Μετάβαση στο περιεχόμενο

N.4014 σε συνδυασμό με Ν.3843/10


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τι γίνεται στη περίπτωση που:

ιδιόκτητης τακτοποίησε με το Ν.3843/10 κλειστό χώρο στάθμευσης σε πυλωτή με χρήση κατοικία.

Βάσει του ν.3843/10 δεν μπορεί να αλλάξει χρήση.

Επικοινώνησε μαζί μου ρωτώντας με εάν μπορεί να τακτοποιήσει το χώρο εκ νέου με το Ν4014/11 με σκοπό την αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα.

Μπορεί γίνει ή υπερισχύει η πρώτη τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ πουπες ξενοδοχειο.......Παντα αρκετοι ακτασκευαστερς προσπαθουσαν να βρουν παραθυρακια να μετατρεψουν ξενοδοχεια σε κατοικιες?

 

φυσιολογικα με αυτο τον νομο μπορουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η απαγόρευση αλλαγής που ισχύει με τον 3843 δεν αναφέρεται κάπου ότι άλλαξε.Πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι γίνεται? Μήπως βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η απαγόρευση αλλαγής που ισχύει με τον 3843 δεν αναφέρεται κάπου ότι άλλαξε.Πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι γίνεται? Μήπως βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα?

 

η απαγορευση ειναι για τον 3843 οπως καλα λες...

 

ο 4014 ομως εχει ξεχωριστο τετραγωνιδιο ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ....και ο 4014 ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφερει οτι απαγορευεται απο κυρια σε αλλη κυρια !!!

 

εδω τα γραφεια εκτος σχεδιου θα πανε για κατοικιες...

 

γιατι οχι και τα ξενοδοχεια για κατοικιες....

 

ετσι και αλλιως στην αρχικη περιπτωση εχουν παραπανω σ.δ αποτι οι κατοικιες επομενως δεν βλεπω για ποιο λογο να γινεται η μια αλλαγη και οχι η αλλη

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς μία τέτοια περίπτωση με ξενοδοχειακό συγκρότημα εκτός σχεδίου (ξενοδοχείο και μπανγκαλόουζ), το οποίο δε λειτουργεί πλέον. Ο πελάτης μου έχει ένα από τα μπάνγκαλόουζ τα οποία σημειωτέον έχουν πουληθεί όλα και χρησιμοποιούνται σαν εξοχικές κατοικίες.

Νομίζω συμφωνώ με τον akius ότι εφόσον γραφεία γίνονται κατοικίες, γιατί όχι και αυτό? Έχει κάποιος συνάδελφος άλλη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Ο 3843 δεν έλεγε ότι αν σε ένα χώρο γίνει αλλαγή χρήσης στην περίπτωση που θέλουμε να τον ξανααλλάξουμε μπορεί να πάρει μόνο την αρχική του χρήση δηλαδή αποθήκη, κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει περατωθεί η διαδικασία με το Ν.3843/10 δεν μπορεί να υπαχθεί η αυθαιρεσία στο Ν.4014/11

Link to comment
Share on other sites

εγκυκλιος 8

 

18 ) Δεν επιτρέπεται η περαιτέρω αλλαγή χρήσης των χώρων που είτε τακτοποιήθηκαν

με τον ν. 3775/2009, είτε θα υπαχθούν στη ρύθμιση του ν. 3843/2010, πλην βέβαια

της περίπτωσης επαναφοράς τους στη χρήση που προβλέπεται στην σχετική

οικοδομική άδεια.

 

 

 

αλλα απο τεε ειπαν οτι μπορουν !!!

 

παλι το ελα να δεις θα γινει

 

θα μετατραπουν τα εκτος σχεδιου γραφεια σε κατοικια ...και τα υπογεια τους θα ειναι γραφειασυμφωνα με τον 3843!!!

εκει θα εχουμε και θεμα συστεγασης αναλογα τα γραφεια γιατι σε ορισμενες χρησεις δεν επιτρεπεται να υπαρχουν κρεβατια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.