Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα και Bugs από τη νέα πλατφόρμα


Engineer

Recommended Posts

Θεωρείς ότι δεν σκεφτήκαμε όλα τα παραπάνω που αναφέρεις πριν κάνουμε την μετάβαση;

 

Το έχω αναφέρει ξανά, ότι αιτία της βιαστικής μετακόμισης στο IP Board είναι πρόβλημα που δημιουργήθηκε σε αρχεία του παλιού φόρουμ με αποτέλεσμα να χάνει την επικοινωνία με την βάση δεδομένων. Αν θυμάσαι καλά το φόρουμ είχε πέσει μεσημέρι κατά τις 12:00 και είδαμε το πρώτο μήνυμα του IPB το ίδιο βράδυ στις 23:00.

 

Όπως και να έχει όταν μεταβαίνεις αναγκαστικά σε νέα πλατφόρμα λογικό είναι να είσαι απροετοίμαστος. Και ευτυχώς κατά τη γνώμη μου που είχε γίνει μια στοιχειώδης δοκιμή της πλατφόρμας και είχαμε ετοιμάσει κάποια λίγα πράγματα.

 

Δύο φόρουμ παράλληλα είναι αδύνατον να τρέχουν καθώς για να γίνει μετάβαση θα πρέπει να έχουμε μια τελική, οριστική βάση δεδομένων. Έτσι θα είχαμε 2 διαφορετικές βάσεις με αποτέλεσμα να χαθεί υλικό, δημοσιεύσεις κτλ.

 

Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάς ότι το φόρουμ στηρίζεται στην ανιδιοτελή προσπάθεια της ομάδας συντονιστών, υπερ-συντονιστών και όλων όσων επισημαίνουν μέσα από αυτό το topic τα προβλήματα κατά την λειτουργία του και γίνεται το debugging. Αν φαντάζεσαι ότι υπάρχουν δέκα άτομα που δουλεύουν αποκλειστικά για την λειτουργία του φόρουμ και έχουμε την απαίτηση από αυτούς να λειτουργεί τέλεια και απροβλημάτιστα διαρκώς, τότε συγγνώμη αλλά κάνεις λάθος.

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι το κόστος και μόνο ενοικίασης ενός managed dedicated Xeon server σε σοβαρή εταιρία είναι μεγαλύτερος από το ενοίκιο ενός γραφείου. Ως εκ τούτου δεν είναι απόφαση που θα μπορούσα να πάρω πριν εξετάσω όλες τις πιθανές λύσεις και ότι όντως δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που δημιουργεί την καθυστέρηση.

 

Ως προς την μετακόμιση τώρα, θα επιχειρηθεί να γίνει με μηδενικό downtime κατά την διάρκεια της νύχτας ώστε να μην δημιουργήσει καμία αναστάτωση στην λειτουργία του φόρουμ.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα και διαβεβαιώ ότι πολλά άτομα αφαιρώντας από προσωπικό ελεύθερο χρόνο τους, προσπαθούν για να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την μετακόμιση τώρα, θα επιχειρηθεί να γίνει με μηδενικό downtime κατά την διάρκεια της νύχτας ώστε να μην δημιουργήσει καμία αναστάτωση στην λειτουργία του φόρουμ.

 

ναι αλλά όποιος τη νύχτα περπατεί, λάσπες και ....... αγκάθια πατεί

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ θα απαντησω απλα γιατι νομιζω οτι δεν με καλυψες

 

Θεωρείς ότι δεν σκεφτήκαμε όλα τα παραπάνω που αναφέρεις πριν κάνουμε την μετάβαση;

προφανως εχω καποιες παρατηρησεις για να το λεω. αλλιως τι στο καλο το ειπα??? για να σου κανω τον εξυπνο??

