Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια διευκρίνηση μιας και δεν έχει τύχει ακόμα να περάσω παράβαση < ή = με 20τ.μ.

Ισχύει ότι για μοναδική υπέρβαση < 20τ.μ. δεν υπάρχει η έκπτωση του 20% στην εφάπαξ καταβολή?

Στην περίπτωση που η υπέρβαση είναι =20 τ.μ. , έχουμε την έκπτωση ή όχι?

 

Εαν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει κάτι από τα παραπάνω, θα ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταργηθεί το υποχρεωτικό αναγκαστικά εφάπαξ ποσό των 2000€ για <=20 μ2.Μπορείς να πληρώσεις ότι πρόστιμο βγαίνει αναλόγως των τετραγωνικών σου.Αν μετά το παράβολο το υπόλοιπο ποσό που απομένει είναι <=400Ε τότε δεν ισχύει η έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon σωστό αυτό που λες και το επιβεβαιώνω και εγώ....ωστόσο είδα γραμμένο κάπου σημερα πως εαν η υπέρβαση είναι < 20 τ.μ. και πάλι δεν υπάρχει έκπτωση...ισχύει αυτο? και αν ναι, ισχύει και για το = 20 τ.μ. ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ στο παραπάνω δικό μου ερώτημα μιας και μόλις προχώρησα σε αρχική υποβολή μιας δήλωσης.

Για ακριβώς 20τ.μ. κύριων χώρων υπάρχει η έκπτωση του 20% κατά την εφάπαξ αποπληρωμή μιας και το πρόστιμο στη περίπτωσή μου μετά την πληρωμή του παραβόλου είναι μεγαλύτερο των 400ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ρωτησει κι εγω αυτο αλλα κανεις δεν μου ειχε απαντησει ,μαλλον δεν ειχε τυχει σε κανεναν, σε εμενα τελικα το προστιμο που εβγαινε διαφορα ηταν 460 ευρω και μου εκνε την εκπτωση

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά ο ένας μήνας διορία για την εφάπαξ πληρωμη μετραει από την ημέρα ΄που θα κάνουμε εμείς προσωρινή υποβολή ή από την ημέρα που πλήρωσε ο ιδιοκτήτης το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα. σε προστιμο 590 ευρώ, πληρωνω 500 ευρώ το παράβολο και μετα μου βγαζει υπολοιπο προσ πληρωμή 0 ευρώ έως 22-12-2011.ειναι λογικο;

Μάλλον τελείωσες αν είχες επιλέξει το εφάπαξ. Με την 20% έκπτωση πέφτει το ποσό κάτω από 500€ οπότε με το ελάχιστο παράβολο καθάρισες.

Μπορείς να πληρώσεις ότι πρόστιμο βγαίνει αναλόγως των τετραγωνικών σου.Αν μετά το παράβολο το υπόλοιπο ποσό που απομένει είναι <=400Ε τότε δεν ισχύει η έκπτωση.

 

Τελικά ισχύει ότι για "Πρόστιμο-Παράβολο<400€" δεν υπάρχει έκπτωση; Ρωτάω γιατί από αυτά που λέει ο συνάδερφος giannis73 φαίνεται σαν να υπολογίστηκε η έκπτωση.

Αν λοιπόν ισχύει τότε έχουμε το εξής παράδοξο παράδειγμα:

Α. Για πρόστιμο 890€ με παράβολο 500€ έχουμε σύνολο πληρωμής 890€, ενώ

Β. Για πρόστιμο 910€ με παράβολο 500€ έχουμε σύνολο πληρωμής 910x80%=728€

Μπορείτε να καταλάβετε γιατί μπήκε αυτή η πρόταση στο Νόμο; Μου φαίνεται εντελώς παράλογο (οκ, θα μου πείτε δεν είναι το μόνο.....απλά αναρωτιέμαι μήπως δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.