Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα με κεραμοσκεπή στον Ακάλυπτο


Recommended Posts

ρε παιδια να τα παρουμε 1-1?

τι ειναι πέργκολα? ποιος ο ορισμός? ειναι παντα ξυλο με τέντα?

 

Απαραίτητος όρος για να θεωρηθεί πέργκολα είναι να μήν έχει τίποτα απο πάνω που να την σκεπάζει. Απο την στιγμή που έχει οτιδήποτε, δεν θεωείτε πέργκολα και μπαίνει και σε δόμηση - κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως ούτε πως να την περιγράψουμε δεν ξέρουμε!!

Πέργκολα κλειστή??Απλά κλειστός αυθαίρετος χώρος??

Το πρόγραμμα καλά τα βγάζει??

Έχω μια περίπτωση που παραθέτω.

post-14064-131887279918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχει αναφερθεί και σε άλλο thread, πέργκολες θεωρούνται οι εγκαταστάσεις για την στήριξη φυτών και τίποτε αλλο. Δεν επιτρέπεται να είναι σκεπασμένες με οτιδήποτε (τέντα ή κεραμίδια) και στην περίπτωση που δεν είναι κατασκευασμένες με ξύλο απαιτείται έγκριση από την ΕΠΑΕ (το τελευταίο εντός Αττικής , δεν γνωρίζω για αλλες περιοχες).

Πέργκολα με κεραμοσκεπή ή με τέντα δεν υφίσταται σαν όρος.Το πως μπορεί να περιγραφεί ενας τέτοιος χωρος δεν είμαι σίγουρος, υποθέτω στεγασμένη βεράντα ή Η/Χ αν είναι κλείστες οι πλευρές του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να περιγραφεί έτσι ένας τέτοιος χώρος.Μάλλον είναι απλά αυθαίρετη κατασκευή.Αφού έιναι κλειστή πάνω κάτω και γύρω γύρω σε καμία από τις περιπτώσεις που ανέφερες δεν εμπίπτει!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Περίπτωση 1: Ισόγειο κατάστημα με επέκταση στην πρασιά με κατασκευή προστεγάσματος με κεραμίδια και κλείσιμο των ανοιγμάτων με τζαμαρίες. Θεωρώ οτι είναι υπέρβαση δόμησης κύριας χρήσης και λόγω του οτι πρασαρτάται σε κατάστημα που αποτελεί χώρο συνάθροισης κοινού απαιτεί στατική μελέτη του προστεγάσματος.

 

Περίπτωση 2: Ίδια περίπτωση χωρίς τζαμαρίες και αποτελεί απλά υπόστεγο. Θεωρώ οτι πάει με αναλυτικό και δεν απαιτεί στατικά καθώς δεν ανήκει ουσιαστικά στο κατάστημα.

 

Σε ποιά περίπτωση θα πήγαινε σαν βοηθητικός χώρος?

 

Ακούω γνώμες.......

Link to comment
Share on other sites

σαν βοηθητικος θα πηγαινε α αποθηκευε εκει ποτα-αναψυκτικα...

 

αν και υπαρχει ενα θεμα με την εγκυκλιο που λεει β.χ μονο σε υπογεια-σοφιτες που δεν αποτελουν οροφο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο ερωτηση-απαντηση -27 απο ypeka,(20/10)

Πότε υπολογίζεται ο μειωτικός συντελεστής 0,5 ;

Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος).

εγω που εχω περιπτωση 200 μεταλλικου στεγαστρου ανοιχτο απο 2 πλευρες, υπολογιζω δομηση,καλυψη κ το θεωρω βοηθητικο χωρο?αν καταλαβα καλα μαλλον ναι....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Περίπτωση 1: Ισόγειο κατάστημα με επέκταση στην πρασιά με κατασκευή προστεγάσματος με κεραμίδια και κλείσιμο των ανοιγμάτων με τζαμαρίες. Θεωρώ οτι είναι υπέρβαση δόμησης κύριας χρήσης και λόγω του οτι πρασαρτάται σε κατάστημα που αποτελεί χώρο συνάθροισης κοινού απαιτεί στατική μελέτη του προστεγάσματος.

 

Moυ έχει τύχει αυτή ακριβώς η περίπτωση. Με ποιον νόμο τακτοποιείται? Χρειάζεται όντως και στατική μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά χρειάζεται στατική μελέτη. Μπλέξιμο... Η τακτοποίηση φυσικά γίνεται με 4014 για χώρο κύριας χρήσης με δόμηση, κάλυψη, πρασιά και ότι άλλο χρειάζεται.

 

Τελικά δεν είμαι σίγουρος...

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.