Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος φορολόγησης - δημιουργία Ο.Ε.


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι. μία ερωτησούλα έχω σχετικά με φορολογικα θέματα. Είμαι πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός Τ.Ε.εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. ο τζίρος μου (κομμένες αποδείξεις από το μπλοκάκι )είναι 10000ευρώ απο τοπογραφικά για έκδοση Ο.Α. ,20000ευρώ για έκδοση Ο.Α. και 10000 ευρώ από δημότικές εργασίες. Τα ΦΕΜ εχούν συντελεστή 4%,10% και 20% αντίστοιχα. Συνολικά τα ΦΕΜ ειναι 5000ευρώ, τα έξοδα μου απο τιμολόγια είναι 1000 ευρώ και το ΤΕΒΕ είναι 2000 ευρώ

α)γνωρίζει καποιος να μου πει τον τρόπο φορολόγησης μου ?

β)ακριβώς τα ίδια ποσά έχει και ο συνεταιρος με τον οποίο μόνο συστεγαζόμαστε αξίζει να δημιουργήσουμε μια εταιρία Ο.Ε. ?

συγνώμη για τα λογιστικά αλλά με τον λογιστή μας δεν βγάζουμε και πολύ άκρη σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ πληρώνουν ΤΕΒΕ αντί για ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνουν οι διπλωματούχοι των ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν βγάζεις άκρη με λογιστή άλλαξέ τον.

 

2. Τα έξοδα από τα τιμολόγια έχουν να κάνουν μόομο με το ΦΠΑ. Το ΤΕΒΕ αφαιρείται από το φορολογητέο εισόδημα.

 

3. Οι εργασίες των μηχανικών προσδιορίζονται τεκμαρτά με τους μοναδικούς συντελεστές κέρδους όπως καθορίζονται με το αρθ 48 (ή 49, δεν θυμάμαι) περί αμοιβών αρχιτεκτόνων, μηχανικών κλπ.

Τα τοπογραφικά έχουν 17% άρα για τα 10000 τζίρο 1700 εισόδημα

Οι Ο.Α. έχουν 38% άρα για 20000 τζίρο 7600 εισόδημα

Οι δημοτικές εργασίες τι εργασίες είναι?

Δεν υπάρχει αυτή η έννοια.

Είναι τοπογραφικά ---> 17%

Είναι οικοδομικά -->38%

Είναι πολεοδομικά --->22% κλπ.

Αν είναι τοπογραφικά για παράδειγμα έχεις άλλα 1700 εισόδημα.

Σύνολο λοιπόν 1700+7600+1700=11000.

Επειδή όμως τα έσοαδά σου με τα έξοδα έχουν διαφορά μεγαλύτερη του 20%, οι ανωτέρω συντελεστές προσαυξάνονται κατά 20% για τον υπολογισμό του εισοδήματος. (17%-->20,4%, 38%-->45,6% κλπ.)

Επομένως το εισόδημά σου είναι 13200.

Αφαιρούνται οι 2000 του ΤΕΒΕ και προκύπτει φορολογητέο εισόδημα 11200.

Τα πρώτα 10500 είναι αφορολόγητα

Για τα υπόλοιπα 700 έχεις φόρο 15% = 105 €

Θα έχεις επιστροφή λοιπόν 4895.

Επειδή είναι πάνω από 1500 θα γίνει επανέλεγχος από την εφορία και μετά θα πάρεις επιστροφή.

Δεν σε συμφέρει να κάνεις ΟΕ. Ουσιαστικά θα πρέπει να κάνει ο καθένας σας τζίρο πάνω από 150000-200000 (χοντρικά) ώστε να προκύπτει εισόδημα για τον καθένα πάνω από 30000 για να συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακουγεται και για αφορολογητο κατω απο 10.000ευρω για τους ελευθερους επαγγελματιες, αθανατο κρατος

Link to comment
Share on other sites

μήπως ειναι δύο περιπτώσεις !)έσοδα -έξοδα 2)συντελεστές. Και παίρνει ο λογιστής το μεγαλύτερο ? εαν ισχύει αυτο παρουσιάζεται μεγάλη απόκλιση μεταξυ των δύο φορολογητέων εισοδημάτων και πάντα θα συμφέρει το 2)

εαν γνωρίζει κάποιος (με τις λογιστικές του γνώσεις )και μπορεί να το διευκρινίσει αυτο θα με βοηθούσε πολύ, σας ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί φορολογούνται ΜΟΝΟ με συντελεστές.

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να φορολογηθούν με τη λογική έσοδα-έξοδα.

Αυτά τουλάχιστον για όσους ασχολούνται με οικοδομικές άδειες και εργασίες μελέτης και επίβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η διαφορά μεταξύ δαπανών και τεκμαρτών δαπανών είναι περισσότερο από 20% των τεκμαρτών δαπανών γίνεται προσάυξηση των τεκμαρτών εσόδων κατά 20%.

Όπου

1) έσοδα -έξοδα = λογιστικός τρόπος

2)συντελεστές = τεκμαρτός τρόπος

 

Περαίωση δεν γίνεται πλέον (δηλ να διαλέγουμε τη δυσμενέστερη περίπτωση) διότι εδώ και 2 χρόνια ακόμη και αν κάνεις η εφορία μπορεί να ελέγξει τα βιβλία σου οπότε είναι περιττό. Ακόμη και «ύποπτο» μπορεί να θεωρηθεί.

 

Ο λογιστής σου ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

Να διαβάσετε και εσύ και αυτός τα τεύχη του ΤΕΕ 2476 [18/02/08] 2429 [26/02/07] 2380 [20/02/06]

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/ENHMEROTIKO_DELTIO/ED-YEAR-2008/ED2476/2476_THEMA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.