Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Λάθος Πολ. Μηχανικού


Zagrefs

Recommended Posts

Χμμ, και πως "περασε" τον έλεγχο αρχικά το τοπογραφικό στην υπηρεσία δόμησης;

 

Πρεπει πρώτα να ελεγχεί, να πάρει το ΟΚ, να ελεγχεί το διάγραμμα δόμησης, κτλ κτλ κτλ.

 

Πότε δηλαδή κατάλαβε η υπηρεσία δόμησης το λάθος; αφού εξεδωσε εγκριση/αδεια δομησης και αφού κατασκευάστηκε το κτίριο;;;

Link to comment
Share on other sites

μετά  από καταγγελία  ,  η  πολεοδομία  δεν  διαπίστωσε  καμιά  παράβαση   στην  οικοδομή  ,μπήκα  στο  4014  με  σκοπό  να  βγάλω  άδεια  στο μελον  ,ποιος  έχει  ευθηνές  εγώ  θα  πληρώσω  την  νύφη  ?

η πολεοδομία  λει φταίει  ο  μηχανικός  ο  μηχανικός  ότι  παλια  ηταν εντος  και  απορεί  ποτε  το  βγάλανε  εκτός  σχεδίου   αλλά  δεν  παραδέχεται  το  λάθος  του  ,και  εγώ   τραβώ  τα μαλλιά μου 

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω Χριστό.

 

Οταν μας γράψεις την ιστορία επακριβώς, με λιτές κα μεστές κουβέντες και ΒΓΑΛΟΥΜΕ άκρη, θα απαντηθεί το ερώτημα σου, ως προς κάποιο βαθμό πάντα.

 

Μόνο όμως που διαβάζω το "μπηκα στο 4014 για να βγαλω άδεια στο μέλλον" φτάνει και περισσέυει, αν εχω καταλάβει καλά...για αμφότερους.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε  από  την αρχή  ,το 2011  σε  ένα  αγρό  4.200  στερεμάτων περίπου  βγάζω  άδεια  για  αποθήκη  ,μετά από καταγγελία  μου  κάνουν  ανάκληση  αδείας  για  ψευδή στοιχειά  ,στην  αυτοψία της  πολεοδομίας  δεν διαπιστώσαν  τίποτα  άλλο  ,,παρά  μονό  το  λάθος  του  μηχανικού  που στο  τοπογραφικό  έδειχνε  τον αγρό εντός σχεδίου  ενώ  είναι  εκτός  ,και  ερωτώ  ποιος  εχει  την  ευθηνή  ο μηχανικος  ,η πολεοδομια  .,

Edited by ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΓΙΑΝΝΗς
Link to comment
Share on other sites

   Μήπως έγινε λάθος εκ παραδρομής αντί να γράψει εκτός  , έγραψε εντός.

Πως υπολογίζει τα επιτρεπόμενα μεγέθη στο διάγραμμα κάλυψης ;

 

  Kατά τα άλλα είναι σωστό το τοπογραφικό ; Διαστάσεις , εμβαδόν κτλ...

 

 Αν δεν αλλάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη , δοκίμασε μήπως κάνεις μία ενημέρωση φακέλου καταθέτωντας το σωστό τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

απο  αχνεια  του μηχανικου  εγεινε  ,εμεινε  αναυδος  όταν  έμαθε  ότι είναι  εκτός  δεν  υπάρχει  κανένα  λάθος  στο τοπογραφικό  ούτε  στο  κτίριο  ούτε  στην  κατασκευή  ,η πολεοδομία   δεν  δεχόταν  τίποτα  από  όλα  αυτά  παρά μονό  την ανάκληση  το  γιατί  δεν το  ξερώ  , το  θέμα  είναι ποιος  φταίει 

Link to comment
Share on other sites

Παμε απ'την αρχή αρχή.

 

Πριν την άδεια κατατέθηκε ένα τοπογραφικό. Σε αυτό φαινόταν το γεωτεμάχιο 4200τμ και το ανέφερε ο μηχανικός εντός σχεδίου (άρα...οικόπεδο;)

Προχωρά κανονικά η άδεια, σωστά;

Χτίζεις, σωστα;

 

Και επειτα γίνεται μια καταγγελία και ανακαλείται η άδεια.

 

Θεωρώ πως απ'τη στιγμή, που αρχικα ΠΗΡΕΣ άδεια και εχτισες, φταίει η πολεοδομία. Αυτή έλεγξε το τοπογραφικό, τα στατικα, τα αρχιτεκτονικα και και και πήρες την άδεια για να χτίσεις. Αρα αυτοί δεν είδαν το λάθος στο τοπογραφικό. Και ας έκανε λάθος ο μηχανικός κατά την πολεοδομία.

 

Ετσι το βλέπω εγώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν η πολεοδομία αποδείξει πως εξαπατήθηκε θα είναι η ευθύνη του μελετητή. Και λέγοντας ευθύνη αναφέρομαι στην κατασκευή (έγκριση μελέτης) διότι για την μελετη σαφώς και έχει ευθύνη αν για το εντος/εκτος αποφάσισε ο ίδιος με στοιχεία τα οποία ήταν ορθά αλλά τα εφάρμοσε λάθος...

πολλά τα αν όμως, οπότε ά χωρίς πλήρη στοιχεια και την αλλά άποψη, διαδικτυακή απόφαση δεν βγαίνει...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Φαέθων είσαι σίγουρα εμπειρότερος απο εμένα στο θέμα εκδοσης ΟΑ, μιας και εγώ "σταματω" στο τοπογραφικό.

 

Ορθά δεν αναρωτώμαι, πως ΕΦΟΣΟΝ το τοπογραφικο ειναι το 1ο που ελέγχεται απ'τη Πολεοδομία και αυτή το βρεί αρχικά εντάξει και το θεωρήσει/σφραγίσει, ΑΡΑ είναι πρόβλημα δικό της η συνέχεια.

 

Εχω λάθος;

 

Με την ίδια λογική, συντάσσω εγώ ενα τοπογραφικό στα Σούρμενα. Βρίσκω κατι όρους δόμησης, ετοιμάζω το τοπογραφικο και πηγαίνω στην αρμόδια πολεοδομία για θεώρηση όρων δομησης. Αυτή πχ μου θεωρεί λάθος ορους δομησης.

Φταίω "εγώ" αν βγάλει μετά ο πελάτης άδεια και για χ,ψ λογο ανακληθεί;

 

Σιγουρα ιντερνετική απόφαση δε θα βγάλουμε, απλώς για το εγκυκλοπαιδικό της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα είναι δύσκολο να διώξει την ευθύνη από πάνω της η πολεοδομία.

Για την ευθύνη του συναδέλφου αφού δεν είναι παρών, ας μην το αναπτύξουμε στο παρον θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.