Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Λάθος Πολ. Μηχανικού


Zagrefs

Recommended Posts

  • 10 months later...

Καλησπέρα, εγώ έχω το εξής θέμα. Διαπίστωσα ότι στα σχέδια εγκεκριμένης πολεοδομικής μελέτης οικισμού οι όροι δόμησης δεν συμφωνούν με αυτούς που αναφέρονται στο ΦΕΚ της έγκρισης. Έχω όλα τα ΦΕΚ που υπάρχουν για αυτό τον οικισμό. Προφανώς, το λάθος που έγινε ήταν εκ παραδρομής. Τι εννοώ, στον τομέα Α του οικισμού το τελικό ΦΕΚ δίνει κάλυψη 70% και στο Β 50% και στα σχέδια είναι ανάποδα (Α 50% ΚΑΙ Β 70%). Ποιος φέρει ευθύνη γι αυτό. Η έγκριση υπάρχει από το 94. Εγώ είμαι νέα μηχανικός και τώρα το ανακάλυψα. Τι μπορώ να κάνω γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να πάω να το λύσω. Στην αρχή και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά θα πω το εξής. Στον τομέα Α υπάρχει το πατρικό του πατέρα μου με ένα σπίτι ερείπιο που κάποια στιγμή θα το κατεδαφίσω για να μπορέσουμε να οικοδομήσουμε. Δηλαδή άν δεν ήμουν μηχανικός θα μου λέγαν από την πολεοδομία οτι δικαιούμαι 50% κάλυψη. Και φαντάζομαι οτι μέσα στα 20 χρόνια σχεδόν που πέρασαν αυτό έχει σίγουρα συμβεί. Και αυτό για ακόμα μία φορά θα περάσει έτσι. Θα συγκαλύψουμε το θέμα και όλα καλά. Κάποιος δε φέρει ευθύνη? Δεν μπορούν δηλαδή οι πολίτες να κινηθούν νομικά????

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα λες εκεί θα τα πεις και εκεί θα ψάξεις να βρεις το δίκιο σου ή όχι. απο εκεί ξεκινάνε οχι απο τον γείτονα που δεν φέρει ίσως και καμία ευθύνη.

αυτό εννοώ να πας να το λύσεις εκεί. εγώ, ο γείτονας σου, η ακόμα και χ/ψ μηχανικοί εδώ μέσα μάλλον αδυνατούμε να στο λύσουμε.

εδώ δεν κατάλαβα σε ένα φόρουμ τι είδους συγκάλυψη μπορεί να υπάρχει...μάλλον κάτι μπέρδεψες....εδώ είμαστε όλοι για όλους για ενημέρωση...

απο την άλλη είσαι τυχερή που είσαι μηχανικός γιατι δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις πολλά σε μηχανικό να το τρέξει...

εγω όμως φαντάζομαι οτι στα 20 χρόνια κάτι θα έχει γίνει...και πολύ πιθανό να έχει δοθεί η λύση...αν όχι, τότε καλό αγώνα γιατί προφανώς και σαν πολίτης έχεις το δικαίωμα να το τρέξεις...νομικά δικαστικά και όπως αλλιώς μπορείς και αντέχεις.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Εννο'ω ότι άν πάω απλά και τους πω το λάθος τους θα το διορθώσουν και ότι έγινε μεχρι τώρα έγινε. Συγκάλυψη εννοώ στην πολεοδομία και φυσικά ΟΧΙ στο forum.Aυτό που σκέφτομαι είναι πρώτα να ζητήσω εγγράφως τους όρους δόμησης της περιοχής γιατί τους έχω πάρει μόνο προφορικά και εν συνεχεία να το συζητήσω, ώστε να έχω και κάποιο αποδεικτικό για αυτά που λέω. Και δυστυχώς μίλησα για συγκάλυψη γιατί ο τοπογράφος μηχανικός της πολεοδομίας που συνέταξε και τα σχέδια εκδίδει άδειες ο ίδιος μέσω συνεργάτη και είναι μεγάλο λαμόγιο (συγνώμη κιολας) και έχει φάει ήδη καταγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ έχω μία περίπτωση στην οποία εκδόθηκε η άδεια με ΓΟΚ και είναι σε επαφή με τα όρια. Βρήκα μία απόφαση νομάρχη του 1993 που παρέπεμπε σχετικά με τους όρους δόμησης στο ΠΔ του 69 με το οποίο εγκρίθηκε το σχέδιο του οικισμού στο οποίο οριζόταν ως σύστημα "πανταχόθεν ελεύθερο, απόσταση 3 μέτρα", την οποία δεν είχε υπόψη της η πολεοδομία. Και το τοπογραφικό έγραφε το ίδιο, αλλά όπως όλοι ξέρουμε το "πανταχόθεν ελεύθερο" έχει καταργηθεί. Είναι σωστό ένα τοπογραφικό να γράφει σήμερα ως απόσταση "πανταχόθεν ελεύθερο"; Η πολεοδομία εξέδιδε τις άδειες σχετικά με τις αποστάσεις βάσει άρθρου 9 του ΓΟΚ. Αν τελικά ισχύει το πανταχόθεν ελεύθερο τι γίνεται με τη δική μου άδεια και με των άλλων που έχουν ήδη οικοδομήσει; Τι ευθύνη φέρει η πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

... Και το τοπογραφικό έγραφε το ίδιο, αλλά όπως όλοι ξέρουμε το "πανταχόθεν ελεύθερο" έχει καταργηθεί. ...

Δες πιο προσεκτικά μπας και γράφει "πρώην πανταχόθεν ελεύθερο" και όχι σκέτο πανταχόθεν ελεύθερο.

 

Αυτό γράφαμε πρώην πανταχόθεν ή πρώην συνεχές κλπ διότι ανάλογα το πρώην υπήρχαν διαφορετικές αντιμετωπίσεις του κάθε οικοπέδου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

σε  αγρό   4.200 τ/μ  οικοδόμησα  130  τ.μ αποθήκη  μου  κανουν ανακλησει  αδειας   από  λάθος  στο  τοπογραφικό  ο  μηχανικός  αντί  να  πει εκτός  σχεδίου  το  αναφέρει  εντός   η  πολεοδομία  δεν  έχει  ευθηνές  ο μηχανικός  τι  κυρώσεις  έχει

 

 

ι

Edited by ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΓΙΑΝΝΗς
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.