Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων, μεζονετα εχει παρανομα στεγαστρα..επισης μεσα στο οικοπεδο υπαρχει μια αποθηκη προ του 83 (αρα ΜΗ παρανομη)..

 

 

οταν κανω τη δηλωση θα δηλωσω μονο στεγαστρα..οταν δωσω βεβαιωση για μεταβιβαση θα δωσω τη 2η βεβαιωση (δεν υπαρχουν αυθαιρετες καταστεκευς και χρησεις περαν των......μπλα μπλα μπλα Ή την 1η);;;;;;

 

 

ΥΓ. ποιο ειναι το μειλ του υπεκα για αποριες στα αυθαιρετα; απαντανε ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aπό όλα αυτά, αυθαίρετο (κατά τον 4014) είναι μόνο η αύξηση του υπέργειου ύψους των αποθηκών. Το κατάστημα έχει χάσει σε ύψος.

Οι αποθήκες σε ποιον ανήκουν; Αν δε γίνεται να συνδεθούν οι αποθήκες με το κατάστημα ή δηλώνεις μία λοιπή παράβαση (για τον προϋπολογισμό του σκαλοπατιού...) ή δίνεις βεβαίωση κ τελειώνεις.

 

Για να δωσω Βεβαιωση, πρεπει "να μην εχει εκτελεστει αυθαιρετη κατασκευη που να επηρεαζει το ΥΨΟΣ της ιδιοκτησιας".

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει αυθαιρεσια ΚΑΙ για την δικη μου ιδιοκτησια, εστω και αν ειναι εις βαρος μου (μειωση δηλαδη ελευθερου υψους).

Νομιζω κι εγω οτι παει με ανλυτικο η σκαλα και στην τεχνικη εκθεση περιγραφη του τι εγινε...

Link to comment
Share on other sites

Για να δωσω Βεβαιωση, πρεπει "να μην εχει εκτελεστει αυθαιρετη κατασκευη που να επηρεαζει το ΥΨΟΣ της ιδιοκτησιας".

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει αυθαιρεσια ΚΑΙ για την δικη μου ιδιοκτησια, εστω και αν ειναι εις βαρος μου (μειωση δηλαδη ελευθερου υψους).

Νομιζω κι εγω οτι παει με ανλυτικο η σκαλα και στην τεχνικη εκθεση περιγραφη του τι εγινε...

 

 

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει.....

 

από σημειώσεις Λεμπέση...

73. ΚΤΙΣΜΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ: Το ότι τμήμα κτιρίου προβλεπόταν από

την άδεια, αλλά δεν κατασκευάσθηκε, δεν συνιστά αυθαιρεσία (δεν είναι ούτε υπέρβαση,

ούτε παράβαση της άδειας) επομένως μόνο από το λόγο αυτό δεν έχουμε αυθαίρετο.

Υπάρχουν βέβαια κάποιες περιπτώσεις που η μη υλοποίηση κάποιας

κατασκευής δημιουργεί παράβαση (πχ η πιο απλή περίπτωση να μην έχει γίνει η

διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου).

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αυτο κατασκευασθηκε.

Ειναι φανερο οτι εγινε απο κατασκευης για να γινει εν συνεχεια αυθαιρετη αλλαγη χρησης των υπογειων αποθηκων σε χωρους κυριας χρησης...

Το θεμα ειναι οτι το καταστημα αυτο θελει να παρει αδεια λειτουργιας απο υγειονομικο.

Οι τυποι θα πανε να κανουν αυτοψια και ενω στα σχεδια της αδειας θα δουν μια ενιαια σταθμη για το δαπεδο ισογειου, στην πραξη θα δουν το μισο μαγαζι να ειναι υπερυψωμενο κατα 1 μετρο... (εστω και αν η σταθμη οροφης ειναι συμφωνη με την αδεια).

Link to comment
Share on other sites

σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων, μεζονετα εχει παρανομα στεγαστρα..επισης μεσα στο οικοπεδο υπαρχει μια αποθηκη προ του 83 (αρα ΜΗ παρανομη)..

οταν κανω τη δηλωση θα δηλωσω μονο στεγαστρα..οταν δωσω βεβαιωση για μεταβιβαση θα δωσω τη 2η βεβαιωση (δεν υπαρχουν αυθαιρετες καταστεκευς και χρησεις περαν των......μπλα μπλα μπλα Ή την 1η);;;;;;

ΥΓ. ποιο ειναι το μειλ του υπεκα για αποριες στα αυθαιρετα; απαντανε ή οχι;

 

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;;; Βεβαίως και είναι αυθαίρετη αν δεν φαίνεται στην οικοδομική άδεια και βεβαίως πρέπει να δηλωθεί με 4014!!!

Να δώσεις τη βεβαίωση που εκδίδεται αυτόματα, όταν εξοφληθεί το πρόστιμο, μέσω της δήλωσης 4014.

Δεν έχει καμία αξία να επικοινωνήσεις μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;;; Βεβαίως και είναι αυθαίρετη αν δεν φαίνεται στην οικοδομική άδεια και βεβαίως πρέπει να δηλωθεί με 4014!!!

 

 

Συμφωνώ!! Άλλο πράγμα το εάν επιτρεπόταν και άλλο το εάν συμπεριλαμβανόταν στην άδεια!!

Link to comment
Share on other sites

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;;; Βεβαίως και είναι αυθαίρετη αν δεν φαίνεται στην οικοδομική άδεια και βεβαίως πρέπει να δηλωθεί με 4014!!!

Να δώσεις τη βεβαίωση που εκδίδεται αυτόματα, όταν εξοφληθεί το πρόστιμο, μέσω της δήλωσης 4014.

Δεν έχει καμία αξία να επικοινωνήσεις μαζί τους...

 

 

νομιζω οτι σε οικισμους κατω των 2000 κατοικων , οι κατασκευες πριν το 83 ειναι μη παρανομες ..δεν ισχυει αυτο;

 

 

ο οικισμος ειναι στασιμος.....

 

Αν δεν ηταν στασιμος θα ηταν το 77;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε δεν αναφέρεται στην οικοδομική άδεια είναι αυθαίρετο, τουλάχιστον για ακίνητα μετά το 55....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με τους στασιμους δεν αλλαζει;

 

αφου το γραφει στο αρθρο 23...οτι για τους στασιμους ισχυει το πριν του 83

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με τους στασιμους δεν αλλαζει;

 

αφου το γραφει στο αρθρο 23...οτι για τους στασιμους ισχυει το πριν του 83

 

Αυτό με τους στάσιμους οικισμούς το έχω δει κι εγώ..... Όντως ισχύει....

 

 

 

(αλλά ξέχασες να μας το πεις στο αρχικό μήνυμα ότι ο οικισμός είναι στάσιμος :) )

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.