Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος φορολόγησης - δημιουργία Ο.Ε.


Recommended Posts

Λέτε και σωστά και λάνθασμένα

 

Αύριο θα επανέλθω καθώς τώρα μπήκα σπίτι από το πρωί στις 09.00 και απλά δεν υπάρχω για κανέναν πλην του Μορφέα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως άλλξε ο τροπος φορολόγισης. Αντι για συντελεστες υπολογίζονται με έσοδα - έξοδα τα καθαρά εισοδήματα.

 

Διονύση αυτό ισχύει για εργολαβίες....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...........

 

Τεκμαρτός τρόπος δλδ με εφαρμογή συντελεστού επί του ακαθαρίστου γίνεται μόνο για μελέτες - επιβλέψεις - τεχν. εκθέσεις κλπ κλπ κλπ

 

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που δεν υπάγονται εκεί όπως είναι η εκτίμηση ακινήτων.

 

Σε αυτές πάς έσοδα - έξοδα δλδ λογιστικά. Βέβαια χρειάζεται να κάνεις επιμερισμό των εξόδων βάσει του τζίρου.

 

Δλδ αν......μελέτες = 20.000 τζίρος, εκτιμήσεις = 5.000 και έξοδα =10.000, τότε έχεις τον ακόλουθο επιμερισμό

 

α) μελέτες τζίρος = 20.000 έξοδα = 10.000*20.000/(20.000+5.000) =8.000

 

β) εκτιμήσεις τζίρος =5.000 έξοδα = 10.000*5.000//(20.000+5.000) =2.000

 

 

 

 

Ναι ο Γιώργος ο Αλογοσκούφης συζητά για αλλαγές στον τρόπο φορολόγησης. Αλλά μόνο όσον αφορά στο ύψος του αφορολογήτου για ελ .επαγγελματίες.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ για χίλιους δυο λόγους. Να σημειώσω ότι είμαστε νομίζω η τελευταία κατηγορία που έχουμε τεκμαρτό (βέβαια υπάρχει αιτιολογία ορθή κατ'εμε)

Link to comment
Share on other sites

Προς TheoTDM900.

Ο τρόπος φορολόγησης ήδη έχει αλλάξει, για τις κατασκευές (δημόσια και ιδιωτικά έργα). Δηλαδή γίνεται με λογιστικό τρόπο (έσοδα- έξοδα). Υπάρχει και κάποια σχετική εγκύκλιος την οποία δεν ξέρω πως μπορώ να σας την στείλω. Επίσης υπάρχει υποχρέωση απογραφής των έργων (αποθήκες κτλ). Για τις μελέτες ισχύει το παλιό καθεστώς δηλαδή τεκμαρτός τρόπος φορολόγισης (με συντελεστές).

Link to comment
Share on other sites

Προς TheoTDM900.

Ο τρόπος φορολόγησης ήδη έχει αλλάξει, για τις κατασκευές (δημόσια και ιδιωτικά έργα). Δηλαδή γίνεται με λογιστικό τρόπο (έσοδα- έξοδα). Υπάρχει και κάποια σχετική εγκύκλιος την οποία δεν ξέρω πως μπορώ να σας την στείλω. Επίσης υπάρχει υποχρέωση απογραφής των έργων (αποθήκες κτλ). Για τις μελέτες ισχύει το παλιό καθεστώς δηλαδή τεκμαρτός τρόπος φορολόγισης (με συντελεστές).

 

Σωστό.

 

Απλώς εδώ μιλούσαμε για υπηρεσίες μηχανικού.

Εννοείται οτι σε εργολαβίες είναι λογιστικός ο τρόπος φορολόγησης. :wink:

Link to comment
Share on other sites

δλδ απο ότι καταλαβα ειδικότερα στην περιπτωση μου ισχυει:

10000*0,17+10000*0,17+20000*0,38-2000=9000 αυτο ειναι το φορολογητεο εισόδημα μου και εαν αυτό ξεπερνάει το αφορολόγητο τότε η διαφορά φορολογείται επί ενα συντελεστή,παρακαλώ εαν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

δλδ απο ότι καταλαβα ειδικότερα στην περιπτωση μου ισχυει:

10000*0,17+10000*0,17+20000*0,38-2000=9000 αυτο ειναι το φορολογητεο εισόδημα μου και εαν αυτό ξεπερνάει το αφορολόγητο τότε η διαφορά φορολογείται επί ενα συντελεστή,παρακαλώ εαν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

0,17 * 1,20 (Η ΠΡΟΣΑΎΞΗΣΗ ΤΟΥ 20%) αυτό είναι ο συντελεστής.

0,38*1,20 ομοίως.

 

το δεύτερο 0,17 είναι για δημοτικές εργασίες ? Όταν λες εργασίες ?

