Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπέρα. Οταν ενα υποστύλωμα έχει μετακινηθει κατα 20εκ.στην κατασκευή σε σχέση με την οικοδομική άδεια σε ενα τριώροφο κτίριο πως το αντιμετωπίζω; Είναι μια παράβαση; Επίσης έχουν προστεθει και άλλα τρία υποστυλώματα λόγω οτι έγινε υπέρβαση δομησης και κάλυψης. Απαιτείται νεα στατική μελέτη για να είμαι Ο.Κ. άδεια του 1976

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε letom

μπερδεμένα μου τα λες

 

τα όσα ανέφερα στη συν/λφο ισχύουν (πιστεύω να συμφωνείς)

 

όσο για το υπόγειο πολυκατοικίας (δηλ σε κτίριο με χρήση "κατοικίας") όπως αναφέρεσαι

πηγαίνει ως Υ.Δ β/χ με αφαιρ τοίχων (Η14) και όχι Υ.Δ κ/χ όπως αφήνεις να εννοηθεί

απαντώντας ο ίδιος στο ερώτημά σου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ γιατί να βάλει αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο χώρο? Αλλαγή μπαίνει όταν έχουμε πχ από κατοικία σε κατάστημα. Αυτό είναι στάνταρ!

 

Συνάδελφε, θα συμφωνήσω μαζί σου. Σε ισόγεια αποθήκη ή ισόγειο κλειστό κλειστό γκαράζ σε κτίριο κατοικιών που μετατράπηκαν σε κατοικία δεν υπολογίζω αλλαγή χρήσης... Μόνο ΥΔΚΧ. Βάσει και της Η4...

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ εννοείς οτι πρέπει να με ενδιαφέρει μόνο οι υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης και ύψους και όχι η αλλαγή των στατικών;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε letom

μπερδεμένα μου τα λες

 

τα όσα ανέφερα στη συν/λφο ισχύουν (πιστεύω να συμφωνείς)

 

όσο για το υπόγειο πολυκατοικίας (δηλ σε κτίριο με χρήση "κατοικίας") όπως αναφέρεσαι

πηγαίνει ως Υ.Δ β/χ με αφαιρ τοίχων (Η14) και όχι Υ.Δ κ/χ όπως αφήνεις να εννοηθεί

απαντώντας ο ίδιος στο ερώτημά σου

Άλλο ήθελα να πω. Αυτό που λέει και ο alexdam πιο πάνω. Ότι υπόγεια αποθήκη που βρίσκεται σε κτήριο κατοικιών και που μετατρέπεται σε κατοικία, πάει ως ΥΔΚΧ μόνο. Εφόσον βρίσκεται σε κτήριο κατοικιών έχει άδεια με χρήση "κατοικία" (κι ας είναι αποθήκη) οπότε η μετατροπή σε κατοικία δεν συνιστά αλλαγή χρήσης παρά μόνο ΥΔ. Και οι θέσεις στάθμευσης στις πιλοτές πολυκατοικιών χρήση "κατοικία" έχουν. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το μεσημέρι βρέθηκα στο ΤΕΕ για μια ερωτηση: Βοηθητικό κτίσμα στον πίσω ακάλυπτο πολυκατοικίας, νομίμως υφιστάμενο με άδεια του '84 ως βοηθητικό με προβλεπόμενο ύψος βάσει αδείας 2.40, άλλαξε χρήση σε κατοικία με Ν.3843/10 και λόγω του ότι υπάρχει και μία κεραμοσκεπή πάνω απτην πλάκα της οροφής με κορφιά +1.85 πάνω απτο 2.40, ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα με Ν4014/11 να τακτοποιήσει την σκεπή.

Στο ΤΕΕ μία αιθέρια ύπαρξη, μου είπε 13 αναλυτικό 500€ και τέλος. Την υπέρβαση ύψους δεν πρέπει να την λάβω υπ'όψιν? Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ήθελα να πω. Αυτό που λέει και ο alexdam πιο πάνω. Ότι υπόγεια αποθήκη που βρίσκεται σε κτήριο κατοικιών και που μετατρέπεται σε κατοικία, πάει ως ΥΔΚΧ μόνο. Εφόσον βρίσκεται σε κτήριο κατοικιών έχει άδεια με χρήση "κατοικία" (κι ας είναι αποθήκη) οπότε η μετατροπή σε κατοικία δεν συνιστά αλλαγή χρήσης παρά μόνο ΥΔ. Και οι θέσεις στάθμευσης στις πιλοτές πολυκατοικιών χρήση "κατοικία" έχουν.

 

Πιστεύω πως αν πρόκειται για υπόγειο βοηθητικό χώρο πρόκειται για ΥΔΒΧ χωρίς αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

ismini

ακριβώς αυτό που λες

letom & alexdam

και εγώ στην ε/α Η4 στηρίζω την προηγούμενη απάντηση (εκ παραδρομής μου αναφέρω Η14)

(η Η4 αναφέρεται μόνο σε υπόγειους χώρους και όχι σε αποθήκες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.