Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση υπογείου με το ν.4014 - αλλαγή χρήσης & "αποκάλυψη"


Recommended Posts

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι .

 

Εχω υπόγειο που δεν υπήρχε στην άδεια και μέρος του είναι κύριας χρήσης και μέρος του βοηθητικής χρήσης . Επίσης έχει μιά υπέρβαση κάλυψης στο υπόγειο και έχει προσθέσει ένα χώρο στον α' όροφο , ενώ έχει αλλάξει χρήση στην σοφίτα χωρίς να έχει υπερβεί το ύψος . Επίσης ξεμπάζωσε 2 πλευρές του υπογείου .

 

Υπολογίζω 0,50 στο υπόγειο και στην σοφίτα και , αλλαγή χρήσης στο τμήμα του υπογείου και στην σοφίτα που έγιναν κύριας χρήσης Το ξεμπάζωμα με αναλυτικό .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ θα έλεγα ότι μπορέις και να μη τσεκάρεις το αλλαγή χρήσης μιας και η άδεια αγορά κατοικία, σε ένα από τα σεμηνάρια έιχαν πεί οτί αλλαγή χρήσής εφαρμόζεται μόνο σε περιπτώσεις που η χρήση ήταν πχ κατάστημα. όχι από βοηθητικό σε κατοικία

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την αλλαγή χρήσης έχει αποσαφηνιστεί?

κτίριο κατοικίας με υπόγειο που ειχε βοηθητική χρήση και τώρα έχει κύρια (έγινε αυθαιρετα μία ακόμη κατοικία) στα μεσινάρια του ιεκεμ είπαν οτι δεν παίρνει συντελεστή αλλαγής χρήσης. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως και την περίπτωση της σοφίτας που περιγράφω πιο πάνω αλλά και υπόγειο το έχω βάλει χώρις αλλαγή χρήσης και με μειωτικό συντελεστή Β.Χ. στο δε υπόγειο το ξεμπάζωμα με αναλυτικό.

Εγω και ο κάθε εγώ δεν υποκαθιστώ τον νόμο αλλά προσπαθώ να τον κατανοήσω τον έχω διαβάσει πολλές φορές και ´ολα τα υπόλοιπα και ακόμα έχω απορείες.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα μ αυτά που διαβάζω παραπάνω και κατά κάποιον τρόπο συμφωνώ, καταλαβαίνω ότι στην δικια μου περίπτωση, όπου έχω ένα υπόγειο, το οποίο υπήρχε στην άδεια σαν αποθήκες και τώρα έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης - ''playroom'', το δηλώνω ως αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης Β.Χ. Ταυτόχρονα αυτό το υπόγειο ενώνεται με ένα υπόγειο Β που δεν υπήρχε στην άδεια. Στο υπόγειο Β δηλώνω Υ.Δ. και Κάλυψης ως Β.Χ. Αλλαγή χρήσης δεν βάζω. σωστά?

Link to comment
Share on other sites

θα απαντήσω με ερώτηση και παράδειγμα για στέγη βέβαια αλλά το σκεπτικό είναι το ίδιο.

Στο παράρτημα συμπλήρωσης δίπλα στο μειωτικό συντελεστή (5) λέει καταγράφονται τα τετραγωνικά κάθε αυθαίρετης κατασκευής που αφορούν κύριους χώρους και τα τμ. όλων των αυθαίρετων χώρων σε σοφίτες υπόγεια κλπ. τα οποία υπολογίζονται με μειωτικό συνετλεστή 50%, άρα πιστεύω πως όλοι αυτοί οι χώροι άσχετα με το τι έχουν μετατραπεί έχουν μειωτικό συντελεστή.

Επίσης στο τετραγωνάκι αλλαγή χρήσης εμπίπτουμε στην περίπτωση που ο χώρος βάσει άδειας είναι π.χ. κατάστημα και έχει γίνει κατοικία ή το αντίστροφο.

 

Θα σας δώσω ένα υπαρκτό παράδειγμα για το οποίο τελείωσα τη διαδικασία και πλήρωσα το πρόστιμο. Κια θα ήθελα τη γνώμη σας για το εάν έχει υποβληθεί σωστά.

 

Κατοικία του 1976 στην οποία το 2009 έβγαλα άδεια προσθήκης στέγης (χωρίς συντελεστή διότι ήταν εξαντλημένος) η στέγη μεταράπηκε σε σοφίτα κατοικίσιμη με υπέρβαση ύψους 1,70μ. είναι κύρια κατοικία και έχει Τ.Ζ. 1450ευρώ.