 

Δύο φόρουμ παράλληλα είναι αδύνατον να τρέχουν καθώς για να γίνει μετάβαση θα πρέπει να έχουμε μια τελική, οριστική βάση δεδομένων. Έτσι θα είχαμε 2 διαφορετικές βάσεις με αποτέλεσμα να χαθεί υλικό, δημοσιεύσεις κτλ.

δεν ειπα να σηκωσετε 2 forae αλλα να κρατησετε το παλιο ζωντανο μεχρι να σιγουρευτειτε με το νεο οτι παιζει.. οχι 15 μερες ψοφιο και μετα βλεπουμε

 

 

Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάς ότι το φόρουμ στηρίζεται στην ανιδιοτελή προσπάθεια της ομάδας συντονιστών, υπερ-συντονιστών και όλων όσων επισημαίνουν μέσα από αυτό το topic τα προβλήματα κατά την λειτουργία του και γίνεται το debugging. Αν φαντάζεσαι ότι υπάρχουν δέκα άτομα που δουλεύουν αποκλειστικά για την λειτουργία του φόρουμ και έχουμε την απαίτηση από αυτούς να λειτουργεί τέλεια και απροβλημάτιστα διαρκώς, τότε συγγνώμη αλλά κάνεις λάθος.

αν ισχυουν τα παντα τοτε εσεις κανετε λαθος. και το λαθος ειναι οτι στο σημειο που εχει φτασει αυτο το φορουμ δεν μπορει να στηριζεστε σε ερασιτεχνικες τεχνικες.

 

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι το κόστος και μόνο ενοικίασης ενός managed dedicated Xeon server σε σοβαρή εταιρία είναι μεγαλύτερος από το ενοίκιο ενός γραφείου.

να σε ενημερωσω κ γω με τη σειρα μου οτι δεν ειμαι ασχετος (δικο μου site επαγγελματικης φυσης στημενο σε καποιο server φτιαγμενο απο μενα κλπ κλπ κλπ)

αλλα τετοια χαλια 15μερες ψοφιο αν οφειλετε σε σας τοτε παρτε βοηθεια. αν οφειλετε στους hosts κακως τους επιλεξατε

 

δεν εχω καμμια διαθεση να ειμαι επιθετικος και να με συγχωρεις αν φαινεται ετσι

εχω ολη την καλη προθεση

 

απλα θεωρω οτι δεν το εχετε χειριστει καλα

 

 

 

 

@sovatzou

 

κι οποιος παλι μερα φευγει τα ....αγκαθια δεν αποφευγει....

:mrgreen:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έγινε κάτι ή δεν προλάβατε, ακόμη τα mail μου είναι γεμάτα σύμβολα και είναι αδύνατη η ανάγνωση... Οχι ολοι οι χαρακτήρες αλλά κάτι "&", κάτι άλλα περίεργα βγαίνουν συνεχώς και είναι αδύνατον να τα διαβάσω...

Link to comment
Share on other sites

fear1976

 

Eιναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη μια σελιδα που μπαινουν 2-3 ατομα τη μερα. (δεν το λεω υποτιμητικα) και σε σχεση με φορουμ που μπαινουν μερικες δεκαδες χιλιαδες επισκεπτες...

Αλλαζουν πολλα πραγματα και ως προς το φορτο και ως προς το κωδικα και πολλα πολλα αλλα...

Οποτε δεν υπαρχει συγκριση...

 

Οι hosts ειναι οι πιο αξιοπιστοι που υπαρχουν σε ευρωπαικο επιπεδο..

Αλλα αντιλαμβανεσαι οτι το φορουμ δεν εχει 10 τεχνικους απο πισω, εξπερ σε θεματα προγραμματισμου για να λυνουν το καθε προβλημα..

 

Τελος μην κρινεις το κοστος για ενα απλο σαιτ (που μπορει να ειναι και 5Ε το μηνα) σε σχεση με ενα φορουμ με τετοια βαση δεδομενων...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ρε terry ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το μηνυμα σου

για ηλιθιο με περνας???

