Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα Ν.4014/11 ενοικιαζόμενων δωματίων


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω την εξης απορία και όποιος έχει να μου απαντήσει τεκμηριωμένα, ας το κάνει.

Σε διώροφη οικοδομή για ενοικιαζόμενα δωμάτια που ανήκουν στο ίδιο ιδιοκτήτη,όπου υφίστανται 8 δωμάτια με w.c, και σε κάθε δωμάτιο υπάρχει υπέρβαση στη δόμηση κατα 4,0μ2 ,λόγω κλεισίματος Η/Χ (σημ.δεν μπορει να τακτοποιηθει με τον 3843/10 λόγω χρόνου κατασκευής),τα δωμάτια θα ληφθούν σαν αυτοτελεις ιδιοκτησίες και θα υποβληθούν 8 δηλώσεις (με οτι αυτό συνεπάγεται) ή θα υποβληθεί μία δήλωση με το άθροισμα των επιφανειών;

Οπως καταλαβαίνετε η μία με την άλλη περιπτωση διφέρει αρκετά καί ως προς το πρόστιμο,αλλά και ως προς την αμοιβή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου υποβάλλει ένα φάκελο με το άθροισμα των 8

 

Εχω την απορία όμως:

 

Στην ανωτέρω περίπτωση (ενοικιαζόμενα δωμάτια δηλαδή), που έχει βγεί οικοδ. άδεια με όρους δόμησης κατοικίας και έχει πάρει σήμα ΕΟΤ για ενοικιαζόμενα, σε ποιό είδος χρήσης υπάγεται στο κουτάκι 3 ??

κατοικία ή τουρισμός ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι

έχω δύο απορίες: αν σε αρτιο οικόπεδο έχει ανεγερθεί οικοδομή χωρίς άδεια που ξεπερνα τα δικαιώματα του οικοπέδου το δηλώνω όλο και πληρώνω όλο το πρόστιμο ή βγάζω άδεια για αυτό που δεν αντίκειται στις διατάξεις? αν έχω αυθαίρετα αλλάξει χρήση από ένα διαμέρισμα σε δύο αυτό δηλώνεται και πώς?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

γιατί δημοσιεύεις το ερώτημά σου σε άσχετο θέμα (ενοικιαζόμανα δωμάτια)?

Ετσι χανόμαστε και δεν βγάζουμε άκρη.Χρειάζεται να κρατάμε κάποια τάξη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

γιατί δημοσιεύεις το ερώτημά σου σε άσχετο θέμα (ενοικιαζόμανα δωμάτια)?

Ετσι χανόμαστε και δεν βγάζουμε άκρη.Χρειάζεται να κρατάμε κάποια τάξη

 

Διότι το θέμα μας ειναι αυθαίρετα και οχι η χρήση.Και η απορία μου ειναι και παραμένει,μία δήλωση ή 8, διότι στην παρ.6.α του αρθρ.24 μιλά για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.Για παρόμοια περίπτωση με τον 3843/10 υποβάλλαμε 8 φακέλλους.Εδώ τί κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Διότι το θέμα μας ειναι αυθαίρετα και οχι η χρήση.Και η απορία μου ειναι και παραμένει,μία δήλωση ή 8, διότι στην παρ.6.α του αρθρ.24 μιλά για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.Για παρόμοια περίπτωση με τον 3843/10 υποβάλλαμε 8 φακέλλους.Εδώ τί κάνουμε;

 

Αυτο που αναφερει στις οδηγιες ειναι

Καθε αυθαιρετη κατασκευη υπολογιζεται ξεχωριστα ! , το τελικο προστιμο ειναι ειναι το αθροισμα των επιμερους προστιμων σε καθε ιδιοκτησια !!

Απο οτι καταλαβαινω παει σε ιδιοκτησια αν λοιπον ειναι μια ιδιοκτησια ειναι 1 φακελος!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δηλωθουν 8 διαφορετικοί φάκελοι. Εφόσον μιλάς για 4 τ.μ. <20 τ.μ. το πρόστιμο είναι κατ'αποκοπή 2000 ευρω για το καθένα.

Για να αποφύγεις το μεγάλο αυτό κόστος 2000 χ 8 =16000 Ε, βρες ακομη μια παράβαση για να μην ενταχθεις στο "μια και μοναδική μη νόμιμη κατασκευη".

Η επιπλέον παράβαση θα υπολογιστεί με αναλυτικό προυπολογισμό και θα βγάλει μία παράβαση (500 ευεώ). Στα 500 Ε θα προσθέσεις και το ποσο που βγάζουν τα 4 τ.μ. και θα έχεις αποτέλεσμα σαφέστατα < 2000 Ε + τη διαφορά που θα σου κάνει η εκπτωση 20%.

Η επιπλέον παράβαση μπορεί να είναι οτιδήποτε, π.χ. ένα στέγαστρο. Οτιδήποτε μικροπαράβαση τέτοιου τύπου και να έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάλει στον αναλυτικό παραπάνω απο 2500 Ε, άρα μία παράβαση (500 Ε)

Link to comment
Share on other sites

Προς τον δεληγκάρη γεώργιο

 

το #4 που δημοσίευσα δεν απευθυνόταν σε σένα, αλλά στον AKIS 1974, που έκανε άσχετη ερώτηση στο θέμα "ενοικιαζόμενα δωμάτια"

 

Πάντως, σχετικά με το ερώτημά σου πιστεύω ότι εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι ένας, πρέπει να γίνει μια δήλωση για τα 8 δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια....

Η δηλωση δε γινεται βασει αριθμου ιδιοκτητων αλλα βασει αριθμου ιδιοκτησιων....

Το συμβολαιο τι λεει?

 

Αν μιλαει για 8 ιδιοκτησιες που ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη θα κανουμε 8 φακελους...

 

Δηλαδη αν 1 ιδιοκτητης ειχε 3 σπιτια με Η/Χ, θα καναμε 1 φακελο στην πολεοδομια?

Link to comment
Share on other sites

Δες στο Ε9 πώς δηλώνονται τα δωμάτια, το βρίσκω απίθανο να είναι κάθε ένα ξεχωριστά. Αν επομένως εμφανίζονται όλα ως μία ιδιοκτησία, θα κάνεις έναν φάκελο (ένα πρόστιμο) με τα 8, δηλαδή υπέρβαση 32 τμ. Άρα δεν χρειάζεται να δείξεις και καμμία άλλη υπέρβαση.

 

Στη θέση σου θα το έβαζα στο "τουρισμός", καθώς υπάρχει εποχιακό εισόδημα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.