Μετάβαση στο περιεχόμενο

Power one και σιδερένιες βάσεις


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι νέος μηχανικός(μηχανολόγος) και τον τελευταίο καιρό άρχισα να ασχολούμαι με την εγκατάσταση φωτοβολταικών.

 

α) έχει δουλέψει κανένας με inverter power one 10αρι ?

 

β) ένας πελάτης μου ζητάει να κάνουμε στο δώμα του σιδεροκατασκευή για τα φωτοβολταικά για να μειώσουμε το κόστος. έχει κανένας εμπειρία για το πως θα γινει? (εννοείται γαλβανιζέ σίδερο και τα πάνελ θα πατάν πάνω σε αλουμινένιες ράγες)

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις οτι μπορεις να φτιαξεις πιο φθηνα (συνυπολογιζοντας παραπλευρα κοστη οπως στατικες μελετες, επιπλεον εργατοωρες τοποθετησης κλπ) βασεις στηριξης απο τις τυποποιημενες του εμποριου?

Link to comment
Share on other sites

β) ένας πελάτης μου ζητάει να κάνουμε στο δώμα του σιδεροκατασκευή για τα φωτοβολταικά για να μειώσουμε το κόστος.

 

αφού ξέρει ότι είναι πιο φθηνή η σιδεροκατασκευή θα ξέρει και να την κάνει.

 

Ρε παιδιά ακούτε ότι μπαρούφα λένε (είναι πελάτες) αλλά αφού την ακούσετε πείτε τους ότι ΔΕΝ έχουν δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να μειώσεις το κόστος στις βάσεις σε σχέση με τις αλουμινίου,κοίτα για βάσεις απο χάλυβα πιστοποιημένες που έχουν κάποιες εταιρέιες αλλά μην φανταστείς πως θα γλυτώσεις πάνω απο 300-500 Ευρώ...

Προσωπικά πάντως δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα σε εγκατάσταση κάτι άλλο εκτός απο αλουμινίου καθώς όσες έχω δει μέχρι τώρα δεν με έχουν ''ξετρελάνει''.

Link to comment
Share on other sites

ποιός Θεός πελάτης νομίζει ότι θα γλυτώσει χρήματα απο τις βάσεις, έλεος

αν θέλει να κάνει οικονομία πές του να πάρει πανέλο με 0,7 το Wp αλλά να πάρει και ένα 20% παραπάνω, επίσης να πάρει inverter Taiwan και καλώδια ότι ποιό να είναι θα πληρώσει λίγα αλλά οριακά να κάνει την απόσβεση γιατί μετά δεν θα δουλευει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, νομίζω το έπιασα το μήνυμα.

 

Από κει και πέρα, έχει δουλέψει κάποιος με inverter power one?

Έχω βρει μια καλή προσφορά και παρόλο που δίνει 10 χρόνια εγγύηση και τα τεχνικά χαρακτηριστικά φαίνονται αρκετά καλά, θα ήθελα πολύ τη γνώμη κάποιου που τον δούλεψε, γιατί η θεωρία απ΄την πράξη απέχει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.