Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς δικτύου


katrmp

Recommended Posts

Ανεξάρτητα αν είναι εσωτερικά τα δίκτυα (Θ + ΖΝΧ) απώλειες θα έχεις (δίκτυα <20%) ...

 

Το θέμα είναι αν η μόνωση των δικτύων απο το σημείο παραγωγής έως τη κατανάλωση, είναι επαρκής - ανεπαρκής ή αμόνωτοι και ανάλογα τι είναι επιλέγεις το %

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα, με συγχωρεις.

Υπαρχει λεβητας εντος της ζωνης.

Οι σωληνωσεις τρεχουν ΟΛΕΣ εντος της ζωνης, στην οποια δεν υπαρχουν ΜΘΧ

Οι σωληνωσεις ειναι παντελως αμονωτες και οι οποιες απωλειες αποδιδονται ως θερμοτητα επισης εντος της ζωνης.

 

Για ποιο λογο να λαβω απωλειες δικτυου διανομης εγω?

Κατανοω οτι στα τερματικα καταληγει μικροτερη ισχυς αλλα μεσα στη ζωνη ειναι ο λεβητας, ασχετως με το αν ειναι τριπατη η μεζονετα και ο λεβητας στο τελευταιο πατωμα. Ολοκληρη μια ζωνη ειναι...

Για τι απωλειες μιλαμε?

 

Δεν εχουμε απωλειες οταν εχουμε επιτοιχο λεβητα ΕΚΤΟΣ της ζωνης, που θερμαινει τη ζωνη και θα εχουμε εδω?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

Τι να σου πω ?

Αυτής της άπο\ψης είμαι, ίσως έχω λάθος... ας απαντήσει και κάποιος άλλος συναδελφος να μας πει την άποψη του

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, σεβαστη απολυτα και σε ευχαριστω για το χρονο σου κιολας.

Απλως διαβαζοντας και την απαντηση της ΕΥΕΠΕΝ αναφορικα με τοπικα και κεντρικα συστηματα, κρινω πως ειναι τοπικο, μιας και ειναι εντος ζωνης και οι σωληνωσεις διερχονται ολες εντος αυτης για να καταληξουν στα τερματικα.

Γι αυτο και κανενας λεβητας πετρελαιου η φυσικου αεριου που ειναι εντος ζωνης δεν εχει μονωμενες σωληνωσεις...

Οι απωλειες αποδιδονται ως θερμοτητα στο χωρο που θερμαινουν.

 

Ας απαντησει και καποιος αλλος αν θελει, να κανουμε συγκριση αποψεων

Link to comment
Share on other sites

Για τοπικό δεν θα το θεωρούσα με τίποτα σε 3όροφη μεζονέτα, γιατί ''τοπικό'' θεωρείται (κατά την άποψη μου) όταν το σύστημα του λέβητα ή ψήξης είναι στο ίδιο επίπεδο με τα  τερματικα

 

Απο τι στιγμή που έχεις και τερματικά σε άλλα επίπεδα για μένα δεν θεωρείται τοπικό σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση κατα την οποια ειχα θεωρησει το λεβητοστασιο ως ΜΘΧ και το μελετουσα ξεχωρα απο την υπολοιπη θερμικη ζωνη, τοτε θα λαμβανα απωλειες.

Η στην περιπτωση που το λεβητοστασιο ηταν σε μορφη αποθηκουλας εκτος της μεζονετας, τοτε θα ειχα τμημα δικτυου που θα ετρεχε εκτος μεχρι να μπει στη ζωνη μου, οποτε παλι θα ειχα.

 

Νομιζω πως η θεωρηση της ΕΥΕΠΕΝ σχετικα με τοπικα η κεντρικα συστηματα εχει να κανει με το που βρισκεται χωροθετημενο το συστημα θερμανσης συγκριτικα με τη ζωνη μου.

Απο τη στιγμη που μελεταω μια θερμικη ζωνη, ακομα κι αν αυτη ειναι τριπατη, εντος της οποιας βρισκεται το λεβητοστασιο μου και ο εγκατεστημενος λεβητας, με τους σωληνες να θερμαινουν το χωρο και να τρεχουν εντος αυτου, νομιζω πως μπορω να το θεωρησω τοπικο συστημα, βασει των παραδοχων που οριζουν οι ΤΟΤΕΕ και η ΕΥΕΠΕΝ.

 

Αποψη μου προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το σκεφτικό του Inzaghi, σκεφτείτε την περίπτωση εγκατάσταση θέρμανσης π.χ. διαμερίσματος με μονοσωλήνιο σύστημα, όπου τις σωληνώσεις από τον συλλέκτη μέχρι τις τερματικές μονάδες τις αφήνουμε αμόνωτες  σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό, αφού οι απώλειες θερμίδων των σωληνώσεων προσδίδονται εντός του θερμενόμενου χώρου.  