 

Σαν μηχανικός δεν μπορείς να κόψεις ΑΠΥ για ΕΡΓΑΣΙΕΣ.

Σαν εργολάβος (άλλος κωδικός ΚΑΔ) μπορείς να κόψεις ΤΠΥ για ΕΡΓΑΣΙΕΣ.

 

Και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε θα κάνεις επιμερισμό των εξόδων στον τζίρο των ΑΠΥ και ΤΠΥ.

 

Στη δικιά σου περίπτωση (σύνολο 10κ +10κ+20κ = 40κ).

 

30/40 * έξοδα = τα έξοδα του μηχανικού για τις ΑΠΥ του

 

και 10?40 * έξοδα = τα έξοδα του εργολάβου για τις ΤΠΥ.

 

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΕΞΟΔΑ.

 

Δλδ για τα έξοδα που μπορεί να δικαιολογήσουν και οι 2 δραστηριότητες.

 

Αν έχεις υλικά και συμβάσεις υπεργολαβίας τότε αυτά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν αφορούν σε έξοδα μηχ/κου αλλά εργολάβου. Άρα πάνε όλα στου εργολάβου.

 

Παράδειγμα.

 

2.000 σε έξοδα από φωτοτυπίες και σχέδια. Αυτά επιμερίζονται.

 

προμήθεια 100 μ3 beton είναι έξοδο καθαρά εργολάβου.

Δεν μπρεί ο μηχ/κος να δικαιολογήσει σαν επαγγελματικό έξοδο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπρεί ο μηχ/κος να δικαιολογήσει σαν επαγγελματικό έξοδο σκυρόδεμα.

 

Με αφορμή αυτό, μια ερώτηση...

 

Είμαι τοπογράφος. Σε κάθε μελέτη που κάνω για δημόσιο, έχω και την κατασκευή βάθρων για τα τριγωνομετρικά.

Τα έξοδα (τσιμέντα, καλούπια κλπ) γιατί δεν μπορώ να τα περάσω?

Είναι απαραίτητα για να κάνω την δουλειά μου, είναι αντικείμενο που μου ανατέθηκε αλλά δεν είναι έργο, είναι εργασία μελετητική που η αμοιβή της (κατασκευή βάθρου) καθορίζεται νομοθετικά από τον κώδικα αμοιβών για τις μελέτες και το κέρδος μου υπολογίζεται εξωλογιστικά από τους συντελεστές.

Μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα (και σε έλεγχο του ΣΔΟΕ πριν έναν χρόνο).

Αναμένω απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

μηχανικός = μελέτη - επίβλεψη - εκτιμήσεις - πραγματογνωμοσύνες -κλπ κλπ κλπ

 

Κατασκευή πως κάνεις σαν μηχανικός ?

 

Φορολογικά ο μηχ/κος δεν είναι κατασκευαστής βρε συνάδελφοι, πόσο δύσκολο είναι αυτό να γίνει κατανοητό ?

 

Εσύ συνάδελφε geokasto έχεις προφανώς μια σύμβαση στα χέρια και συν τοις άλλοις όπως λες είναι μέρος της Αμοιβής σου βάσει του 3316/05.

 

Ορθά λοιπόν το πας εξωλογιστικά. Αφού το έχουν συμπεριλάβει. Είναι ίσως μια εξαίρεση για τις τοπογραφικές εργασίες καθώς αποτελούν απαραίτητο στοιχείο μελέτης. Πχ σκέφτομαι και άλλο τώρα. Γεωτεχνική μελέτη. Θέλει γεωτρήσεις, τομές, δειγματοληψίες κλπ κλπ. Αυτά όμως δεν είναι αντικείμενο παροχής υπηρεσιών μηχανικού. Αλλά ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ για τη σύνταξη της μελέτης.......

 

Σε αυτό όμως που ρωτάς έχεις δίκιο. Αφού είναι κατασκευή πως γίνεται να πηγαίνει τεκμαρτά ?

 

Ίσως εδώ είναι λάθος τους. Δεν είναι και ο Πάπας. : lol :

 

Αλλά από την άλλη αν αναλογιστείς και την αναγκαιότητα της ύπαρξης βάθρου για επίτευξη και σύνταξη μελέτης, τότε ο νομοθέτης ΟΡΘΑ κατά την ταπεινή μου γνώμη το εξαίρεσε από τον σφιχτό όρο κατασκευή και το αφήνει να είναι στον τεκμαρτό προσδιορισμό των εσόδων.

 

ΣΔΟΕ ???? μπρρρρρρρρρρρρρρρρ

 

αν θες πες μου με πμ πόσα χρόνια είσαι μηχ/κος και τι τζίρους είχες και σε έψαξαν....... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.