Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μα πως να πωληθούν διαφορετικά?

Αν έχεις μια ανοικτή Θ.Σ. ή κάποια pilotis στην οποία δόθηκαν χιλιοστά (κακώς τότε), είναι χώροι που ΔΕΝ μεταβιβάζονται σήμερα αυτόνομα ακόμα και αν έχουν χιλιοστά, παρά μόνο σαν παρακολουθήματα άλλων ιδιοκτησιών.

 

Η απάντηση του tpanag αφορά χώρους που έχουν χιλιοστά και μπορούν να μεταβιβασθούν αυτόνομοι.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή μου λέτε ότι μια αποθήκη στο υπόγειο που έχει χιλιοστά θα πάει ξεχωριστά με μια αίτηση ολοδικιά της?4 τ.μ. αποθήκη στο υπόγειο που έχει αυξηθεί το ύψος του υπογείου 30 εκ. θα πάει μόνη της με 500 ακι και μια ολόκληρη αμοιβή δικιά της?Μπράβο η αποθήκη!Δεν νομίζω συνάδελφοι,ή θα κολλήσει με την ιδιοκτησία που αναφέρεται στο συμβόλαιο ή θα πάει ως ποσοστό στο πρόστιμο του υπογείου ανάλογα τα χιλιοστά της.

Link to comment
Share on other sites

και επαναφέρω το θέμα με το ποσοστό Υ.Δ. . έβγαλε κανείς άκρη για το αν αθρόιζουμε και χρησιμοποιούμε τον ίδιο συντελεστή σε όλα τα φύλλα καταγραφής?? γιατί οι διαφορές που προκύπτουν είναι πολύ μεγάλες ....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λέτε ότι μια αποθήκη στο υπόγειο που έχει χιλιοστά θα πάει ξεχωριστά με μια αίτηση ολοδικιά της?4 τ.μ. αποθήκη στο υπόγειο που έχει αυξηθεί το ύψος του υπογείου 30 εκ. θα πάει μόνη της με 500 ακι και μια ολόκληρη αμοιβή δικιά της?Μπράβο η αποθήκη!Δεν νομίζω συνάδελφοι,ή θα κολλήσει με την ιδιοκτησία που αναφέρεται στο συμβόλαιο ή θα πάει ως ποσοστό στο πρόστιμο του υπογείου ανάλογα τα χιλιοστά της.

 

μάλιστα!! και αμοιβή και τοπογραφικό εξαρτημένο !!!! και πρόστιμο. Το 500 δεν ξέρω αν ισχύει. Πολλοί συνάδελφοι δηλώνουν 500 και το ΤΕΕ βγάζει 2000 για κάθε θέση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!Εφόσον δεν έχει ξεκαθαριστεί ότι πηγαίνει μόνη της θα κολλήσει με το διαμέρισμα.Ή επιμένω ότι θα πάει μαζί με όλο το υπόγειο μαζί με τις άλλες αποθήκες και το πρόστιμο θα πληρωθεί αναλογικά των χιλιοστών που κατέχει κάθε αποθήκη!Μην τρελαθούμε κιόλας!Έχω άδικο στο σκεπτικό μου?Γιατί αν το πάμε έτσι εγώ ορίζω ότι η αποθήκη δεν είναι λειτουργικά ανεξάρτητη ιδιοκτησία και είναι απλά μέρος του κοινόχρηστου υπογείου αφού το ρεύμα που παίρνει είναι από το ρολόι το κοινόχρηστο!Επομένως δεν είναι λειτουργικά ανεξάρτητη!Επιμένω ότι θα πάει είτε με το διαμέρισμα είτε με όλο το υπόγειο!Παρακαλώ κάποιος συνάδελφος που έχει ξεκαθαρίσει το θέμα ας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

 

Υπόγειο εκτός περιγράμματος έγινε Κ.Χ. υπολογίζεται ως Υ.Δ., Υπέρβαση Κάλυψης, Υπέρβαση Πλάγιων ορίων και προκηπίου με μειωτικό συντελεστή 0.5;

 

Υπόγειο εκτός περιγράμματος παρέμεινε Β.Χ. υπολογίζεται ως Υ.Δ., Υπέρβαση Κάλυψης, Υπέρβαση Πλάγιων ορίων και προκηπίου με μειωτικό συντελεστή 0.5;

 

στην πρωτη περιπτωση ο συντελεστης ειναι 1.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το Νο 10:

 

10. Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος), (Β27, Γ21). Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε εδώ και οποιοσδήποτε άλλος χώρος ο οποίος έχει βοηθητική χρήση και σε άλλον όροφο πλην του ισογείου.

 

 

Έχω μια περίπτωση σοφίτας η οποία δεν υπάρχει στα σχέδια της Ο.Α. και στην πράξη κατασκευάστηκε με υπέρβαση ύψους. Έχει μέγιστο ύψος 2,80μ το οποίο λόγω κλίσης της στέγης "σβήνει" ως τους 30 πόντους (με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο τμήμα της σοφίτας να έχει μη λειτουργικό ύψος αφού είναι <2,40μ).

Ωστόσο το μεγαλύτερο κομμάτι του χώρου χρησιμοποιείται ως χώρος γυμναστηρίου (προσωπικός του ιδιοκτήτη) και το υπόλοιπο είναι ένα μεγάλο δωμάτιο, μπάνιο και αποθήκη. Αυτά φαίνονται και στις φωτογραφίες της αυτοψίας. Πως το χειριζόμαστε αυτό κατα τη γνώμη σας?

 

- Βάζουμε μειωτικό συντελεστή 0.5 ανεξάρτητα από την χρήση του χώρου? Μας περιορίζει για τη χρήση που δηλώνουμε το ύψος του χώρου

(που είναι <2,40μ στο μεγαλύτερο κομμάτι του)?

- Το εμβαδό της σοφίτας μετράει ως Υ.Δ? ή μήπως θα έχουμε μόνο τα τετραγωνικά της σοφίτας με μειωτικό συντελεστή 0,5 και υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Κλιμακοστάσια ανήκουν στους Β.Χ. σύμφωνα με κτιριοδομικό αλλά σύμφωνα με τις απαντήσεις για τον 4014, Β.Χ. είναι υπόγεια, σοφίτες, πατάρια και ισόγειες αποθήκες ή ισόγεια γκαράζ.

Άρα το κλιμακοστάσιο το υπολογίζεις σαν Κ.Χ.

 

Νομίζω με τις τελευταίες "ξεκάθαρες" απαντήσεις που δώσανε για τα εκτός σχεδίου τα υπαίθρια κλιμακοστάσια υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι εξώστες δεν υπολογίζονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.