Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίση πλαισίων σε στέγη


dalamaginho

Recommended Posts

Αν μπορεί ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος!Σε εγκαταστάσεις σε στέγες ισχύει ότι τα φωτοβολταικά πανελ ακολουθούν την κλίση της στέγης;

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ακολοθούν την κλίση της στέγης (είτε μιλάμε για το ειδικό πρόγραμμα είτε όχι). Δες εδώ άρθρο 3, παρ 3.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Απο που πρόκύπτει ότι στην βιομηχανική στέγη επιτρέπεται γιατί εγώ θεωρώ, διαβάζοντας την ΥΑ, ότι απαγορευται γενικώς η εγκατάσταση μη ακολουθώντας την κλίσης της στέγης αλλο αν πολλοί το έχουν παραβεί.

Link to comment
Share on other sites

οι συναδελφοι εχουν απολυτο δικιο σε περιπτωση τοποθετησης σε στεγες ακολουθας την κλιση της στεγης

 

"Σε περίπτωση τοποθέτησης των Φ/Β στοιχείων σε στέγες θα πρέπει αυτή να γίνεται εντός του όγκου της στέγης,

ακολουθώντας την κλίση τους και να απέχει 0,50 μ από το περίγραμμα αυτής ώστε να εξασφαλίζεται η αισθητική

εικόνα του κτιρίου." ΦΕΚ 344 (20 ιουλιου 2009)

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και στις οικιακές στέγες αλλά μην το κάνουμε θέμα, εμένα στην Δράμα με κράξανε όταν τους είπα ότι είναι παράνομο και δεν γίνεται με το ατράνταχτο επιχείρημα ο γίος του καφετζή που σπούδασε μηχανικός το κάνει, ένα επιχείρημα το οποίο δύσκολα μπορεί κάποιος να καταρίψει γιατί και στην πολεοδομία και στην ΔΕΗ φίλοι μας είναι και θα κάνουν τα στραβά μάτια και ηλιακό να μην έχει δεν τρέχει και τίποτα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

θα είχε πλάκα - ενδιαφέρον να κάναμε ένα θέμα με αυτά που συμβαίνουν στα φωτοβολταϊκά. Δεν θέλω να το παίζω αναμάρτητος αλλά αν οι έλεγχοι ήταν αυστηροί (σε αυτά τα λίγα τελικά που έχουν συμφωνηθεί) θα ήμασταν στην αγορά όλοι με τους ίδιους όρους όχι ο πιο αφελής - ατρόμητος - σφραγίζω τα πάντα να έχει προβάδισμα.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία βδομάδα έχω ταξιδέψει στην μισή Ελλάδα... Είδα από β.στέγες με αλλαγές κλίσης και μετατροπή προσανατολισμού απο βόρειο σε νότιο μέχρι 10αρι με τρακερ σε ΤΑΡΑΤΣΑ. Στην πόλη που δραστηριοποιουμαι ανα βδομάδα βρίσκω μαζί με τα φυλλάδια για τις πιτσες φυλλάδια για Φ/Β όπως και στο αυτοκίνητο. Πραγματικά το πράγμα έχει ξεφύγει...

Edited by billlllll
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.