εκανα συγκριση???

ειπα γω για κοστος??

 

ειπα οτι δεν ειμαι ασχετος με τα ζητηματα web hosting!

 

αναγνωριζω οτι το κοστος που εχει το site σας ειναι μεγαλο αλλα ακριβως εκει ρε συ δεν ειναι δυνατον να μου λες οτι πληρωνω τοσα και ο server δεν με σηκωνει!!

 

ενα απο τα 2 ισχυει!

 

η πληρωνω πολλα οποτε (εγω) δεν ανεχομαι τετοια ζητηματα. η δεν εκτιμησα σωστα το προβλημα εδωσα λιγοτερα και τωρα το αντιμετωπιζω.

 

αφου λοιπον οι hosts ειναι οι σουπερ ντουπερ της ευρωπης και δεν φταινε τοτε ποιος φταιει???

εκτος αν θεωρειτε οτι 15 μερες ψοφιο το μεγαλυτερο forum μηχανικων δεν ειναι προβλημα???

 

οτι σερνοταν για αλλη μια βδομαδα δεν ειναι????

 

αν δεν ειναι για σας τοτε να μην το συζηταμε αλλο!

 

 

και στην τελικη το ξαναλεω διαφορετικα

 

αν νομιζετε οτι με το να σας λεμε μπραβο μπραβο μπραβο βελτιωνοσαστε κανετε λαθος

 

 

 

ειπα οτι εγινε κακη διαχειρηση του ζητηματος (οχι αρχικα δικο σας το προβλημα σαν φυση)

 

αλλα απο κει και περα....

 

αν σας αρεσουν μονο σχολια που χαιδευουν αυτια λυπαμαι

 

εγω για καλο τα ειπα και μην παρεξηγειτε το υφος μου.

 

στην τελικη δεν με νοιαζει το προβλημα σας

και συγνωμη που ασχοληθηκα

 

καλα ξεμπερδεματα

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κουβεντα κανουμε φιλε..

Γτ αρπαζεσαι...???

 

 

Δεν ισχυει κατι απο αυτα που λες..

Απλα σου ξαναλεω οτι δεν εχουμε 10 τεχνικους απο πισω...

 

πχ τις πρωτες μερες το φορουμ σερνοταν επιδη υπηρχε ενα προβλημα σε αρχεια της βασης..

Ατομα που ΞΕΡΟΥΝ πολυ καλα τη δουλεια τους, εψαχναν μια βδομαδα για βρουν το προβλημα...

 

Τωρα βλεπω οτι η καινουρια πλατφορμα δεν μπορει να συνεργαστει οπως πρεπει με τον σερβερ γιαυτο και θα αλλαξουμε..

 

Αλλα σου ξαναλεω...

Τσαμπα δουλευουμε ολοι εδω...(ουτε ΤΣΜΕΔΕ δεν μας πληρωνουν.. :wink: )

Οποτε κανουμε οτι μπορουμε..

 

Αν νομιζει καποιος οι μπορει να βοηθησει πολυ ευχαριστως να το κανει..

Link to comment
Share on other sites

φιλε terry

 

τα δυο σου posts πασχουν απο ελλειψη συνεχειας

 

στο 1 μου λες να μην κρινω το κοστος κλπ κλπ

να μην συγκρινω κλπκλπκλπ

 

και μετα μου λες γιατι αρπαζομαι??? αφου ΔΕΝ συνεκρινα ΠΟΤΕ!

 

τεσπα δεν συννενοουμαστε απο οτι βλεπω

απλα εγω θα μεινω σ αυτο που ειπες

και για μενα τα λεει ολα (και δυστυχως με επιβεβαιωνει ασχετα αν εσυ λες οτι δεν ισχυουν αυτα που ειπα. αλλο παλι παραδοξο!?!?)