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 στην ενότητα 4.3. γράφει: <<Όλα τα δίκτυα διανομής (νερού ή αλλού μέσου) της κεντρικής θέρμανσης ή της εγκατάστασης ψύξης ή του συστήματος Ζ.Ν.Χ. διαθέτουν θερμομόνωση, όπως καθορίζεται με αυτήν την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε....>>. Δεν νομίζω πως κάνει διαχωρισμό μεταξύ θερμαινόμενων και μη χώρων. Επίσης, το κτίριο αναφοράς, έχει μονωμένα δίκτυα σύμφωνα με τον πίνακα 4.7 και αν π.χ. ορίσουμε πως έχουμε διέλευση δικτύου σε <<Εσωτερικούς ή/και μέχρι 20% σε εξωτερικούς>> χώρους αυτό για την πάρτη του θα πάρει μόνωση όλου του δικτύου αυτού χωρίς να εξετάζει αν βρίσκεται εντός θερμαινόμενου χώρου. Απλά "βλέπει" την ένδειξη "εσωτερικοί χώροι".

Και αν θελήσουμε να εφαρμόσουμε τη μεθοδολογία της 4.3.2. (Γραμμική θερμική μετάδοση δικτύων διανομής) θα δούμε πως έχουμε ένα σεβαστό μέγεθος απωλειών για διέλευση εντός θερμαινόμενων χώρων σε αμόνωτα (ή ανεπαρκώς μονωμένα) εσωτερικά δίκτυα ενός μιας θερμικής ζώνης.

Μπορεί (σιωπηρά) να δεχόμαστε αμόνωτα δίκτυα εντός μιας θερμικής ζώνης, με το σκεπτικό της απόδοσης των απωλειών του δικτύου στο χώρο διέλευσης, αλλά αυτό είναι κάτι ανεπίσημο* και κυρίως δεν μου φαίνεται σωστό, καθώς το ποσό της θερμότητας που φτάνει στις τερματικές μονάδες, που αυτές είναι που θα πρέπει να αποδώσουν το μέγιστό τους στις θέσεις που έχουν επιλεγεί να τοποθετηθούν, είναι μειωμένο. Είναι διαφορετικό πράγμα να επιτυγχάνεις συνθήκες θερμικής άνεσης, π.χ. από θερμαντικά σώματα, που έχεις υπολογίσει να τοποθετηθούν κοντά σε (ή κάτω από) εξωτερικά ανοίγματα, έχοντας κατά νου την κυκλοφορία του αέρα λόγω ρευμάτων, και διαφορετικά να χάνεται στη διαδρομή ένα μέρος του ποσού της θερμότητας που θα έπρεπε να φτάνει σε αυτά και αυτό να αποδίδεται σκόρπια στον χώρο. Είναι λίγο σαν γιαλαντζί ενδοδαπέδια ή επιτοίχια θέρμανση. Και οι συνθήκες θερμικής άνεσης λαμβάνονται υπόψη στον Κ.Εν.Α.Κ.

Μπορεί επίσης, για κατασκευαστικούς λόγους (π.χ. ανύψωση τελικού δαπέδου) ή για μείωση υλικών και εργατικών ή λόγω τεχνικών δυσκολιών (άντε να περνάς -με AVA- πλαστικό σωλήνα με μόνωση μέσα σε σπιράλ συν το ότι θα πρέπει να έχει υπολογιστεί από πριν ότι θα ανέβει το τελικό δάπεδο), στην πλειοψηφία των περιπτώσεων να μην κατασκευάζονται τελικά τα εσωτερικά δίκτυα (θέρμανσης τουλάχιστον) μονωμένα, αλλά δεν σημαίνει πως αυτό είναι και σωστό.

 

Και δύο πράγματα ακόμα.

1o). Στην ψύξη δεν διανοούμαστε να αφήσουμε αμόνωτες τις σωληνώσεις γιατί εκτός του ότι θα παπαριάσουν τα δομικά στοιχεία, θα πρέπει να το παίζουμε και χαρωπές νοικοκυρούλες με τη σφουγγαρίστρα επ' ώμου. Γιατί λοιπόν να μη κάνουμε το ίδιο και στη θέρμανση;

2o). Θα ήθελα να μου πείτε πως θα αντιμετωπίζατε ένα μονωμένο (σύμφωνα με τον πίνακα 4.11) δίκτυο θέρμανσης, διερχόμενο εντός θερμικής ζώνης, σε σχέση με ένα ακριβώς ίδιο αλλά εντελώς αμόνωτο;

 

Αυτά από μένα, αν και βγήκε λίγο μεγαλούτσικο το ρημάδι το μήνυμα.

 

* Για τους αεραγωγούς, μας λέει η ΤΟΤΕΕ στην 4.3.4. πως <<Όταν οι αεραγωγοί διέρχονται μέσα από εσωτερικούς χώρους, οι θερμικές απώλειες τους είναι σχετικά χαμηλές λόγω της μικρής θερμοκρασιακής διαφοράς και κατά συνέπεια, δεν λαμβάνονται υπόψη για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου>>, όχι όμως και για τα υπόλοιπα δίκτυα διανομής θερμού/ψυχρού μέσου.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την εξηγηση, ομως η διαφορα με την αποψη μου κρινεται σε μια λεξουλα...

