Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Λάθος Πολ. Μηχανικού


Zagrefs

Recommended Posts

Eγω μια χαρα βλεπω την καμπουρα μου συναδελφε..

Απλα οι ΑΤΜ εχουν την εντυπωση οτι ειναι οι μονοι που κανουν σωστα τοπογραφικα και δεν κανουν κανενα λαθος και πως αν αυριο ειναι οι μονοι με δικαιωμα υπογραφης τοπογραφικων θα παει η ποιοτητα και οι αμοιβες τους στο θεο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eγω μια χαρα βλεπω την καμπουρα μου συναδελφε..

....

....

Άρα δεν είσαι καμήλα terry :D

 

Πέρα από την πλακιτσα δεν αφορούσε στοχευόμενα εσένα το σχόλιο μου. Ακόμα και εμένα αφορούσε.

 

Τώρα περί εντυπώσεων που έχουν οι τοπογράφοι θα προτιμούσα να μη γενικεύω αλλά να έχω άποψη ανά περίπτωση.

 

Επί του θέματος τώρα.

Η ανεπάρκεια ή το λάθος του τοπογραφικού δεν προέκυψε από έλλειμμα ή περίσσεια αποτυπωτικών γνώσεων αλλά από πολεοδομικών διατάξεων.

 

Φυσικά το μόνο σίγουρο για τον οποιασδήποτε ειδικότητας μηχανικό κλείδωμα όρων δόμησης είναι το τοπογραφικό να κατατεθεί και να πάρει υπογραφή για τους όρους δόμησης από την πολεοδομία.

 

Ο πελάτης κατά κανόνα δεν δέχεται την διάφορα κόστους.

Ο μηχανικός δεν τολμάει καν να του το πει τις περισσότερες φορές μη χάσει το σίγουρο 500αρικο εκτός αν έχει για την συγκεκριμένη περιοχή - θέση και με την εμπειρία του κάποια ειδική ανησυχία, οπότε γίνονται που και που διάφορα ευτράπελα σαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

και να πάρει υπογραφή για τους όρους δόμησης από την πολεοδομία.

 

Να σου πω περιπτωσεις που ο ιδιος ο υπαλληλος που υπογραφει την βεβαιαωση ορων δομησης αμφισβητει τη βεβαιωση μετα απο 2 χρονια???

Link to comment
Share on other sites

Να μου πεις.

Αλλά είναι αδιάφορο.

Διότι η έγκριση από την πολεοδομία των όρων δόμησης επί τοπογραφικού ακόμα και με σφάλμα του πολεοδομικού υπαλλήλου δίνει δικαιώματα στον ιδιοκτήτη.

 

Ακόμα και οικοδομική άδεια να εκδώσει και το κτίριο να περατώσει και το συμβούλιο επικρατείας να ακυρώσει εκ των υστέρων την άδεια (για αυτόν τον λόγο), η υπαιτιότητα είναι εις βάρος της πολεοδομικής αρχής και το οίκημα με ακυρωμένη άδεια παραμένει νόμιμο.

 

Καλό ε… και όχι φανταστικό

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λεω οτι δεν βγαινει ΟΑ διοτι ο υπαλληλος αμφισβητει τη βεβαιωση ορων δομησης...(υπαρκτο παραδειγμα και οχι φανταστικο..)

 

Επισης περιπτωση παλι αμφισβητησης βεβαιωσης ορων δομησης που υπεγραψε υπαλληλος προ 5ετιας που ειναι τωρα σε συνταξη....

 

ΥΓ. Αν φτασει ο καθε ιδιοκτητης μεχρι το ΣτΕ, χαιρετισματα...

Link to comment
Share on other sites

Terry συμφωνω μαζί σου σ αυτό, πολλές οι ιστορίες και οι παραλλαγές....

για αυτό είπα κι εγώ καλό είναι να μη γενικεύουμε εύκολα.

 

Εσύ όμως ως μελετητής το τοπογραφικό που θα παραδώσεις με εγκεκριμένους όρους δόμησης, δεν κινδυνεύεις με ευθύνη για αυτό.