 

Τωρα βλεπω οτι η καινουρια πλατφορμα δεν μπορει να συνεργαστει οπως πρεπει με τον σερβερ γιαυτο και θα αλλαξουμε..

 

τωρα??? τωρα??? εμ συγνωμη τωρα ειδατε οτι η σουπερ ντουπερ πλατφορμα και οι σουπερ ντουπερ σερβερς δεν μιλανε αναμεταξυ τους???

μηπως λοιπον αυτο που ειπα πριν ισχυει (παρολο που το αρνεισαι???) για δες τι ελεγα??

 

"....ενα απο τα 2 ισχυει!

 

η πληρωνω πολλα οποτε (εγω) δεν ανεχομαι τετοια ζητηματα. η δεν εκτιμησα σωστα το προβλημα εδωσα λιγοτερα και τωρα το αντιμετωπιζω...."

 

προφανως κακη εκτιμηση.......

 

με καλυψες!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"τωρα??? τωρα??? εμ συγνωμη τωρα ειδατε οτι η σουπερ ντουπερ πλατφορμα και οι σουπερ ντουπερ σερβερς δεν μιλανε αναμεταξυ τους??? μηπως λοιπον αυτο που ειπα πριν ισχυει (παρολο που το αρνεισαι???) για δες τι ελεγα??" Δεν θα βγαλλουμε ακρη.. Σου λεω, κανεις δεν ειναι προγραμματιστης εδω μεσα.. Ποτε να το καταλαβουμε δλδ??? Να μυρισουμε τα νυχια μας?? Επιμενεις στα "λαθη" και δεν κοιτας τα σωστα..... Ολοι εθελοντικα συμμετεχουμε.. Οποιος νομιζει οτι δεν τον καλυπτει δεν συμμετεχει.. Δεν λεω να μην εντοπιζονται και να μην αναφερονται τα προβληματα.. Αλλα να μην γινεται με τροπο επιβλητικο.... (σου ειπα το λογο παραπανω..) Αν ειναι να κρινεις καποιον εδω να τον κρινεις ως μηχανικο.... Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

δεν εκρινα κανενα ως τιποτα

και σε παρακαλω να μην τα βλεπεις ως κατηγοριες.

 

το αποτελεσμα και μονο κρινω!

 

κι αν το αποτελεσμα δεν ειναι το αναμενομενο τοτε καποιος εκανε κακη επιλογη/εκτιμηση οτι θες πες το.

 

δεν τον κατηγορω για την επιλογη του.

 

απλα επιτελους να καταλαβω προσπαθω

γιατι αντιλαμβανομαι την υποστηριξη αυτης της επιλογης (πλατφορμας-servers-χρονου κλπ κλπ) ως την καλυτερη που ειχατε??? ως την καλυτερη δυνατη????

 

για μενα το αποτελεσμα ειναι προς το παρον απογοητευτικο

(οχι κακο! αλλα απογοητευτικο. και αναφερομαι στο θεμα ταχυτητας και αξιοπιστιας.."θα ανοιξει ...δεν θα ανοιξει...")

 

οκ ειμαι επισκεπτης εδω (φιλοξενουμενος) και δεν θελω να καταχραστω την φιλοξενια ουτε να κακολογησω κανεναν που ειμαι σιγουρος οτι σπαταλα χρονο για το στησιμο και τρεξιμο του ολου

 

αλλα δικαιωμα γνωμης εχω και η γνωμη που εχω σχηματισει ειναι οτι επρεπε να το ψαξετε καλυτερα

και οχι να σας βγαινουν προβληματα ασυμβατοτητας τωρα (κατα τα λεγομενα σου παντα επιβεβαιωνοντας τις υποψιες μου)

 

ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι μηχανικοι (δεν ειναι ολοι μπετατζηδες/σιδεραδες)

που το ζητημα το παιζουν στα δαχτυλα τους και θα μπορουσαν να σας ειχαν βοηθησει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.