Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρτιο κατά κανόνα μη οικοδομήσιμο;


Recommended Posts

sorry και παλι για τα κεφαλαια αλλα γρφω σε ενα μικρο λαπτοπακι στην δουλεια και αφερεθηκα. Βολευε τα ματια μου και ξεχαστηκα.sorry και παλι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εγκύκλιος 7 (έτσι τη λέμε) εάν τη θες να ψάξω να τη βρώ η οποία λέει ότι για να αποδείξουμε το χρόνο δημιουργίας όταν δεν υπάρχουν συμβόλαια προσκομίζουμε Υ.Δ. Ιδιοκτήτη, Βεβαίωση Δήμου και Πιστοποιητικό περί μη Διεκδίκησης από το Υποθηκοφυλακείο. Είναι κρίμα μία τόσο μεγάλη έκταση να χάσει τη δυνατότητα να οικοδομηθεί κάποια στιγμή. Νομίζω αξίζει να το παλέψεις λίγο έαν οι ιδιοκτήτες θέλουν να οικοδομήσουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις βεβαια απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν τιτλοι αρα και κατατεθιμενα τοπογραφικα σε επισιμα εγραφα να φτιαξεις ετσι το τοπογραφικο με τεθλασμενη πλευρα ωστε να εχεις ΜΙΑ πλευρα με 5.49 και υπο αυτες τισ συνθηκες αρτιοτατο και οικοδομησιμοτατο με π>4 ως προυπαρχον...

Link to comment
Share on other sites

AMΑΡTZ Μπορείς να διευκρινήσεις κάτι. Όταν λες ακτίνα 800m τι εννοείς; Δεν υπάρχει τοπογραφικό καθορισμού ορίων οικισμού με βάση κάποια αεροφωτογραφία; Τουλάχιστον από όσα έχω συναντήσει μέχρι στιγμής αυτό ισχύει. Επίσης το πρόσωπο των 12μ καθορίζεται στην απόφαση του Νομάρχη για τον εν λόγω οικισμό; Αν όχι από που;

Τείνω να συμφωνήσω με την "nefeli" ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον προϋπάρχει του 85.

Link to comment
Share on other sites

Τα 12,00 μέτρα πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο (αρτιότητα κατά κανόνα στο πρόσωπο) αναφέρονται στο Π.Δ. που αφορά τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, δεν το έχω πρόχειρο τώρα, νομίζω είναι το ΦΕΚ 181Δ'/85.

Link to comment
Share on other sites

Τα 12,00 μέτρα πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο (αρτιότητα κατά κανόνα στο πρόσωπο) αναφέρονται στο Π.Δ. που αφορά τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, δεν το έχω πρόχειρο τώρα, νομίζω είναι το ΦΕΚ 181Δ'/85.

 

Δεν μπορώ να το βρω ούτε στο ΠΔ 24/4/85 (ΦΕΚ181Δ) ούτε στο ΠΔ 14/2/87 (ΦΕΚ133Δ) ούτε στο ΠΔ 16/5/89 (ΦΕΚ233Δ). Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για οικόπεδο πριν το 85. Στο άρθρο 6.1 απλώς μιλάει για πρόσωπο σε κ/χ χώρο χωρίς να λέει πόσο, στην 6.2α για πρόσωπο σε κ/χ χώρο (πλάτους 4m) που δίδεται από το οικόπεδο σε κοινή χρήση και που εφάπτεται στην μια του πλευρά και στην 6.2β για πρόσωπο 12m σε κ/χ χώρο πλάτους 4m όταν το οικόπεδο προέρχεται από κατάτμηση.

Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο δρόμος σταματά στο οικόπεδο, για να γίνει οικοδομήσιμο πρέπει να παραχωρηθεί λωρίδα 2 τουλάχιστο μέτρων (το ημιπλάτος των 4μ του ΠΔ) ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΜΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

Τα 12μ είναι το ελάχιστο μήκος προσώπου που πρέπει να έχει ένα οικόπεδο προερχόμενο εκ κατατμήσεως.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
 
Γεια σας
εγώ χρησιμοποιησα αυτούς τους όρους δόμησης και μου το περάσανε από την πολεοδομία
.- ΟΡΟΙ ΔΟΜΗΣΗΣ (ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΔΟΜΗΣΗΣ Π.Δ./ 6-12-1982 ΑΡΘΡΟ 3 (ΦΕΚ-588/Δ/23-12-82)
 
ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ
 
Αρτιότητα : άρτια και οικοδοµήσιµα µε οποίες διαστάσεις και εµßαδόν είχαν κατά της 15-9-1982
παρ. 2) επίσης άρτια θεωρούνται τα γήπεδα ελάχιστου εµßαδού 500 µ2 που δηµιουργούνται 
µετά τη δηµοσίευση του διατάγµατος αυτού από µεγαλύτερες εκτάσεις εφόσον 
µεταßιßάζονται σε µόνιµους κατοίκους του οικισµού η δηµότες αυτού η καταγόµενους από τον οικισµό
και δεν έχουν άλλη κατοικία στη περιφερεια των 800 µ.
παρ 3) Κάλυψη    60% έως 200 µ2
παρ 4α) Μέγιστο ύψος 7.50 µ. παρ 4β) ( +1.50 µ. στέγη  και κατά 1 µετρό σε περίπτωση προσθήκης
ορόφου σε ισόγεια οικοδοµή που υπάρχει κατά τη δηµοσίευση του διατ. αυτού)
ΑΡΘΡΟ 6 ΠΑΡ 1β) Μεγιστη δόµηση = 80% εως 200 µ2
Αποστασεις δ= 2.50 µ.
 

βεβαια ειχα τους τιτλους....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε οικόπεδα που θεωρούνται άρτια αλλά μη οικοδομήσιμα πως συνεχίζεται η διαδικασία έκδοσης άδειας?

 

Συνάδελφε, παρακαλώ να διαβάσεις του κανόνες συμμετοχής όπου και επισημαίνεται πως απαγορεύεται η χρήση greeklish!!!

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις το λόγο που είναι μη οικοδομήσιμο και προσπαθείς να βρεις λύση αν γίνεται ώστε να αναιρεθεί και να καταστεί οικοδομήσιμο.Μετα πας για άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.