Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μηχανολόγου Τ.Ε.


OLGAKI

Recommended Posts

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. Έπιασα δουλειά σαν μηχανολόγος σε μια εταιρία ενώ είχα ΙΚΑ καθώς δούλευα παλιότερα σαν υπάλληλος γραφείου τώρα μου λέει η λογίστρια οτι πρέπει να έχω ΤΣΜΕΔΕ. Απο οτι γνώριζα ΤΣΜΕΔΕ έχουν απόφοιτοι των ΑΕΙ. Τι μπορώ να κάνω? Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω στο θέμα?

Περιμένω την απάντησή σας.

Ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

γενικά οι λογιστές πρέπει να ξέρεις, ότι έχουν τετράγωνη λογική.

αν είσαι μισθωτός είσαι σε ΙΚΑ, αλλιώς αν δουλεύεις με τιμολόγιο έχεις ΤΕΒΕ.

μοναδική άλλη λύση είναι δουλεύεις χωρίς ασφάλιση....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω... ΤΣΜΕΔΕ όχι

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ όχι.....ακόμα

 

μπορείς και ΙΚΑ και ΤΕΒΕ παράλληλα .....δεν στο απαγορεύει κανείς !!

 

αν θες να είσαι ελ. επαγγελματίας τότε ΤΕΒΕ αν υπάλληλος με μισθοδοσία τότε ΙΚΑ.

 

και κάτι τελευταίο .....διάβασε τους κανόνες συμμετοχής σε παρακαλώ. ΔΕΝ επιτρέπονται τα κεφαλαία στα ποστς !!

 

Καλώς ήρθες Όλγα !! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σΑν δεν είσαι σίγουρος ότι σε ενδιαφέρει το ελεύθερο επάγγελμα προς το παρών, μην κάνεις έναρξη και ΤΕΒΕ.

 

Αν δεν τα βρείτε θα τα πληρώνεις από την τσέπη σου. Μπες καλύτερα με ΙΚΑ και όταν με το κάλο αρχίσεις να έχεις δίκες σου δουλειές ξεκινά έναρξη και ΤΕΒΕ

 

Ο παθών μαθών…

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Όλγα και λοιποί συνάδελφοι,

 

Η λογίστρια που σου είπε για το ΤΣΜΕΔΕ δεν ήταν και τόσο ...παράλογη. Δηλαδή, με βάσει την κείμενη νομοθεσία θα μπορούσες να γραφτείς ΤΣΜΕΔΕ αλλά διάφοροι άλλοι λόγοι (να μην τους λεμε ξανά) δεν το επιτρέπουν...

Σχετικά με το πονεμένο θέμα εγγραφής των μηχανικών ΤΕΙ στο ΤΣΜΕΔΕ, μια ενδιαφέρουσα ανάλυση έχει κάνει ο συνάδελφός μας ***** στο blog του παλαιότερα. Το link για όσους συναδέλφους θέλουν να ρίξουν μια ματιά όπου αναφέρεται και η σχετική νομοθεσία είναι http:***************************

 

Συνδέσεις προς άλλα fora, blogs κ.λπ. στα οποία γίνονται προσβλητικές αναφορές σε μέλη του forum θα διαγράφονται. Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι από ΤΕΙ μόνο αν είσαι εργολήπτης δημοσίων έργων μπορείς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ... ακόμα, όπως είπε και ο TheoTDM900.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.