Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα χωρίς άδεια


Recommended Posts

Ναι, και εμένα το ίδιο μου είπαν «Και η Βασίλισσα Φρειδερίκη να μένει στη σοφίτα, λογίζεται ως βοηθητικός χώρος».

 

 

Αυτό που ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΥΝ να μας διευκρινίσουν είναι ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θεωρούν ΣΟΦΙΤΕΣ και ΠΑΤΑΡΙΑ (ανεξαρτήτως του ποιά βασίλισσα θα μένει εκεί :mrgreen: ) μια και δεν υπάρχουν ανάλογοι ορισμοί στον ΓΟΚ.

 

 

Εγώ λοιπόν ελλείψει σαφούς ορισμού,

 

- σοφίτα θεωρώ τον κατοικήσιμο επιπλέον της Ο.Α χώρο, που προέκυψε ΕΝΤΟΣ ορόφου ή τμήματος ορόφου που καταλήγει σε στέγη μεταξύ στέγης (που απαραιτήτως φαίνεται στην Ο.Α) και δαπέδου κάτω ακριβώς από αυτήν, το οποίο :

 

ή αυθαίρετα κατασκευάστηκε και χρησιμοποιείται ως χώρος Κ.Χ ή Β.Χ (αν δεν υπήρχε καθόλου στην Ο.Α)

 

ή αυθαίρετα έγινε προσβάσιμο και χρησιμοποιείται ως χώρος Κ.Χ ή Β.Χ (αν υπήρχε στην Ο.Α αλλά ως μη προσβάσιμος)

 

 

και

 

-πατάρι θεωρώ κάθε στάθμη που απαραιτήτως βρίσκεται εντός εγκεκριμένου όγκου, και :

 

ή υπήρχε στην άδεια αλλά ως Β.Χ (βάσει παλαιότερων ΓΟΚ)

 

ή δημιουργήθηκε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα ώς ενδιάμεση στάθμη σε χώρους μεγάλου ύψους (και ενώ δε συμπεριλαμβανόταν στην Ο.Α)

ή συμπληρώθηκε αυθαίρετα (κατ' επέκταση υπάρχουσας εντός Ο.Α στάθμης) αυθαίρετα

 

 

και κατ' αυτή τη λογική τέτοιους χώρους τους βάζω Β.Χ.

 

Θα το δεχτούν όμως???????

 

ή θα έρθουν εκ των υστέρων και θα ΕΦΕΥΡΟΥΝ κάποιο ορισμό που θα βγάζει τους χώρους αυτούς Κ.Χ. και κατ' επέκταση το πρόστιμο διπλάσιο???????????? :confused: :confused: :confused:

 

 

 

 

Εσείς τι λέτε????????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Γ' μέρος ερωτοαπαντήσεων, ερώτημα 21, αναφέρει:

21) Για τα πατάρια και τις σοφίτες υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόμησης, έστω και αν δεν έχουν τις προϋποθέσεις ύψους ;

Εφ’ όσον είναι προσβάσιμος χώρος με οποιαδήποτε χρήση υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόμησης και μειωτικός συντελστής 0,5.

 

Νομίζω λοιπόν οτι πάμε με μειωτικό συντελεστή 0,5, και εξετάζουμε χωριστά την υπέρβαση ύψους του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μετακίνηση της στέγης προς τα πάνω με ταυτόχρονη κατασκευή τοιχοποίιας περιμετρικά και χρήση κατοικία, θεωρείται ως σοφίτα? (βοηθητικός χώρος με μειωτικό συντελεστή 0,5)

Edited by castor_troy
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΥΝ να μας διευκρινίσουν είναι ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θεωρούν ΣΟΦΙΤΕΣ και ΠΑΤΑΡΙΑ (ανεξαρτήτως του ποιά βασίλισσα θα μένει εκεί :mrgreen: ) μια και δεν υπάρχουν ανάλογοι ορισμοί στον ΓΟΚ.

... ....

Εσείς τι λέτε????????

 

Κατά τη γνώμη μου η σοφίτα είναι απαραιτήτως κλειστή (ανεβαίνεις δηλαδή και όταν είσαι πάνω δεν βλέπεις τους κάτω χώρους) ενώ το πατάρι είναι ανοιχτό από τη μια τουλάχιστον πλευρά του (έχει κάποιο στηθαίο με κάγκελο, και βλέπεις προς τα κάτω όταν ανέβεις)

Edited by Zeus895
Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτέί λιιιίγο με τις σοφίτες....

χθές σε μια ενημέρωση του ΤΕΕ μας είπαν οτι αν ο μέσος όρος του μεγιστου ύψους και των 2 μέτρων >2,4 εκείνη η περιοχή είναι ΚΧ ...Η υπόλοιπη επιφάνεια ΒΧ έστω οτι το κάνουμε αυτο...η τέλος πάντων αποφασίζουμε εμείς τί θα θεωρήσοθμε ΚΧ και τι ΒΧ... ανάλογα με την χρήση που έχει....Τώρα στην υπέρβαση ύψους θα βάλω μόνο τα τετραγωνικά που ξεπερνάν το μέγιστο ύψος? η όλη την στέγη?

και δεύτερον...έστω ότι η στέγη περιμετρικά απο 1μ έγινε 1,5 και μετα έφτασε μέχρι τα 2,2 στο κέντρο...εγω πρέπει να βάλω και με αναλυτικό τις επιπλέον εργασίες που έγιναν????

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Λογικά δεν προσθέτεις αναλυτικό... Για παράδειγμα αν ένας όροφος είναι 2,80 στην άδεια και κατασκευαστεί 3,20, θα προσθέσεις περιμετρικά 4 τούβλα, σοβάδες και βάψιμο; Δεν είναι λογικό... θα χαθούμε εντελώς αν υιοθετήσουμε τέτοια σκέψη, δηλαδή να αποτυπώνουμε στα πρόστιμα τη διαδικασία της παράβασης. Δεν είναι άστοχο το ερώτημά σου αλλά αλλοίμονό μας αν μπούμε σε τέτοια λογική.

Link to comment
Share on other sites

GX24 οντος εχεις δικιο ,δεν το σκεφτηκα καθολου.

 

παροτι μηχανικος κληρονομησα ενα παρομοιο προβλημα απο τον πατερα μου και δεν ξερω τι να κανω.

κανονικα πρεπει να ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ τον χωρο που προκυπτει εντος του νομιμου υψους , αν εχει σκεπη η αδεια

και να υπολογιζουμε μονο το εκτος οριων.Αλλωστε το ιδιο δεν γινεται με τα υπογεια?

οσο για τον προυπολογισμο γιατι να πας με αναλυτικο(εκτος αν ειναι εξωστης οποτε μπαινει και το στατικο μερος τοτε...)?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι μία ερώτηση: Σε οικία (με άδεια & χωρίς άλλες αυθαιρεσίες) έχει κατασκευαστεί σοφίτα (χωρίς άδεια). Οπως είναι η σοφίτα πληρεί όλους τους όρους σύμφωνα με Ν.Ο.Κ. Προκειμένου για έκδοση ''βεβαίωσης νομιμότητας'', πως την αντιμετωπίζω (την σοφίτα) ??

α. Νόμιμη & εκδίδω ΄΄βεβαίωση νομιμότητας''

β. Αυθαίρετη, κλικάρω στο σύστημα ''προς έκδοση οικ. αδείας'', πληρώνεται το 500άρικο και προχωράω για άδεια??

γ. Ενημέρωση φακέλλου?? (ο χόνος ε΄κδοσης της αδείας ξεπερνάει την 10 ετία)

δ. Κάποιος άλλος τρόπος??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.