Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΔ για εμπορία φωτοβολταϊκού συστήματος


lym

Recommended Posts

Τα Φ/Β δεν είναι τεχνικό έργο. Το έχουμε πει πάρα πολλές φορές.

Κάνεις συμφωνητικό για κατασκευή Φ/Β αγοράζεις όλα τα υλικά αλλα επειδή δεν είναι τεχνικό έργο κόβεις ΤΠΥ και τέλος.

Δεν καταλαβαίνω τι λες....

1. Γιατί δεν είναι τεχνικό έργο... (όχι επειδή το είπαμε...)

2. Γιατί ΤΠΥ και όχι τιμολόγιο πώλησης αφού τα υλικά είναι κατά πολύ μεγαλύτερης αξίας από την εργασία.

 

Εγώ πάντως κάνω συμφωνητικό με τον πελάτη, κάνω συμφωνητικό με τα συνεργεία και τους προμηθευτές...

Πιστεύω ότι είναι ενα κλασσικότατο τεχνικό έργο... Δηλαδή, αν σε ένα κτίριο γραφείο πάω τους πίνακες, τα φωτιστικά, τα καλώδια και τα εγκαταστήσω δεν είναι τεχνικό έργο; Τί διαφέρει που αντί για φωτιστικά έχω πανέλα;

 

APOSPASMA KBS GIA TIMOLOGIA ERGWN.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τα ΦΒ μπορούν ανα πάσα στιγμή να αφαιρεθούν απο τη στέγη και να πάνε αλλού. Αρα δεν εμπίπτουν στα τεχνικά έργα. Δεν είπα οτι δεν είναι έργο. Εργο είναι, τεχνικό δεν είναι. Αυτά μου είπαν στην εφορία που το έψαχνα πάρα πολύ καιρό. Απο οτι μου είπαν σε ένα έργο ΦΒ το μόνο κομμάτι που μπορεί να θεωρηθεί τεχνικό είναι οι βάσεις των πάρκων. Σε κτηριακά δεν υπάρχει αντίστοιχο κομμάτι τεχνικού έργου.

 

Συμφωνητικό κάνεις κανονικά αλλα επειδή δεν είναι τεχνικό έργο δεν κόβεις τιμολόγιο τεχνικού έργου αλλα ΤΠΥ. ΤΠΥ κόβεις γιάτί προέχουσα εργασία είναι η κατασκευή και όχι η εμπορία. Και απο οτι μου έιπαν πριν καμια βδόμαδα που πήγα να πληρώσω το 3% μου είπαν δεν είναι τεχνικό άρα δεν έχει παρακράτηση. Αυτό για την παρακράτηση βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη. Ας το ρωτήσει και κανένας άλλος.

 

Απο οτι καταλαβαίνω ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Αυτά που λέω δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου. Είναι απαντήσεις απο τη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λογική στο ότι τα ΦΒ βγαίνουν αλλά αυτό δεν τα ακυρώνει ως τεχνικό έργο... Δηλαδή το τεχνικό έργο ορίζεται από τη σταθερότητα της εγκατάστασης;;; Σιγά μην ορίζεται από το πόσο παχύ είναι και τη γεμάτη γεύση του.... Μ@λ@κίες των ΔΟΥ και των χαρτογιακάδων που γράφουν τέτοιους παλιονόμους και ορισμούς...

 

Επίσης πώς γίνεται να είναι προέχουσα εργασία η κατασκευή και όχι η εμπορία σε κάτι που τα υλικά κοστίζουν 20.000 και η εργασία 5.000 ευρώ μόνο στην ελλάδα μπορούν να το βρούν...

Και για τη τοποθέτηση των ρολλών καταστήματος ο σκοπός είναι η εγκατάστασή τους και όχι η πώληση... δεν τα παρατάνε και φεύγουν... αλλά τιμολόγιο πώλησης κόβουν γιατί απλώς ενσωματώνεται η εγκατάσταση μέσα στην εμπορία...

 

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση, κι εσείς κι εγώ και όλοι είμαστε τα θύματα των ηλιθίων του Υπ.Οικ. και της βλακώδους νομοθεσίας τους... Ξέρετε εσείς κάπου αλλού να έχουν 5-6 διαφορετικούς τύπους παραστατικών;;; Εγώ πάντως εκτός από bill of materials και invoice δεν ξέρω άλλα έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΩΛΗΣΗ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΩΝ. ΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ??

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΡΓΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΩΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ?

ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ Η ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΑΛΠ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ Η ΑΠΥ ???

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ?

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Επίσης, συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά πάνω στο παραπάνω θέμα...Υποθέτω ότι όλοι έχεται πάρει απαλλαγή από ΤΕΒΕ ως ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνω έναρξη τώρα για μελέτη πωληση φωτοβολταικών τί βιβλία τελικά πρέπει να θεωρήσω δεν είμαι μηχανικός ούτε θέλει άδεια μηχανικου οπως ρώτησα.

Μέσα στο τιμολόγιο έργου μπορώ να τιμολογήσω όλο το ποσό του έργου των φωτοβολταικών το ποσό του συνεργείου αλλα και την δική μου εργασία????

Χρειάζεται και θεωρημένο ΔΑ?

Αυτό αρκεί ή πρέπει να κόψω και ΑΛΠ στον πελάτη για τα φωτοβολταικά η ΑΠΥ?

Τί κάνετε εσείς απο βιβλία???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνω έναρξη τώρα για μελέτη πωληση φωτοβολταικών τί βιβλία τελικά πρέπει να θεωρήσω δεν είμαι μηχανικός ούτε θέλει άδεια μηχανικου οπως ρώτησα.

 

Θα κάνεις μελέτη ενώ δεν είσαι μηχανικός?????

 

Ποιος σου είπε ότι δεν θέλει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος για μελέτες????

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εννοεί πως το αντικείμενο της επιχείρησης θα είναι μελέτη και πώληση ΦΒ συστημάτων... Αυτό μπορεί να το κάνει... Εδώ βλέπεις ότι όλο το Real Estate της χώρας (= άσχετοι με τα πάντα συνήθως επενδυτές) με αυτό ασχολείται...

Σαφώς και θα υπάρχει σφραγίδα μηχανικού, όπως άλλωστε απαιτείται (ευτυχώς!) και για τον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.