Αυτό ήταν και το αρχικό ζητούμενο νομίζω.

 

 

 

υ.γ.

χαιρετίσματα ξεχαιρετίσματα τα Διοικητικά ΣτΕ δεν ξεμένουν από υποθέσεις και μη νομίζεις ότι όλες είναι μεγάλης σπουδαιότητας... συχνά είναι κατάληξη από διενέξεις όμορων κλπ καταστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Πάλι η κουβέντα ξέφυγε και δεν είναι καλό αυτό...

 

Σε πολλούς έχει τύχει κάτι παρόμοιο. Δηλαδή να συντάξει οποιοσδήποτε συνάδελφος ένα τοπογραφικό πρόσφατο για λογαριασμό του πελάτη, να πάρει το τοπογραφικό αυτό ο συνάδελφος που θα εκπονήσει τις μελέτες για την Ο.Α. και να ΠΛΗΡΩΘΕΙ αυτός ξανά.

Ε λοιπόν κύριοι, ο 2ος έχει την ευθύνη, διότι πληρώθηκε για τον "κόπο" του. Για τα χρήματα αυτά, έπρεπε τουλάχιστο να το ελέγξει στο μέτρο του δυνατού.

 

Άλλη όμως περίπτωση, να συντάξει κάποιος ένα τοπογραφικό για λογαριασμό του μελετητή της Ο.Α. (που παρανόμως μεν,αλλά γίνεται κατά κόρον). Εκεί πάλι την ευθύνη την έχει ο μελετητής που υπογράφει, αλλά ηθικά ο συντάξας θα πρέπει να παραδίδει δουλειά, σαν να την υπέγραφε αυτός.

 

Έχει τύχει να κάνω κι εγώ λάθος σε όρους δόμησης,σε μια πολύ περίεργη υπόθεση (που ακόμη θεωρώ πως βρωμάει.Τοπογράφος,υπαλληλος πολεοδομίας, απαίτησε απο τον πελάτη να μετρήσει αυτός και όχι άλλος για να μην έχει "προβλήματα") αλλά πληρώθηκα όπως και να έχει,μιας και η οριοθέτηση είχε γίνει.

Δεν διελεύκανα ποτέ την υπόθεση,μιας και δεν είχα όρεξη για περισσότερα μαλώματα.

Link to comment
Share on other sites

σας έκανε π*&^%$ανα ο ιδιώτης ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα είχε δώσει την δουλειά στον Πολ. μηχ. για την άδεια, κάτι.... στράβωσε στην συνέχεια, την έδωσε σε ένα φίλο του από άλλη περιοχή..... ο άλλος βαρέθηκε να κάνει το ταξίδι για να πάρει όρους δόμησης! (δεν είναι και κάτι σημαντικό άλλωστε) και μετά αντιγράφωντας το τοπογραφικό ήθελε να πάρει και κανα δυο χιλιάρικα αέρα τα οποία θα τα χε από πριν κάνει έκπτωση στο φίλο του....

Link to comment
Share on other sites

Αυτών που οι υπογραφές και σφραγίδες υπάρχουν στα σχέδια φέρουν τις όποιες ευθύνες και υποχρεώσεις υπάρχουν.

 

Αν το 1ο τοπογραφικό είναι υπογεγραμμένο από τον πμ τότε φέρει και αυτός τις ευθύνες του για τη λάθος σύνταξη.

 

Και ας μάθουν κάποιοι επιτέλους που βάζουν την υπογραφή τους και το πουλί τους.

 

Τώρα αν ο ιδιώτης θα βγάλει άκρη σε υποτιθέμενη αγωγή, του υπενθυμίζω απλά πως βρίσκεται στην Ελλάδα των τόσων νεκρών της ρικομέξ, του σάμινα που ζητούν ακόμα δικαίωση και στην ελλάδα που απελευθερώνει τον σαραλιώτη.

 

Καληνύχτα σας και όνειρα γλυκά !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.