Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς δικτύου


katrmp

Recommended Posts

Συναδελφοι τα φωτα σας, εμπειρικα πιο πολυ

Ειμαι στο 2ο οροφο πολυκατοικιας, απο πανω εχω 3ο οροφο και απο πανω ταρατσα, στην οποια υπαρχει λεβητοστασιο της κακιας ωρας με λεβητα πετρελαιου ατομικο για το διαμερισμα μου.

Οι σωληνωσεις ειναι μερικως μονωμενες και κατεβαινουν απο ενα φωταγωγο, μπουρια, κατι τετοιο μεχρι να φτασουν στο διαμερισμα μου

Υπαρχει συλλεκτης εντος αυτου που δινει στα σωματα

 

Να λαβω πως το δικτυο διανομης ειναι σε περισσοτερο του 20% του μηκους του σε εξωτερικο αερα η οτι σε ποσοστο μικροτερο αυτου ειναι εξω?

Εμπειρικα καθαρα, 5 σωματα εχει ολα κι ολα, σαλονι, κουζινα, 2 δωματια και μπανιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου μιλάς για ''συλλέκτη'' το σύστημα σου είναι μονοσωλήνιο, άρα :

~ 2,0 (διαφορά ύψους συλλέκτη 2ου απο τα 2,7) + 0,15 (πλάκα 2ου) + 2,7 (υψος 3ου) +  0,15 (πλάκα 3ου) + ~ 1,5 -2,0 (έξοδος απο φωταγωγό μέχρι λεβητοστάσιο) = ~ 6,5 μ

συνεπώς η κεντρική σωλήνα προσαγωγής (και κατ' επέκταση η επιστροφής) απο το λεβητοστάσιο μέχρι το συλλέκτη σου στο 2ο είναι σε εξωτερικό περιβάλλον => >20%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, σε ευχαριστω πολυ!

Απλως δεν ηξερα αν το μεσα συστημα διανομης, απο το συλλεκτη ως τα σωματα ειναι σε τετοιο μηκος ωστε να ειναι πανω του 80% του συνολικου δικτυου διανομης και να θεωρηθει σε εσωτερικο χωρο

Συνολικα αν οι σωληνωσεις ειναι πανω απο 32,50μ, ειμαι σε εσωτερικο χωρο μιας και το τμημα που υπολογισες ειναι κατω του 20%

Αλλα δε νομιζω το μεσα κομματι να υπερεβαινε τα 26,00μ μηκους...

Link to comment
Share on other sites

Το μέσα στον θερμαινόμενο χώρο δίκτυο δεν λαμβάνεται υπ' όψιν.

Το δίκτυο που εξετάζεις είναι από το λέβητα ως εκεί που αρχίζει η ζώνη σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα απορια εχω επι του θεματος

Αν θελεις Ηλια μου λες την αποψη σου

 

Δεδομενου οτι το δικτυο διανομης θεωρειται απο τη μοναδα μεχρι τη ζωνη, αγνοωντας το τμημα εντος αυτης ως τα τερματικα, τοτε σε περιπτωση ατομικου λεβητα φυσικου αεριου στο μπαλκονι, θα επρεπε μονιμως να θεωρουμε παντα πως εχουμε δικτυο διανομης σε εξωτερικο αερα κι ας ειναι μηδενικες οι απωλειες λογω θεωρησης τοπικου συστηματος

 

Κι αυτο γιατι οι σωληνωσεις του λεβητα τρεχουν στο μπαλκονι για καποια μετρα και μετα μπαινουν στη ζωνη, εντος της οποιας θεωρουνται αμελητεες, οποτε εχουμε δικτυο διανομης με μηδενικες απωλειες μεν, που τρεχει σε εξωτερικο αερα σε ποσοστο μεγαλυτερο του 20%, κατι που δεν επηρεαζει τις καταναλωσεις του διαμερισματος μου μεν, αυξανει δε τις καταναλωσεις του ΚΑ, οποτε και μου ανεβαζει ενεργειακα το ακινητο λογω συγκρισης.

 

Τι λες γι αυτο?

 

Ξερω ξερω, διυλιζω τον κωνωπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λέβητας κεντρικης θερμανσης φυσικου αεριου σε αμονωτη οικοδομη στη θεσσαλονικη

Μου λενε δε χρησιμοποιηθηκε φετος η ΚΘ λογω ασυνεννοησιας και απο τα 28 διαμερισματα, τα 7 εβαλαν ατομικο λεβητα φυσικου αεριου

Παω να κανω υπερδιαστασιολογηση και μου βγαζει απαιτησεις ισχυος 31% παραπανω απο οσο τοποθετηθηκε.

Προφανως και ο συντελεστης υπερδιαστασιολογησης ειναι μοναδιαιος, ακομα και αν λαμβανα υποψιν ΜΟΝΟ τα διαμερισματα που δεν εβαλαν ατομικο λεβητα

Η διαφορα ειναι μεγαλη

 

Το ερωτημα μου ειναι αλλο.

Οι σωληνωσεις του λεβητοστασιου ηταν μερικως μονωμενες

Καποιες ανεβασιες περνουσαν και μεσα απο το διαμερισμα μου, μεσα απο θερμαινομενο χωρο και ηταν παντελως αμονωτες.

Εγω τι απωλειες δικτυου διανομης να λαβω?

 

Εκει που πραγματικα υπηρχανε απωλειες, μονωθηκαν με υαλοβαμβακα. Στις διελευσεις απο θερμαινομενους χωρους που οι απωλειες αποδιδονται ως θερμοτητα ηταν αμονωτες?

 

Θεωρω πιο καλυ λυση τη ληψη τους ως μερικως μονωμενες

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τις λαμβανα ως ανεπαρκως μονωμενες

 

Το έχουμε ξανασυζητήσει νομίζω το θέμα σε προηγούμενα ποστ...κοιτάμε τις σωληνώσεις πού περνάνε... απο τον λέβητα μέχρι σε κάποιο σημείο που μπαίνουν μέσα σε κατοικίσιμο χώρο (κοινώς θερμαινόμενο χώρο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ, απλως σε οικοδομες τερατα με μεγαλες καλυψεις, οταν υπαρχουν 3-4 κλαδοι στο λεβητα, καποιοι μπορει να διερχονται απο θερμαινομενους χωρους, καποιοι αλλοι απο κοινοχρηστους ΜΘΧ και υστερα οι οριζοντιες διακλαδωσεις να εισερχονται στη ζωνη, οποτε δεν ειναι και πολυ αντικειμενικο αυτο.

Εν προκειμενω στο λεβητοστασιο ειναι ανεπαρκως μονωμενοι, οποτε ετσι θα τους λαβω σε ολο τους το μηκος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τριπατη μεζονετα που επικοινωνουν τα επιπεδα της με εσωτερικη σκαλα εχει λεβητοστασιο στο υπογειο, εντος της θερμαινομενης ζωνης (απλα διαχωριζεται απο τον υπολοιπο χωρο με μια πυραντοχη πορτα)

Δε σκοπευω να το δηλωσω ως ΜΘΧ μιας και ειναι εντος ζωνης.

Ο λεβητας, λοιπον, εχει 3 κλαδους, εναν για καθε οροφο με τον αντιστοιχο κυκλοφορητη του και εναν για ΖΝΧ με μποιλερ στο λεβητοστασιο, επισης με τον κυκλοφορητη του.

 

Δεδομενου οτι βρισκομαι εντος της θερμαινομενης μου ζωνης, θεωρω πως δεν υπαρχουν απωλειες δικτυου, ουτε για θερμανση, ουτε για το ΖΝΧ

 

Right?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.