Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο μικρότερο από το παράβολο. Τι κάνουμε?


Katerina1972

Recommended Posts

Καλημέρα. Μου προέκυψε τελευταία στιγμή ΗΧ και σοφίτα για ρύθμιση και το πρόβλημα έχει ως εξής: Το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου, εντός οικισμού και η ΤΖ είναι 278 €. Πρέπει να πάρω παράβολα 250+350=600 € ενώ το συνολικό πρόστιμο προκύπτει 403 €. Τι κάνω? Φαντάζομαι ότι η έννοια επιστροφή δεν υπάρχει, αρα λέω στον πελάτη ότι το συνολικό που θα πρέπει (εκτός αμοιβών) να πληρώσει είναι 600 €?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα χωριό της Κορινθίας με 100 κατοίκους, θέλω να πω "τρέχα γύρευε". Την τιμή την είδα στο ΤΑΠ της ΔΕΗ μια και οι κατάλογοι της εφορίας δεν το έχουν. Που αλλού μπορώ να το ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

...

...

Τι κάνω? Φαντάζομαι ότι η έννοια επιστροφή δεν υπάρχει, αρα λέω στον πελάτη ότι το συνολικό που θα πρέπει (εκτός αμοιβών) να πληρώσει είναι 600 €?

Στον πελάτη λες ότι κατ εκτίμηση και με μηδενική βεβαιότητα προσωπικά δική σου το πρόστιμο που θα του στείλουν να πληρώσει θα είναι Χ.

 

Την ευθύνη για το τελικό πρόστιμο την έχει η πολιτεία και όχι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα χωριό της Κορινθίας με 100 κατοίκους, θέλω να πω "τρέχα γύρευε". Την τιμή την είδα στο ΤΑΠ της ΔΕΗ μια και οι κατάλογοι της εφορίας δεν το έχουν. Που αλλού μπορώ να το ψάξω?

 

Σε ποιο χωριό; Ρωτάω γιατί κι εγώ από ένα μικρό χωριό της Κορινθίας έχω καταγωγή. Το πιο σωστό είναι να βρεις τις τιμές ζώνης της ευρύτερης περιφέρειας και να διαλέξεις την πιο μικρή απ αυτές. Αφενός μεν έτσι το ορίζει ο νόμος κι αφετέρου μην εμπιστεύεσαι ποτέ τους λογαριασμούς της ΔΕΗ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο χωριό; Ρωτάω γιατί κι εγώ από ένα μικρό χωριό της Κορινθίας έχω καταγωγή. Το πιο σωστό είναι να βρεις τις τιμές ζώνης της ευρύτερης περιφέρειας και να διαλέξεις την πιο μικρή απ αυτές. Αφενός μεν έτσι το ορίζει ο νόμος κι αφετέρου μην εμπιστεύεσαι ποτέ τους λογαριασμούς της ΔΕΗ!

 

Είναι στο Γαλατά Νεμέας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.