Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν 4014/2011 Ερωτήματα


Recommended Posts

Οταν λες ανεμόσκαλα εννοείς μεταλική (στρογγυλή ή οριζόντια σκαλιά επί του τοίχου ή πραγματική ανεμόσκαλα)?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω κατάστημα 100 τ.μ με πατάρι όπου έγινε υπέρβαση δόμησης 50τ.μ.

Η πολυκατοικία που ανήκει το κατάστημα έχει συνολική δόμηση 2000 τμ (με εξάντληση του συντελεστή δόμησης)

 

Ποιος είναι ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης σύμφωνα με το φύλλο καταγραφής για το αυθαίρετο πατάρι??

η υπέρβαση είναι 50 τμ.......άρα το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης των 100τμ του καταστήματος....δηλ συντελεστής 1,3 ή

η υπέρβαση είναι 50 τμ.....άρα το 2,5% της επιτρεπόμενης δόμησης των 2000τμ της πολυκατοικίας... δηλ συντελεστήε 1,0 ?????

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Είμαι καινούργιος στο forum και έχω το εξής ερώτημα. Σε αγροτεμάχιο εξ΄ αδιαιρέτου όπου υπάρχουν περισσότερα από ένα αυθαίρετα κτίσματα διαφόρων ιδιοκτητων, μπορεί κάποιος ιδιοκτήτης μεμονομένα να προβεί στη ρύθμιση ή πρέπει να τακτοποιηθούν ταυτόχρονα όλα τα κτίσματα μέσα στο αγροτεμάχιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση σχετικά με αυθαίρετα που βρίσκονται εντός ζ.ο.ε. και αν μπορούν να τακτοποιηθούν με τον 4014

Στο αρθρό 23, π.3 δεν αναφέρεται κάτι.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το υπεκα σήμερα το πρωί μου, τηλεφωνικά, μου είπαν ότι μπορώ να το προχωρήσω το θέμα(ρωτώντας τον διπλανό του)

 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όταν κτίριο χωρίς καμία άλλη παράβαση έχει τοποθετητθεί μέσα στο Δ, τι πρόστιμο υπολογίζουμε;

Παράβαση με 500 € και αναλυτικό ή τμ του τμήματος που είναι μέσα στο Δ; Τα τμ της κατασκευής είναι νόμιμα ως προς την αριθμιτική ποσότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε κατοικία εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια οι εξώστες, η περίφραξη και οι πλακοστρώσεις συνυπολογίζονται στις παραβάσεις;

Αν ναι, υπολογίζονται με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γιά ακίνητο εντός ζώνης 800μ οικισμού με οικοδομική άδεια 75 τ.μ. του 1986 γιά τον πρώτο όροφο, τό ισόγειο να φαίνεται ως αδιαμόρφωτος χώρος(στήν κάτοψη του ισογείου φαίνεται μόνον ο φέρον οργανισμος και η κλίμακα που καταλήγει στον όροφο) ο οποίος έχει κτιστεί εντός τού περιγράμματος και έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης 95τ.μ. επίσης σέ όλη την ανατόλική πλευρά στη στάθμη τού ισογείου έχει προστεθεί μπαλκόνι καί κάτω από αυτό εχούν γίνει αποθήκες. Πώς νόμιμοποιείται? ,Ποια τμήματα πρέπει να τακτοποιηθούν? Εφόσον υπάρχει το τοπογραφικό της αδείας είναι απαραίτητο να γινει νέο με συντεταγμένες ΕΓΣΑ? Πόσες παραβάσεις θεωρείται οτι έχουν γίνει γιά τον υπολογισμό του προστίμου?

Ειμαί νέος συνάδελφος και θα ήταν πολύτιμη η βοηθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.