Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν 4014/2011 Ερωτήματα


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις για 2 τουλάχιστον ζητήματα:

1ον Με βάση το Ν 4014/11 στο άρθρο 23 παρ.2 δεν αναφέρονται στις εξαιρέσεις όσα είχαν δηλωθεί με το Ν 720. Συμπεριλαμβάνονται τα συγκεκριμένα ακίνητα στις εξαιρέσεις;

2ον Τι γίνεται αν το ακίνητο βρίσκεται εν μέρει μεταξύ της γραμμής παραλίας και αιγιαλού; Στη συγκεκριμένη περίπτωση το μεγαλύτερο τμήμα του είναι ΕΚΤΟΣ γραμμής παραλίας και αιγιαλού. Ωστόσο ένα τμήμα του πλάτους 2μ βρίσκεται μεταξύ των 2 γραμμών. Μπορεί να δηλωθεί με το συγκεκριμένο νόμο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Διάβασε τι αναφέρει ο Ν.1337/83 σχετικά με το Ν.720/77

2. Το τμήμα μεταξύ αιγιαλού και παραλίας είναι ρυμοτομούμενο

Link to comment
Share on other sites

1. Διάβασε τι αναφέρει ο Ν.1337/83 σχετικά με το Ν.720/77

2. Το τμήμα μεταξύ αιγιαλού και παραλίας είναι ρυμοτομούμενο

 

1. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

2. Σαφώς και είναι ρυμοτομούμενο. Αλλά το ερώτημα παραμένει: Το συγκεκριμένο τμήμα μπορεί να δηλωθεί με το Ν4014; Για λόγους στατικής επάρκειας δεν μπορεί να κατεδαφιστεί το συγκεκριμένο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ξεκάθαρα λέει ότι δεν δηλώνονται (δεν λέει βέβαια αν είναι τμήμα κάποιου μεγαλύτερου κτίσματος τι γίνεται), και μάλλον τα θεωρεί κατεδαφιστέα.

 

δδ) σε δάσος, σε δασική ή αναδασωτέα έκταση, στον

αιγιαλό ή τη ζώνη παραλίας,

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Εαν ιδιοκτητης ειναι εταιρεια Ε.Ε. ποιος κανει δήλωση διοτι δεν την δεχεται το συστημα χωρις πατρωνυμο κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με το ΤΕΕ για λεπτομερειες επ αυτου

 

Εδω και μια βδομαδα δεν καταφερα ακομα να επικοινωνησω με ΤΕΕ για αυτο εαν καποιος εχει καποια επισημη απαντηση παρακαλω να την μοιραστει μαζι μου.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω απαντηση.. Εγω την εβδομαδα εχω καταφερει να μιλησω 2 φορες παντως..

Επειδη θα ξαναπροσπαθησω θα σημειωσω να κανω και αυτη την ερωτηση.. Αν δεν εχεις μαθει ως τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω απαντηση.. Εγω την εβδομαδα εχω καταφερει να μιλησω 2 φορες παντως..

Επειδη θα ξαναπροσπαθησω θα σημειωσω να κανω και αυτη την ερωτηση.. Αν δεν εχεις μαθει ως τοτε..

 

Απαντηση απο ΤΕΕ.

Ιδιοκτητης εκπροσωπος εταιριας ΑΦΜ εταιριας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε οικοδομή με άδεια, χωρία ακόμα να έχει πάρει ρεύμα ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει ανεμόσκαλα στον όροφο για να έχει πεόσβαση στο δώμα που έχει φτιάξει αποθήκη. Η ανεμόσκαλα μπορεί να υπαχθεί στον ν4011? θεωρείται παράβαση? ή πρέπει να γίνει αναθεώρηση αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.