις οποτε τα "τρεχοντα προστιμα" ειναι ιδια με τα "προστιμα μετα την υπαγωγη" και εχει πληρωθει εφ'απαξ το προστιμο.Μποπρω να προχωρησω κανονικα αφου δεν εχω καμια μεταβολη στα ποσα μου?Φοβαμαι μην κανω καμια "πατατα"

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

A) προχωράει η διαδικασία είτε βάλεις έιτε δεν βάλεις τον αυξων αριθμό αμοιβής... τουλάχιστον μέχρι και την έκδοση του παραβόλου που έχω κάνει δεν απαιτείται...

Β) Λογικά η έκπτωση πρέπει να γίνεται επι όλου του ποσού (ανεξαρτήτου παραβόλου) και αν πληρώσεις εφάπαξ βγαίνει το συνολικό ποσό με την έκπτωση απο το οποίο αφαιρείς το παράβολο που έχεις ήδη πληρώσει, ότι μένει είναι το τελικό ποσό εφάπαξ πληρωμής.

 

ναι, για το Β είναι σίγουρο ότι η έκπτωση είναι επί ΟΛΟΥ του ποσού (μαζί με το παραβολο) όπως ακριβώς ήταν και στον 3843/2010

δηλαδή αν π.χ. προκύψει συνολικό πρόστιμο 10000 ευρώ με παράβολο 2000:

 

- πρώτα πληρώνεται το παράβολο και μένει υπόλοιπο 8000

- αν ο πελάτης πληρώσει εφάπαξ τότε θα πληρώσει με 20% έκπτωση στα 10000 δηλ τελικά πρέπει να δώσει επιπλέον

0.8*10000-2000 (παράβολο που ήδη πλήρωσε) =6000 ευρώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δικαιολογητικά περιλαμβάνουν κατόψεις, τομές, διάγραμμα κάλυψης, τοπογραφικό κλπ τα οποία θα γίνουν στη β' φάση της διαδικάσίας. Γιατί λοιπόν να τικάρουμε το κουτάκι δηλώνοντας πως τα έχουμε?

δεν λέω οτι αυτό είναι σωστό. Απλά αυτό μου έβγαλε το σύστημα...νο τικ, νο παρτυ.....μάλλον εννοεί ο ποιητής οτι έχεις την σιγουριά οτι έχεις τον έλεγχο...εγώ έτσι το εξέλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Χθες υπέβαλα τις πρώτες μου υποθέσεις και πλήρωσα τα παράβολο, τις αμοιβές, τα πάντα (συμπλήρωσα και το Α/Α έργου). Σήμερα είδα ότι το σύστημα "πήρε" τα παράβολα.

Τώρα τι πρέπει να κάνω για να βγει ο κωδικός-"κλειδί";

Ειδικά η μία υπόθεση είναι "τελειωμένη" αφού το παράβολο ήταν 500 ευρώ και το πρόστιμο περίπου 190...

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή της αποπεράτωσης πριν να ανοίξει το σύστημα για τη Β φάση έγινε για τους βιαστικούς που θέλανε για κάποιο λόγο να τακτοποιήσουν τώρα. Αυτό βέβαια δεν απαγορεύει και όποιες άλλες απλές περιπτώσεις είναι έτοιμες να ακολουθήσουν τον ίδο δρόμο.Οπότε εμείς επιλέγουμε τον χρόνο και τον τρόπο.

 

Δημήτρη κάνεις πάλι υποβολή και θα σε ρωτήσει τον τρόπο πληρωμής, (εφάπαξ ή με δόσεις) και αναλόγως ή πληρώνεις τα πάντα ή σου βγάζει τη λίστα με τις δόσεις ή για το "τελειωμένο" ξανακάνεις την οριστική υπαγωγή και τέλος.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μα οταν εχω πληρωσει και το προστιμο δεν με πιανει η προθεσμια, και εχω κατοχυρωσει την ενταξη στην ρυθμιση ,λαθος εχω καταλαβει?

 

Μιας και που εχεις προχωρησει να σε ρωτησω..θελω να παω απο την προσωρινη στην οριστικη δηλωση.Παταω το εικονιδιο και μου βγαζει μηνυμα: "Επιβεβαιωση ΕΠΑΝΑΥΠΟΒΟΛΗΣ προσωρινης υπαγωγης, η δηλωση ενδεχεται να μεταβαλλει τα ποσα στις προεπιλεγμενες δοσεις και να απαιτειται νεα εκδοση εντολων πληρωμης".

Να σημειωσω οτι δεν εχω αλλαξει τιποτα στα μ2 και στις παραβασεις οποτε τα "τρεχοντα προστιμα" ειναι ιδια με τα "προστιμα μετα την υπαγωγη" και εχει πληρωθει εφ'απαξ το προστιμο.Μποπρω να προχωρησω κανονικα αφου δεν εχω καμια μεταβολη στα ποσα μου?Φοβαμαι μην κανω καμια "πατατα"

στην πρώτη φαση που είμαστε τώρα, δεν υποβάλουμε τίποτα και κάνεις οριστική υποβολή. Το μήνυμα ''επιβεβαίωσης επαναυποβολής προσωρινής υπαγωγής...'' να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι να μου το έβγαλε, δεν βλέπω όμως τον λόγο που διστάζεις να το υποβάλλεις, καθότι στην 2η φάση θα γίνει επαναπροσδιορισμός προστίμου.
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τα υπέβαλα όλα σε προσωρινή να χω το κεφάλι μου ήσυχο... πήρα τηλέφωνο ΤΕΕ και μου παν ότι μπορούν να επαναπροσδιορισθούν τα πρόστιμα και οι δόσεις μετά από την αναβάθμιση της εφαρμογής αρκεί να μήν έχουμε κάνει την οριστική υπαγωγή, η οποία αναβάθμιση θα γίνει λογικά σε 1-2 εβδομάδες... ούτε αυτοί στο τηλεφωνικό ξέρουν πότε θα γίνει η αναβάθμιση...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κάνεις πάλι υποβολή και θα σε ρωτήσει τον τρόπο πληρωμής, (εφάπαξ ή με δόσεις) και αναλόγως ή πληρώνεις τα πάντα ή σου βγάζει τη λίστα με τις δόσεις ή για το "τελειωμένο" ξανακάνεις την οριστική υπαγωγή και τέλος.

Ευχαριστώ πολύ.

Έκανα υποβολή το "τελειωμένο" και έβγαλε νέα ανεξόφλητη δόση 0 ευρώ. Βέβαια πήρα "κλειδί" και τύπωσα το έντυπο για να το έχει ο άνθρωπος να μην νομίζει ότι δεν έκανα τίποτα.

Υποθέτω ότι αυτή η ανεξόφλητη μηδενική δόση έχει το νόημα της "αναμονής" μέχρι να γίνει η οριστική υπαγωγή (να ανεβάσω σχέδια, κλπ)... Σωστά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την τελειωμένη αφού θα έχεις κάνει και τα σχέδια μπορείς να την προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

δε θυμάμαι ποιος συνάδελφος το είχε ρωτήσει και δεν μπόρεσα να το βρω και αφορά ότι στις δηλώσεις, σαν "συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών" συμπληρώνουμε το ποσό με το φ.π.α ή χωρίς, έχει διευκρινιστεί αυτό?

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.