Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα και Bugs από τη νέα πλατφόρμα


Engineer

Recommended Posts

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Έτσι, εξηγούνται οι παλινδρομήσεις στην κωδικοποίηση των ελληνικών.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθεια για επαναφορά της κανονικής ενημέρωσης στα θέματα που είχα δηλώσει (ημερήσια) συνδρομή, πριν από την αλλαγή πλατφόρμας, επιχείρησα να αλλάξω τρόπο ενημέρωσης σ' αυτά. Όταν ανοίγω το "Content I follow" δείχνει ενεργά αφενός στο "By Content type" το "By Forums" και στο "By Section" στο "Topics". Επειδή θέλω να επέμβω στις συνδρομές επιλέγω στο "By Section" στο "Forums" και εμφανίζονται οι συνδρομές μου, σε τρεις σελίδες.

 

Πατώντας το πλήκτρο "Toggle Edit Options" εμφανίζονται τετραγωνάκια επιλογής και αν τσεκάρω το πρώτο (στη μπάρα Forums) τσεκάρονται όλες οι συνδρομές (προφανώς αυτής της σελίδας ή όλες;). Επιλέγω μία από τις παρεχόμενες ενέργειες στο "Choose action" πχ "Notify me of updates" και πατάω το πλήκτρο 'Update selected". Μέχρι εδώ καλά, με την παρατήρηση ότι υπάρχει ένδειξη για Save ώστε να είμαι σίγουρος ότι κράτησε την επιλογή. Αυτό έχει σημασία γιατί, όπως αποδεικνύεται στη συνέχεια, η επιλογή δεν λειτουργεί αφού δεν λαμβάνω ενημέρωση τουλάχιστον για τις συνδρομές της πρώτης, έστω, σελίδας.

 

Αφού έχω πειραματιστεί πολλές φορές με τη διαδικασία αυτή, σκέφτηκα να επαναλάβω τη διαδικασία και στις επόμενες σελίδες (2 και 3) των συνδρομών μου. Διαπίστωσα, όμως, ότι όταν επιλέγω είτε Next είτε σελίδα 2 η βασική επιλογή γυρίζει από τα "Forums" που βρισκόμουν στα "Topics" !!! Όσες φορές το προσπάθησα, δεν κατάφερα να γυρίσω στη 2η σελίδα των "Forums".

 

Φυσικά, το βασικό μου πρόβλημα της ενημέρωσης (άμεσης ή ημερήσιας) στις συνδρομές μου δεν έχει επιτευχθεί μέχρι σήμερα και δεν γνωρίζω εάν αυτό συμβαίνει μόνο σ' εμένα ή και σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς ΜΑΚΑΡ. Και παρά τα όσα έγραφα εδώ, εντέλει email λαμβάνω μόνο για όσα θέματα δημοσιεύω κάτι και όχι για όλα.

Δυο προβλήματα ακόμη:

  1. Δεν υπάρχει δυνατότητα να δει κάποιος ένα post μεμονωμένο σε κάποιο thread. Στην προηγούμενη πλατφόρμα, πατώντας πάνω στον αριθμό του μηνύματος(π.χ. #578) σε ένα thread, άνοιγε το μήνυμα σε είτε σε μια καινούργια καρτέλα του browser είτε στην ίδια. Ενώ τώρα ανοίγει σε νέα καρτέλα ξανά όλη η σελίδα και όχι μόνο το συγκεκριμένο μήνυμα.
  2. Στα προσωπικά μηνύματα, πριν υπήρχε η δυνατότητα να εμφανιστούν σε λίστα ποια παραδόθηκαν. Τώρα δεν....

Link to comment
Share on other sites

13:40 9/11/2011 http://www.michaniko...440#entry359190

SQL Error

An error occured with the SQL server:

 

 

This is not a problem with IP.Board but rather with your SQL server. Please contact your host and copy the message shown above.

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/12028-Αμοιβή-μηχανικού-Φορολογικά/page__pid__357644__st__1600#entry357644

502 Bad Gateway

nginx

 

Και σε άλλα θέματα...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα να δει κάποιος ένα post μεμονωμένο σε κάποιο thread. Στην προηγούμενη πλατφόρμα, πατώντας πάνω στον αριθμό του μηνύματος(π.χ. #578) σε ένα thread, άνοιγε το μήνυμα σε είτε σε μια καινούργια καρτέλα του browser είτε στην ίδια. Ενώ τώρα ανοίγει σε νέα καρτέλα ξανά όλη η σελίδα και όχι

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα .

 

Ας την δούμε με βήματα .

 

1. Πάμε το mouse πάνω στο post για το οποίο θέλουμε να δημιουργήσουμε link .

2. Κάνουμε κλίκ πάνω στον αριθμό του εν λόγω post και βγαίνει ένα παράθυρο το οποίο περιέχει μια διεύθυνση ήδη επιλεγμένη.

3. Με Δεξί κλικ του mouse επιλέγουμε Αντιγραφή (ή πατάμε Control C)

4. Πάμε στο post που θέλουμε να βάλουμε τον σύνδεσμο κάνοντας κλικ στο κατάλληλο εικονίδιο , κάνουμε επικόλληση του συνδέσμου που αντιγράψαμε.