 

Η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 στην ενότητα 4.3. γράφει: <<Όλα τα δίκτυα διανομής (νερού ή αλλού μέσου) της κεντρικής θέρμανσης ή της εγκατάστασης ψύξης ή του συστήματος Ζ.Ν.Χ. διαθέτουν θερμομόνωση, όπως καθορίζεται με αυτήν την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε....>>

 

 

Και συμφωνα με την απαντηση που εδωσε η ΕΥΕΠΕΝ για το κεντρικο η τοπικο συστημα θερμανσης, για να θεωρηθει κεντρικη η θερμανση πρεπει να βρισκεται σε σημειο απομακρυσμενο απο τη ζωνη που θερμαινει. 

Η της ζωνες αντιστοιχα.

 

Η έννοια "ατομικό" μπορεί να χαρακτηριστεί ένα σύστημα που χρησιμοποιείται αποκλειστικά στο χώρο ενός χρήστη (ατομικό τοπικό ηλεκτρικό καλοριφέρ ή ηλεκτρική τοπική θερμάστρα κτλ), ή αποκλειστικά για την κάλυψη φορτίων μιας μεμονωμένης ιδιοκτησίας (κατάστημα, διαμέρισμα) όπου θα μπορούσε να είναι ένας τοπικός ή κεντρικός λέβητας, μια αντλία θερμότητας τοπική ή κεντρική κτλ.

Στην ΤΟΤΕΕ γίνεται αναφορά μόνο για τοπικό ή κεντρικό σύστημα, διότι αυτό που ενδιαφέρει τους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης, είναι αν το ατομικό σύστημα είναι τοπικό ή κεντρικό.

Τα συστήματα που παράγουν την απαιτούμενη θερμική/ψυκτική ενέργεια μέσα στο χώρο του οποίου πρέπει να καλυφθούν τα φορτία καλούνται "τοπικές μονάδες" όπως ένα τζάκι, ένας τοπικός λέβητας αερίου, μια σόμπα, ένα θερμοσυσσωρευτής κ.ά. για τα οποία από το δίκτυο διανομής τους (συνήθως πολύ μικρό) δεν λαμβάνονται υπόψη θερμικές/ψυκτικές απώλειες, καθώς διέρχονται μέσα από τους εξεταζόμενους θερμαινόμενους/ψυχόμενους χώρους.

Αντίθετα τα συστήματα που παράγουν την απαιτούμενη θερμική/ψυκτική ενέργεια σε άλλο χώρο (λεβητοστάσια υπογείων, οροφή κτλ) έξω από τον χώρο του οποίου πρέπει να καλυφθούν αποκλειστικά τα φορτία καλούνται "κεντρικές μονάδες" όπως είναι πολλοί λέβητες ή αντλίες θερμότητας και τα οποία διαθέτουν δίκτυο διανομής το οποίο διέρχεται έξω από τους εξεταζόμενους θερμαινόμενους/ψυχόμενους χώρους και παρουσιάζει απώλειες που δεν ανακτούνται.

Συνεπώς, ανάλογα με το σύστημα που διαθέτει το υπό εξέταση κτίριο ορίζονται κάθε φορά οι βαθμοί απόδοσης για την παραγωγή, διανομή και τερματικές μονάδες σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΤΟΤΕΕ-1 και στο εγχειρίδιο του λογισμικού.

Αν βρισκεται εντος αυτης και εξυπηρετει τις αναγκες αυτης μοναχα, τοτε ερμηνευεται ως τοπικο συστημα.

 

 

Οποτε και ως κεντρικο συστημα, λογικο να χρηζει μονωσης σωληνωσεων βασει και ΚΕΝΑΚ.

 

Το αν οι σωληνωσεις ενος κεντρικου συστηματος θερμανσης με λεβητοστασιο σε υπογειο οικοδομης φερ ειπειν περνουν αμονωτες μεσα απο τις θερμικες ζωνες που θερμαινουν δε μας απασχολει γιατι και παλι, υπαρχουν απωλειες σε ΜΘΧ που διερχονται αυτοι μεχρι να μπουν στη ζωνη, η σε εξωτερικο αερα. Οποτε εκει η θεωρηση του Πανου εχει νοημα και ισχυ.

Οταν στη δικη μου την περιπτωση υπαρχει εγκατεστημενος λεβητας εντος της ζωνης που θερμαινει και ολες οι σωληνωσεις τρεχουν εντος αυτης, τοτε νομιζω βρισκομαι στον ορισμο των ανωτερω θεσεων της ΕΥΕΠΕΝ και δυναμαι να το θεωρησω τοπικο συστημα θερμανσης με αυτοματισμους Γ (ασχετως με το αν διαφωνω με τη θεωρηση αυτη η οχι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.