Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατ' αποκοπήν πρόστιμο


Recommended Posts

εαν ξερει καποιος με σιγουρια ας μου απαντησει στο παρακατω....

εχω 54 τ.μ κατοικιας με τιμη ζωνης 600 ευρω το προστιμο βγαινει κατω απο 2000

 

ισχυει το 2000 ευρω σαν ελαχιστο ή θα πληρωσει αυτο που υπολογιζει το προγραμμα??(συγκεκριμενα 754 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, μια ερωτηση αν ξερει καποιος να απαντησει. μου βγαινει το προστιμο 590 ευρω, πληρώνω το παράβολο 500 ευρώ και αντι να μου βγαλει υπολοιπο ποσο για πληρωμη 90 ευρώ μου βγαζει 0 ευρω και πληρωμη εως 22/12/2011.ειναι λογικο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

εχω 54 τ.μ κατοικιας με τιμη ζωνης 600 ευρω το προστιμο βγαινει κατω απο 2000

ισχυει το 2000 ευρω σαν ελαχιστο ή θα πληρωσει αυτο που υπολογιζει το προγραμμα??(συγκεκριμενα 754 ευρω)

 

Εφόσον είσαι πάνω από 20μ2 το πρόστιμο είναι αυτό που σου λέει.Το 2000λιαρο είναι για μια και μοναδική παράβαση με κάτι παρελκόμενους ελέγχους, βλεπε #4

Link to comment
Share on other sites

Πώς υπολογίζω άβατη στέγη πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομικής άδειας, αλλά εντός του επιτρεπομένου ύψους της περιοχής; Κατ΄αποκοπήν; Και πολλαπλασιάζω το 500άρικο με το συντελεστή για υπέρβαση ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις υπέρβαση ύψους στο κτίριο Χ εκατοστά.

Επίσης έχεις με αναλυτικό τη στέγη.

 

Εξηγούμαι:

1. Στις διευκρινήσεις για το φύλλο καταγραφής λέει:

 

6. Σημειώνονται τα εκατοστά του μέτρου και το ποσοστό υπέρβασης ύψους –ως προς το μέγιστο

επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής- κάθε αυθαίρετης κατασκευής.

Αρα έχω Χ εκατοστά ως παράβαση και έχω σε σύγκριση με το μέγιστο ύψος <20%

 

2. Αν βάλω αυτό ως παράβαση και δεν βάλω τετραγωνικά (γιατί να βάλω, αφού δεν έχω χώρο, ούτε καν σοφίτα) το πρόστιμο είναι μηδενικό.

Οπότε μάλλον ακυρώνεται αυτό ως παράβαση. Περίεργο, εκτός αν κάπου γράφει τις στέγες ως ΒΧ και δεν το έχω δεί... ΟΧΙ ΣΟΦΙΤΕΣ, ΣΤΕΓΕΣ!!!

 

3. Η κατασκευή αυτή όμως υπολογίζεται με αναλυτικό οπότε μας δίνει το πρόστιμο ΠΡΟΫΠΟΛ/5000€ = ν*500 €

 

 

 

 

Εγώ αυτό καταλαβαίνω... αλλά ας ακούσουμε και κάτι άλλο.

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2. Αν βάλω αυτό ως παράβαση και δεν βάλω τετραγωνικά (γιατί να βάλω, αφού δεν έχω χώρο, ούτε καν σοφίτα) το πρόστιμο είναι μηδενικό.

Οπότε μάλλον ακυρώνεται αυτό ως παράβαση. Περίεργο, εκτός αν κάπου γράφει τις στέγες ως ΒΧ και δεν το έχω δεί... ΟΧΙ ΣΟΦΙΤΕΣ, ΣΤΕΓΕΣ!!!

 

 

Ναι αλλά σύμφωνα με τις μπαχαλοερωτοαπαντήσεις:

 

11) Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο αυθαίρετης στέγης, χωρίς επισκέψιμο χώρο, επί

νομίμως υφιστάμενης οικοδομής ;

Εμπίπτει στην Κατηγορία 13 (αναλυτικός προϋπολογισμός) και εξετάζεται τυχόν υπέρβαση

ύψους (Κατηγορία 6).

 

Πώς εξετάζεται; οεο;

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια στέγη που τηρεί το μέγιστο ύψος της περιοχής και φυσικά τα πολεοδομικά της ύψη (1,2 μ ή 1,5μ ή 2,00 ότι λέει ο ΓΟΚ δηλαδή για τη συγκεκριμένη περίπτωση και περιοχή Ελλάδας) γιατί να μη μπορεί να νομιμοποιηθεί με πληρωμή παραβόλου μόνο.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αλλά σύμφωνα με τις μπαχαλοερωτοαπαντήσεις:

 

11) Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο αυθαίρετης στέγης, χωρίς επισκέψιμο χώρο, επί

νομίμως υφιστάμενης οικοδομής ;

Εμπίπτει στην Κατηγορία 13 (αναλυτικός προϋπολογισμός) και εξετάζεται τυχόν υπέρβαση

ύψους (Κατηγορία 6).

 

Πώς εξετάζεται; οεο;

 

Λογικά τετραγωνικά * συντελεστή ύψους... αλλά εδώ σίγουρα έχουν ξεχάσει να βάλουν και ένα συντελεστή 1.0 , δηλαδή δεν μπορεί να είναι μόνο αυξητικός ο συντελεστής... Αλλά αναφέρεται στο μέγιστο ύψος της περιοχής οπότε, τί να σου πώ κι εγώ...μάλλον στην απάντηση ήθελε να γράψει

 

και εξετάζεται τυχόν υπέρβαση μέγιστου ύψους (Κατηγορία 6).

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια στέγη που τηρεί το μέγιστο ύψος της περιοχής και φυσικά τα πολεοδομικά της ύψη (1,2 μ ή 1,5μ ή 2,00 ότι λέει ο ΓΟΚ δηλαδή για τη συγκεκριμένη περίπτωση και περιοχή Ελλάδας) γιατί να μη μπορεί να νομιμοποιηθεί με πληρωμή παραβόλου μόνο.

Δεν διευκρίνησα, πως έχει και άλλη παρανομία το ακίνητο. Δε συμφέρει μία νομιμοποίηση των 500 ευρώ (άβατη στέγη) να του στοιχίσει 4000 ευρώ (νομιμοποίηση)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.