Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές Χρήσεων


Recommended Posts

Οι χώροι υγιεινής είναι βοηθητικής χρήσης (σύμφωνα με τον κτηριοδομικό άρθρο 2 παρ 3) και επιτρέπονται μάλιστα σε καταστήματα με υπόγειο να κατασκευάζονται και στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Τριώροφη οικοδομή διαμερισμάτων με ισόγειο αδιαμόρφωτο χώρο ο οποίος είχε προσμετρήσει στο Σ.Δ (Οικοδομική άδεια του 1975). Τμήμα του αδιαμόρφωτου χώρου έχει γίνει κατοικία. Αποτελεί παράβαση αλλαγής χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Ο αδιαμόρφωτος χώρος είναι pilotis? Πάντως υπάρχει μια έννοια της αλλαγής χρήσης μόνο σε περίπτωση που αλλάζει ο χαρακτήρας της χρήσης εντελώς, δηλ από κατάστημα σε κατοικία.Εδώ μάλλον όλη η οικοδομή είναι κατοικία και το ισόγειο έγινε και αυτό κατοικία.Με το σκεπτικό λοιπόν αυτό δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μanolis για την απάντηση. Ο τίτλος της Ο.Α. είναι 'άνεγερση τριωρόφου οικοδομής μεθ υπογείου και αδιαμόρφωτου ισόγειου χώρου. Οι διατάξεις ειναι αυτές του ΓΟΚ 73.Η οικοδομή ανεγέρθηκε σε συνεχές σύστημα δόμησης. Δεν αναφέρεται τίποτα στο ΓΟΚ 73 για σχέση αδιαμόρφωτου ισογείου και Σ.Δ. σε συνεχές σύστημα δόμησης. Στη περίπτωσή μου έχει κλειστεί ένα τμήμα και έγινε κατοικία. Νομίζω ότι δεν εμπίπτει σε αλλαγή χρήσης αλλά ούτε και σε υπέρβαση δόμησης (από ότι φαίνεται απο το στέλεχος της Ο.Α δείχνει να εχει υπολογιστει το ισόγειο στο Σ.Δ.). Μήπως να το δω για λοιπες κτιριολογικές παραβάσεις (δηλαδή η παράβαση μου να είναι "κλείσιμο τμήματος αδιαμόρφωτου ισογείου που δεν παραβαίνει την κάλυψη και τη δόμηση) και να υπολογίσω με αναλυτικο;

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω το ΓΟΚ73 αλλά δεν ψάχνεις περισσότερο να δεις αν όντως είχε μετρήσει στη δόμηση το ισόγειο, εκτός και τη δόμηση τότε τη μετρούσαν διαφορετικά (george coco τι λες?)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΞΑΜΕΝΗ στο υπογειο στα εκτος σχεδιου (συχνη πριπτωση που γινεται επεκταση του υπογειου=δωματιο), ειναι Βοηθητικος χωρος?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι υπόγεια στάθμη είναι βοηθητικός χώρος, δηλ παίρνει το 0,5.

Αν είναι ξεμπαζωμένο ΔΕΝ πάει με μειωτικό 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής θέματα:

 

1) Σε περίπτωση που κλείνει ο ιδιοκτήτης Η/Υ, θεωρείται αλλαγή χρήσης (αλλαγή σε δωμάτιο)?

Όταν κλείνω σκεπαστή βεράντα?

2) Έχω πελάτη που προέκτεινε το Ισόγειο της μεζονέτας του κατά 2,5μ. και από πάνω προέκυψε βατός χώρος (ουσιαστικά έγινε μπαλκόνι για τον 1ο όροφο).

Το ισόγειο το δηλώνω ως κ.χ με αλλαγή χρήσης?

Το μπαλκόνι το δηλώνω ως β.χ με αλλαγή χρήσης ή απλά ως αυθαιρεσία?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω το ΓΟΚ73 αλλά δεν ψάχνεις περισσότερο να δεις αν όντως είχε μετρήσει στη δόμηση το ισόγειο, εκτός και τη δόμηση τότε τη μετρούσαν διαφορετικά (george coco τι λες?)

 

Σωστά το έθεσες. Η αντιμετώπιση πυλωτής δεν διαφέρει και πολύ στους 2 ΓΟΚ. Οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν να το έχει μετρήσει στη δόμηση (ως αδιαμόρφωτο ισόγειο) και να μην το έχει θεωρήσει ως κτίριο "επί υποστυλωμάτων" (όπου στη περίπτωση αυτή δε θα μετρούσε). Στη περίπτωση αυτή λογικά η παράβαση που προκύπτει δεν αφορά σε κάλυψη και δόμηση. Τι λέτε;

 

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στα εξής θέματα:

 

1) Σε περίπτωση που κλείνει ο ιδιοκτήτης Η/Υ, θεωρείται αλλαγή χρήσης (αλλαγή σε δωμάτιο)?

Όταν κλείνω σκεπαστή βεράντα?

2) Έχω πελάτη που προέκτεινε το Ισόγειο της μεζονέτας του κατά 2,5μ. και από πάνω προέκυψε βατός χώρος (ουσιαστικά έγινε μπαλκόνι για τον 1ο όροφο).

Το ισόγειο το δηλώνω ως κ.χ με αλλαγή χρήσης?

Το μπαλκόνι το δηλώνω ως β.χ με αλλαγή χρήσης ή απλά ως αυθαιρεσία?

Ευχαριστώ..

 

Νομίζω για το ερώτημα 1 υπάρχει υπέρβαση δόμησης κ.χ. χωρίς αλλαγή χρήσης. για το ερώτημα 2 εννοείς ότι δημιουργήθηκε ανοιχτή βεράντα (υπαίθριος χώρος) πάνω από την αυθαίρετη προέκταση; Αν ναί τότε υπέρβαση κάλυψης και δόμησης Κ.Χ. για το τμήμα του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.