 

Έκανα τα εξής.

 

1. οικοδομική άδεια : ναί

2. υπερβαση δόμησης 36τμ. βοηθητικών χώρων (γιατί όπως αναλύω πιό πάνω πιστευώ πως ο νόμος μου δίνει αυτό το δικαίωμα) κάτω από το 50% της επιτρεπόμενης

3. υπέρβαση καθ' ύψος: ναι <20% και 1,70μ. γιατί το 20% αφορά το συνολικό επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής και όχι μόνο της στέγης. και επίσης δεν έβαλα με αναλυτικό την υπέρβαση ύψους το θεωρώ περιτό.

4. λοιπές παραβάσεις: όχι

5. παράβαση κάλυψης οριογραμμής κλπ. όχι

6. παλαιότητα βάσει της οικοδομικής άδειας της στέγης: μετά το 2004

πρόστιμο Β.Χ. 1879,20 το οποίο και τακτοποιήθηκε και το σύστημα δίχνει ολοκληρωμένη υπαγωγή.

 

συμφωνείται ως προς τη διαδικασία? πιστεύω πως κατά τον ίδιο τρόπο θα πρέπει να αντιμετωπιστούν και τα υπόγεια κάνω λάθος?

 

Μιας και έχει ολοκληρώσει διαδικασία, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.

Πελάτης έχει πληρώσει το παράβολο της Α΄φάσης, το οποίο το βλέπω στο σύστημα. Τη δήλωση όμως δεν μου την έχει πάει στην "Προσωρινή Υπαγωγή".

Τι πρέπει να κάνω ώστε να προχωρήσει η δήλωση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άρα μ αυτά που διαβάζω παραπάνω και κατά κάποιον τρόπο συμφωνώ, καταλαβαίνω ότι στην δικια μου περίπτωση, όπου έχω ένα υπόγειο, το οποίο υπήρχε στην άδεια σαν αποθήκες και τώρα έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης - ''playroom'', το δηλώνω ως αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης Β.Χ. Ταυτόχρονα αυτό το υπόγειο ενώνεται με ένα υπόγειο Β που δεν υπήρχε στην άδεια. Στο υπόγειο Β δηλώνω Υ.Δ. και Κάλυψης ως Β.Χ. Αλλαγή χρήσης δεν βάζω. σωστά?

Κατ' εμέ δεν βάζεις αλλαγή χρήσης. Το έχουμε αναλύσει παραπάνω το γιατί.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει ολοκληρώσει διαδικασία, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Πελάτης έχει πληρώσει το παράβολο της Α΄φάσης, το οποίο το βλέπω στο σύστημα. Τη δήλωση όμως δεν μου την έχει πάει στην "Προσωρινή Υπαγωγή". Τι πρέπει να κάνω ώστε να προχωρήσει η δήλωση; Ευχαριστώ
Aν το σύστημα σου βγάζει πληρωμένο το παράβολο θα πάς στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης δίπλα στο εικονίδιο του ευρώ έχει ένα εικονίδιο υποβολή δήλωσης, έκει θα το πατήσεις θα ενημερώθει και θα σου πει να επιλέξεις τον τρόπο πληρωμής.

Προσοχή θα πρέπει να γνωρίζεις πως θα πληρωθεί με μετρητά ή με δόσεις.

Μόλις πληρώσεις ας υποθέσουμε μετρητά θα φανεί και αυτό στο σύστημα και κάνοντας την ίδια διαδικασία δλδ. υποβολή δήλωσης υα πάρεις την οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Aν το σύστημα σου βγάζει πληρωμένο το παράβολο θα πάς στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης δίπλα στο εικονίδιο του ευρώ έχει ένα εικονίδιο υποβολή δήλωσης, έκει θα το πατήσεις θα ενημερώθει και θα σου πει να επιλέξεις τον τρόπο πληρωμής.

Προσοχή θα πρέπει να γνωρίζεις πως θα πληρωθεί με μετρητά ή με δόσεις.

Μόλις πληρώσεις ας υποθέσουμε μετρητά θα φανεί και αυτό στο σύστημα και κάνοντας την ίδια διαδικασία δλδ. υποβολή δήλωσης υα πάρεις την οριστική υπαγωγή.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Αυτό είχα υποψιαστεί και εγώ ότι έπρεπε να κάνω, αλλά το φοβόμουν και λίγο μήπως έτσι το έπαιρνε ως επαναϋποβολή τη δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.