 

Δείτε και τις συνημμένες εικόνες.

 

Δεν είναι τόσο απλό όπως στο vBulletin αλλά γίνεται .

 

Όσο για την κατάσταση ανάγνωσης των προσωπικών μηνυμάτων , θα το μελετήσω και θα τοποθετηθώ όταν βγάλω κάποια άκρη.

post-341-0-90033400-1320864480_thumb.jpg

post-341-0-06018900-1320864496_thumb.jpg

post-341-0-63074600-1320864511.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα προσωπικά μηνύματα, πριν υπήρχε η δυνατότητα να εμφανιστούν σε λίστα ποια παραδόθηκαν. Τώρα δεν....

 

Περί της κατάστασης παράδοσης προσωπικών μηνυμάτων

 

Στην προηγούμενη πλατφόρμα (vBulletin) , απλά ζητούσαμε να παραλάβουμε μια αναφορά όταν ο παραλήπτης άνοιγε το προσωπικό μήνυμα που του στείλαμε.

 

Υπάρχει και σ' αυτήν την πλατφόρμα η συγκεκριμένη δυνατότητα υλοποιημένη κάπως διαφορετικά. Δεν μας αποστέλλεται κάποια αναφορά απλά παρατηρούμε σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο στην διαχείριση μηνυμάτων και έχουμε την πληροφόρηση που μας ενδιαφέρει.

 

Αρχικά , στο πάνω μέρος της οθόνης , υπάρχει το εικονίδιο του φακέλλου όπου πατώντας επάνω του ανοίγει και εμφανίζονται τα πρόσφατα μηνύματα που στείλαμε καθώς και οι ¨συνομιλίες" που ήδη έχουμε με κάποια μέλη.

 

Διαλέγουμε το προσωπικό μήνυμα που μας ενδιαφέρει και αριστερά στην οθόνη εμφανίζει λεπτομέρειες καθώς και για το αν διαβάστηκε από τον παραλήπτη.

 

Δείτε τις εικόνες στα συνημμένα. Αν υπάρχουν απορίες , θα επανέλθουμε.

post-341-0-86683900-1320869302_thumb.jpg

post-341-0-92794200-1320869320_thumb.jpg

post-341-0-09026100-1320869337_thumb.jpg

Edited by gvarth
Update paragraph
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@gvarth

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όσον αφορά την κατάσταση παράδοσης μηνυμάτων εντάξει.

Όμως σχετικά με την δυνατότητα να δει κάποιος ένα post μεμονωμένο σε κάποιο thread, μάλλον δεν έγινα αντιληπτός ή δεν το διατύπωσα καλά.

Εννοούσα, τη δυνατότητα εμφάνισης μεμονωμένου μηνύματος και όχι την παραπομπή σε αυτό με υπερσύνδεσμο (όπως είναι η διαδικασία που περιγράφεις).

Ας πούμε πως θέλω να αποθηκεύσω στους σελιδοδείκτες (favorites) συγκεκριμένο μήνυμα..

Αν κάνω δεξί κλικ πάνω στον αριθμό ενός post, έχω (στον Firefox) τις παρακάτω επιλογές:

  1. Άνοιγμα δεσμού σε νέα καρτέλα
  2. Άνοιγμα δεσμού σε νέο παράθυρο
  3. Ο δεσμός ως σελιδοδείκτης

Ε λοιπόν, όποια απ' τις τρεις κι αν επιλέξω, μου ανοίγει μια σελίδα με όλα τα μηνύματα και όχι μόνο αυτό που με ενδιαφέρει.

Ελπίζω να τα διατύπωσα σωστά και καλή δύναμη στην προσπάθειά σας.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Στην αρχή κολλούσε υπερβολικά. Τώρα όλα οκ. Κάθε μέρα και καλύτερα. Θα χρειαστεί λίγο καιρό ακόμα για να στρώσει πλήρως φαντάζομαι.

 

Σύνηθες πρόβλημα που παρατηρώ στο forum είναι οι αναφορές σε παλιά posts, που δεν "λειτουργούν" και σε στέλνουν στην αρχική σελίδα του site.

 

 

Καλή νέα αρχή και καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα, τη δυνατότητα εμφάνισης μεμονωμένου μηνύματος και όχι την παραπομπή σε αυτό με υπερσύνδεσμο (όπως είναι η διαδικασία που περιγράφεις).

 

Θα το μελετήσω και θα επανέλθω.

 

Καλή νέα αρχή και καλορίζικο!!!

 

Ευχαριστούμε. Καλώς ήρθατε. Καλή περιήγηση στο forum.

 

Μπραβο ρε gvarth

Ελπζω συντομα να μας διαφωτισετε και με αλλους "οδηγους".

 

Ευχαριστώ . Ήδη κάποιοι ακόμη "οδηγοί" ετοιμάζονται . Πιθανότατα θα συγκεντρωθούν και κάποιες απαντήσεις από αυτό το thread ώστε να υπάρχει κάπου συγκεντρωμένο "υλικό" για άμεση αναφορά. Και βέβαια , θα το εμπλουτίζουμε με νέα στοιχεία που προκύπτουν από τις απορίες σας (και τις λύσεις τους) 8-)

Edited by gvarth
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.