Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν 4014/2011 Ερωτήματα


Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε μια περίπτωση αυθαιρέτου που έχω :

Έχω ισόγειο κτίσμα του 1967 (χρήση άλλη κατοικία), χωρίς οικοδομική άδεια, 34τ.μ. και εφάπτεται σε αυτό κτίσμα 12τ.μ.(τουαλέτα & αποθήκη).Το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εντός οικισμού.Κάνοντας υπολογισμό του προστίμου με διάφορα προγράμματα, προκύπτει 258Ε και παράβολο 500Ε.

Ερωτησεις :

α) Ισχύει αυτό το πρόστιμο?

β) Υπάρχει ελάχιστο όπως βγαίνει στο ΤΕΕ στα 2000Ε?

γ) Επειδή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπαίνω υποχρεωτικά στην νομιμοποίηση άρα έκδοση οικοδ. αδείας σε 3 χρόνια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

αν εχουμε υπερβαση καλυψης στο ισογειο και αυτο το ισογειο εχει και 2 τυπικους οροφους....πιστευετε οτι εχουμε υπερβαση καλυψης και στους οροφους??

Link to comment
Share on other sites

Οι τυπικοί όροφοι είναι όσο και το περίγραμμα του ισογείου;

Σε κάθε όροφο έχει και αυαθιρεσία πάνω από το τμήμα που υπερβαίνει την κάλυψη στο ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι...Έχω πελάτη που εχει χτίσει ολόκληρη αυθαίρετη κατοικία εκτός σχεδίου χωρίς ο.α. το 91 σε τμήμα αγροτεμαχίου που του ανήκει (ως ποσοστό επί αγροτεμαχίου). Το 04 έγινε μελέτη για την περιοχή και εντάχθηκε στο σχέδιο με την πράξη εφαρμογής να εκκρεμεί. Με την καινουρια μελέτη όμως ένα τμήμα της οικίας βγαίνει εκτός ρυμοτομικής. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενταχθεί στο νόμο; Μπορεί να γίνει τίποτα πριν εγκριθεί η πράξη εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.