Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική συνδεση


 

Recommended Posts

Βρε κλασική είναι. Εδώ όμως στο Ελλαδιστάν ίσως να είναι και η πρώτη φορά που την βλέπουν αν κρίνεις από τα σχόλια. Μιλάμε για μια απλή σύνδεση και έγινε το έλα να δεις...χαχαχαχα

 

i agree :)

Link to comment
Share on other sites

...όποιος δεν ξέρει να τις κάνει, ας παραμείνει στα "είδη κιγκάλερίας"...

 

Χμμ... ας διευκρινίσουμε ότι είδη κιγκαλερίας είναι τα πόμολα, οι κρεμάστρες, οι χειρολαβές, τα κουρτινόξυλα... Τί σχέση έχουν όλα αυτά με τους ηλεκτροσυγκολλητές;

 

 

Πάππο, μην διεκτραγωδείς τα πράγματα. Όταν κάνω μελέτη και ξέρω (ή έστω υποψιάζομαι) ότι θα πάρει την κατασκευή ονομαστός -κατά τα άλλα- κατασκευαστής, του οποίου οι συγκολλητές δεν μπορούν να τηρήσουν τα πάχη ραφών της μελέτης, και οι οποίοι δεν γνωρίζουν ότι πλάκες άνω των 30mm προθερμαίνονται για να κολληθούν...

...τότε πρέπει να φροντίσω η μελέτη να μην έχει υψηλές απαιτήσεις... Ει δυνατόν, να βγει όλη με εξωραφές 4mm στις 90°...

Link to comment
Share on other sites

Και σου εχω και γω δωρακι...

 

Τι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:D

 

Για τις συγκολλήσεις εν τάχει.

Οι εργοταξιακές αποφεύγονται για τους γνωστούς λόγους.

Αν τηρήσεις τις προδιαγραφές , μπορείς να τις κάνεις.

Απλά έχουμε συνδέσει τις εργοταξιακές συγκολλήσεις με το σιδερά της γειτονιάς που κόβει και ράβει επί τόπου.

Για τους πιστοποιημένους συγκολλητές.

Μπορεί σε κάποια φάση να υπάρχει μεγάλος φόρτος δουλειάς και πάνω στη βιασύνη να μην τηρήσουν τα προβλεπόμενα.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ , ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ (ανοχές , ΝDT , WPS , WPAR , διαδικασία επισκευής, ιχνηλασιμότητα κτλ...)

 

Συνήθως αυτά αφορούν μεγάλα έργα και τηρούνται και στην Ελλάδα.

Για το βουστάσιο του ΜπάρμπαΜήτσου είναι αστείο να τα συζητάμε.

Επίσης και η φωλιά του πουλιού στο Πεκίνο έγινε εξ ολοκλήρου με εργοταξιακές συγκολλήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια χαρά είναι.

Αν βγαίνουν όλοι οι έλεγχοι είσαι εντάξει.

 

Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ! Από ότι ξέρω αυτή η σύνδεση χρησιμοποιείται για σχετικά χαμηλές ροπές κάμψης και διατμητικές τάσεις.

 

Επίσης ο μηχ. συγκολλήσεων (Schweißfachingenieur) είναι ο υπεύθυνος που πρέπει να φροντίσει ώστε:

-ο συγκολλητής (τεχνίτης) να είναι πιστοποιημένος (και φυσικά να ξέρει να κολλάει σωστά)

-να συντάξει το προτόκολλο κόλλησης (preliminary Welding Procedure Specification) και ενδεχομένως να το υποβάλλει για έγκριση αν το ορίζουν οι προδιαγραφές

-να γίνουν οι μη καταστροφικοί έλεγχοι που ορίζονται από τις προδιαγραφές, από πιστοποιημένο προσωπικό

-οτιδήποτε έχει σχέση με την ποιότητα των κολλήσεων, προμήθεια εξοπλισμού ποιότητα υλικών κτλ

Edited by Pavlos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Ανεβάζω την όψη μίας σύνδεσης που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε πλαίσιο μονώροφου βιομηχανικού κτιρίου, για την σύνδεση στύλου με δοκό. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου συνδρομή στο θέμα είναι

 

Handbook of Structural Steel Connection Design and Details, Tamboli

 

 

ολα τα άλλα είναι απλά περίπτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα όλα τα ποστς, αλλά δεν είδα το πιο σημαντικό ίσως... Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης, πού θα βρεθεί χώρος για να συνδεθεί (κεντρικά) η κεφαλοδοκός;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.