Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μετά την αρχική υποβολή, και την πληρωμή του πρώτου προστίμου (ήτοι για μένα 500 ευρώ), πότε περίπου σου εμφάνισε στο σύστημα την πληρωμή?

Για παράδειγμα έχω κάνει μέσω winbank, πριν το μεσημέρι, ώστε να ολοκληρωθεί σήμερα (ενώ μετά το μεσημέρι πάει την επόμενη εργάσιμη) κι ενώ ολοκληρώθηκε από τράπεζα,ι η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ακόμα την πληρωμή στο σύστημσ

 

Με πληρωμή αυτοπροσώπως στην τράπεζα θέλει 24 ώρες.Με πληρωμή μέσω υπολογιστή θέλει 48 ώρες για να εμφανιστεί στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!

κατι ακουσα για μειωση των προστιμων και λογω αυτου μηπως ξερετε αν γινεται επαναπροσδιορισμος του προστιμου οταν εχει πληρωθει ηδη το παραβολο και εχει βγει και το ειδικο εντυπο πληρωμης για το υπολοιπο ποσο σε εφαπαξ καταβολη αλλα δεν εχει πληρωθει ακομη.. η κατασταση της δηλωσης ειναι σε προσωρινη υπαγωγη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

κατι ακουσα για μειωση των προστιμων και λογω αυτου μηπως ξερετε αν γινεται επαναπροσδιορισμος του προστιμου οταν εχει πληρωθει ηδη το παραβολο και εχει βγει και το ειδικο εντυπο πληρωμης για το υπολοιπο ποσο σε εφαπαξ καταβολη αλλα δεν εχει πληρωθει ακομη.. η κατασταση της δηλωσης ειναι σε προσωρινη υπαγωγη..

 

Καλημέρα! Και εγώ άκουσα κάτι τέτοιο. Ακόμη και να είναι έτσι πληρώνουνε τώρα αυτό που υπολογίστηκε από το σύστημα και αν βγει διαφορά, θα τους επιστραφεί στο λογαριασμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα είναι μείωση προστίμου από την ημερομηνία και μετά και όχι ανδρομικά

 

Δηλαδή οι άλλοι που τρέξαν να πληρώσουν είναι κορόιδα? Δεν νομίζω να παίξει κάτι τέτοιο........

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι άλλοι που τρέξαν να πληρώσουν είναι κορόιδα? Δεν νομίζω να παίξει κάτι τέτοιο........

Δυστυχώς δεν θα είναι η πρώτη φορά... αν συμβεί. :???:

Link to comment
Share on other sites

Σε πολεοδομία που ρώτησε ενας συναδελφος, γιατί ήθελε να αλλάξει το σχέδιο, σε ΟΑ που έχει κλείσει και έχουν περασει πανω απο 10 χρονια, αλλά ο τελευταίος όροφος πέρα από αυθαίρετα μέτρα έχει και κάποια νόμιμα αλλά θελουν ιδιοκτήτες να αλλάξουν το νόμιμο σχέδιο του ορόφου και να μοιράσουν τα νόμιμα μέτρα μεταξύ τους και να τακτοποιήσουν τα υπόλοιπα, του είπανε ότι δε χρειάζεται να πάει για τα νόμιμα μέσα από το σύστημα με 500 μικροπαράβαση και τέλος αλλά να πάει το σχέδιο της άδειας, το σχέδιο των τακτοποιημένων μέτρων και το σχέδιο με το που θέλουν να είναι τα νόμιμα. Και θα γίνει αλλαγή

 

Παραπάνω δε ξέρω λεπτομέρειες αλλα δεν ερχεται σε αντιθεση με το μέρος Θ ερωταπαντηση 6, όπου αν είναι κτιριο σε λαθος θεση βαζεις μικροπαραβαση και πας για αδεια νομιμοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα είναι μείωση προστίμου από την ημερομηνία και μετά και όχι ανδρομικά

 

και οι περιπτωσεις εφαπαξ καταβολης; γιατι εγω τετοιες εχω κυριως - τους τραβαει το 20%..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.