Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προμήθεια μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Όπως όλοι γνωρίζουμε για να οικονομήσουμε κάποιο extra χρηματικό ποσό θα πρέπει να ασχοληθούμε και με την κατασκευή και όχι μονό με την μελέτη.

Το ερώτημα μου είναι πως ένα μελετητικό γραφείο είναι ικανό να εξασφαλίσει κάποιο οικονομικό πόσο ‘προμήθεια’ μέσα από τα υλικά κατασκευής όταν όλα τα τιμολόγια κόβονται στο όνομα του πελάτη, υπάρχει κάποια συμφωνία μεταξύ του μηχανικού με τις εκάστοτε εταιρίες διοτι το βασικό είναι στο ποσοστό

έκπτωσης το οποίο μπορούμε να έχουμε λόγο του επαγγέλματος μας.

 

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά , πουλάς ακριβότερα απ'ότι αγοράζεις (ή κόβεις λιγότερα απ'όσα εισέπραξες , αχέμ ... γκούχου γκούχου) .

Link to comment
Share on other sites

τι να πουλήσεις αφού κόβουμε παροχής υπηρεσιών.

Το θέμα είναι να βγάλουμε κατι απο τα υλικά κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

3 είναι οι τρόποι κατασκευής.

 

α. εργολαβία όπου κόβεις τα πάντα στο όνομά της εταιρία και κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

ΥΠΕΡ: εκπίπτει ο ΦΠΑ των υλικών, κανονίζεις κέρδος από τα υλικά

ΚΑΤΑ: αυξημένο ρίσκο, πρέπει να κόψεις μεγάλο τιμολόγιο=>η χαρά της εφορίας

 

β. επιστασία. καθορίζεις ένα ποσοστό κέρδους σε όλα τα τιμολόγια που θα κοπούν στο όνομα του ιδιοκτήτη.

νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση και για την εταιρία (καθόλου ρίσκο). για να το δεχτεί ο πελάτης πρέπει να υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης

 

γ. μηνιαίο εισόδημα.καθορίζεις ένα μηνιαίο εισόδημα και συνήθως παίρνεις και την επίβλεψη (αφού εσύ θα την κάνεις)

 

σε οτιδήποτε άλλο (πχ συμφωνία για προμήθεια) υπάρχει ο κίνδυνος να αποκαλυφθεί η "συμφωνία" και να αναλάβουν τα δικαστήρια. Μπαίνεις στη φιλοσοφία του "ζητιάνου" και δεν είναι και ηθικά χμμ το πιο σωστό..

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη δημοσίευση είπα μπορεί και να κάνω λάθος και να εννοεί άλλο από αυτό που καταλαβαίνω. Τώρα όμως ....

Εδώ είναι http://www.michanikos.gr και όχι http://www.lamogio.gr. Τι σόι απάντηση περιμένεις? πως θα τα κάνεις πλακάκια με τις εταιρίες για να τα παίρνεις μαύρα εις βάρος του πελάτη σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να τα κανεις πλακακια με τις εταιριές αλλα οτάν μια εταιρία μπορεί να σου κάνει εκπτωση εώς και 45% επειδή είσαι μηχανικός και αντι 20% εκπτωση οπου κάνει στον πελάτη, γιατί αυτο το 25% να μην το κερδίσεις εσυ.

 

Για φαντάσου μια μονοκατοικία με συνολικό κόστος στα 310.000 euro, το 25% τι κέρδος θα σου επιφέρει.

 

Δηλαδή τα μεσιτικά γιατί έχουν στανταρ ταρίφα 12 - 15% σε κάθε μεταπώληση, ενώ εμείς απλά οτι λένε οι επιβλέψεις και τρέχα 1.5 χρονο για την αποπερατωση του εργου.

PetroS η πρωτη επιλογή πιστευω οτι ειναι και η καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρείς ότι αξίζει η δουλειά που θα κάνεις αυτό το ποσό καλώς...αν όμως είναι να γδάρεις τον πελάτη για να βγάλεις τεράστιο κέρδος προσωπικά είμαι αντίθετος.

 

δική σου επιλογή, και από αυτές κρινόμαστε..

 

υγ. τα μεσιτικά γραφεία πουλάνε παπατζιλίκι, εσύ επιστήμη. Το ξέρω ότι η επιστήμη πρέπει να έχεις καλύτερες αποδοχές, αλλά επειδή κάποιοι είναι αχόρταγοι δε βρίσκω ότι πρέπει να τους έχουμε και ως παράδειγμα..Το αντίθετο..Εν πάση περιπτώσει, αξιολόγησε τη δουλειά σου και καθόρισε την αμοιβή σου σύμφωνα με αυτή την αξιολόγηση και όχι σύμφωνα με το τι μπορείς να ξεζουμίσεις από τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

PetroS η πρωτη επιλογή πιστευω οτι ειναι και η καλυτερη

 

χεχε...το ίδιο πίστευα και εγώ μέχρι που έκανα τη πατάτα και έκοψα ένα τιμολόγιο 170'000€. Η εφορία μετά από αυτό μου έκανε άγαλμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι αντι να βγαλεις τα 22.000 ευρω της μελετης γιατι να μην μπορεσεις να εξασφαλισεις αλλα τοσα μεσα απο τα υλικα.

Ποτε δεν λεμε για γδαρσιμο... διοτι σε ελευθερο επαγγελμα είμαστε με εντονο ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.