Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.Πρώτη τακτοποίηση και όλα φαίνονται δύσκολα.Σε διαμέρισμα που βρίσκεται σε τελευταίο όροφο οικοδομής έχει ύψος μεικτό 5 εκ μεγαλύτερο από άδεια (2,88 αντί 2,83) από την αφετηρία μέτρησης ύψους της οικοδομής όμως προκύπτει υπέρβασης ύψους βάσει αδείας της τάξης των 45 εκ.Εξετάζουμε στις βεβαιώσεις το υψόμετρο του διαμερίσματος από την αφετηρία μέτρησης ύψους της οικοδομής και στη συνέχεια εξετάζουμε και το εσωτερικό?θα υπολογιστεί το υψόμετρο βάσει αυτής της υπέρβασης των 45 εκ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς τι γίνεται όταν μετά τον συμψηφισμο παλαιών προστίμων προκείπτει "πληρωτέο" ποσό μηδέν και εμφανίζεται στο σύστημα ανεξόφλητο? Είπα στον πελάτη μου να δοκιμάσει να πάει στην τράπεζα και να κάνει μηδενική πληρωμή για να φανεί στο σύστημα με τον νέο κωδικό πληρωμής που δείνει και του είπαν ότι δεν είναι δεκτός ο κωδικός πληρωμής. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται όταν μετά τον συμψηφισμο παλαιών προστίμων προκείπτει "πληρωτέο" ποσό μηδέν και εμφανίζεται στο σύστημα ανεξόφλητο? Είπα στον πελάτη μου να δοκιμάσει να πάει στην τράπεζα και να κάνει μηδενική πληρωμή για να φανεί στο σύστημα με τον νέο κωδικό πληρωμής που δείνει και του είπαν ότι δεν είναι δεκτός ο κωδικός πληρωμής. Καμία ιδέα?

Γιατί, σου έβγαλε εντολή πληρωμής; Σε δικιά μου περίπτωση δεν βγάζει εντολή πληρωμής.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει στα οικονομικά στοιχεία

 

Τέλος υπαγωγής-Δόσεις-Προσαυξήσεις

Επιλογή Είδος Α/Α Ημ/νία εισαγωγής Ποσό Κωδικός πληρωμής Λήξη πληρωμής Τελευταία πληρωμή Υπόλοιπο

Επιλογή Τέλος υπαγωγής 1 04/12/2011 500 00000010010159χχχχχχχ 30/11/2011 08/12/2011 Εξοφλημένη 0

Επιλογή Εφάπαξ δόση με έκπτωση 20% 1 19/12/2011 0 00000020010159χχχχχχχ 22/12/2011 Ανεξόφλητη 0

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν σου βγάζει PDF με εντολή πληρωμής όπως θα έβγαζε αν ήταν να πληρώσει κάποιο ποσό διάφορο του μηδέν.

Με παραξένεψε που είπες

Είπα στον πελάτη μου να δοκιμάσει να πάει στην τράπεζα και να κάνει μηδενική πληρωμή για να φανεί στο σύστημα με τον νέο κωδικό πληρωμής που δείνει και του είπαν ότι δεν είναι δεκτός ο κωδικός πληρωμής

Του έδωσες τον κωδικό πληρωμής και πήγε στην τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι μου είπε ότι θα πήγαινε στη τραπεζα για άλλη δουλειά του είπα να πάρει τον κωδικό και να δδοκιμάσει να κάνει πληρωμή 0 μήπως το δεκτει για να εμφανιστει εξοφλημένη. Τώρα είναι λογικό να φαίνεται ανεξόφλητη?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για την ερώτηση που έκανα και παραπάνω?

 

"Όταν ΄ιδιοκτήτης είναι πλήρης κυριος στο υπο τακτοποιήση ακίνητο και έχει τη ψιλή κυριότητα σε ένα άλλο, θεωρω ότι είναι κύρια και μοναδική οικία, αφού δεν έχει την επικαρπία στην άλλη?"

 

Έτσι είναι αφού για να χάσει τον μειωτικό συντελεστή κατά το αρ. 26 ν. 4014 πρέπει να έχει την πλήρη κυριότητα η επικαρπία σε κάποιο άλλο ακίνητο. Αφού λοιπόν δεν έχει πλήρη (έχει την ψιλή), δεν έχει επικαρπία , άρα παίρνει τον μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αφού για να χάσει τον μειωτικό συντελεστή κατά το αρ. 26 ν. 4014 πρέπει να έχει την πλήρη κυριότητα η επικαρπία σε κάποιο άλλο ακίνητο. Αφού λοιπόν δεν έχει πλήρη (έχει την ψιλή), δεν έχει επικαρπία , άρα παίρνει τον μειωτικό συντελεστή.

 

Thank you :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για το παρακάτω?

 

 

1.

α) Σε διαμέρισμα Η/Υ χώρος 3,03x3,20 = 9,7 τ.μ. έγινε δωμάτιο. Άρα έχω ΥΔΚΧ 9,7τ.μ.

 

β) Επίσης το μπαλκόνι προεκτάθηκε ώστε και το "νέο" δωμάτιο (πρώην Η/Χ) να έχει πρόσβαση σε αυτό: 3,6x1,05 = 3,78τ.μ. επιπλέον μπαλκόνι.

Δηλαδή 3,78 τ.μ. ΥΔΒΧ ?

ή μήπως οι εξώστες είναι και αυτοί κύριοι χώροι και άρα έχω ΥΔΚΧ και πάλι?

 

 

και

 

2.

α) πόσα φύλλα καταγραφής πρέπει να γίνουν? λογικά ένα ενιαίο έτσι δεν είναι?

 

β) επίσης υπάρχει μόνο σύσταση οριζοντίου, τελικά πάω με τα χιλιοστά του διαμερίσματος για τον υπολογισμό του ποσοστού της ΥΔ?

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.