Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπαμε....ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ

 

Σε οριζόντια ιδιοκτησία πας με το ποσοστό επί του επιτρεπόμενου που έχεις.

Σε κοινόχρηστο χώρο όμως οικοπεδου με οριζόντια ιδιοκτησία πας με το συνολικό του οικοπέδου τα επιτρεπόμενα

Link to comment
Share on other sites

Παντού πας με το συνολικά επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

 

ΚΑΙ στις κάθετες???????? γιατί κάπου διάβασα ότι ειπώθηκε πως οι κάθετες έχουν διαφορετική αντιμετώπιση με τις οριζόντιες... (πράγμα στο οποίο διαφωνούσα )

Link to comment
Share on other sites

Thodoris θα τρελλαθούμε τελειως! ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΤΙΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ! Μην κάνετε καμια βλακεία...Και στις κάθετες το ίδιο λέω εγώ...Υπάρχει διαφορά αλλά εγώ λέω το ίδιο

 

Και κάτι ακόμα που πήγαινε γι αλλού αλλά δεν πειράζει

 

ΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ...Τι να κάνουμε που άλλοι φτιάξανε το νόμο και όχι εσεις...Επιδίδονται όλοι σε ένα κηνύγι μαγισσών για το πως θα θελαν οι ίδιοι ναναι ο νόμος, πως θα τον έφτιαχναν αυτοί καλύτερα απτον καθένα καταθέτοντας κάθε ικμάδα επιστημονικότητάς τους προς όφελος της κοινωνίας του κράτους της ίδιας της επιστημής ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...Αυτό συμπεριλαμβάνει και τους κύριους του ΤΕΕ που θα θελαν να τους λαμβάνουν ακόμα περισσότερο υπόψιν στο ΥΠΕΚΑ, και τους απο δω και απο κει ομιλητές και όλους...Τί να κάνουμε που πιθανότατα το νόμο τον αποφάσισαν πολιτικοί; Όχι μηχανικοί...Σκέτο..Μπορεί να ταν και μηχανικοί κάποιοι απαυτούς...Σίγουρα άκουσαν και το ΤΕΕ...Αλλά ο νόμος είναι πολιτικός...Και εισπρακτικός σε μια δύσκολη περίοδο...Φαίνεται από την απλότητα και τα τερτίπια του...Οι σκέψεις ήταν δύο...Να δώσουμε κίνητρα αλλά και απειλές ώστε να το κάνουν οι περισσότεροι...Και σύντομα γιατί καιγόμαστε...Να το συνδυάσουμε με τις μεταβιβάσεις πετάχτηκε ο ένας...Αυτά υπήρχαν πάντα απάντησε ο άλλος δεν πιάνουν...Όχι του είπε ο άλλος θα βρούμε φόρμουλα καλή...θα ρίξουμε την ευθύνη στο μηχανικό...Μετά από πολύ κουβέντα κατέληξαν...Τα πρόστιμα...όπου μπορείς να μειώσεις μείωσε είπε ο ένας...Μη μπούμε και μέσα του είπε ο άλλος...Κατέληξαν...Αν νομίζετε ότι τους έννοιαζε εκείνη την ώρα το σπίτι που αντί για 7,50 χτίστηκε 7,75 χωρίς άλλη παράβαση ή αν θα υπολογίσουν την υπέρβαση της κάθε οριζόντιας με τα χιλιοστά ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μάλλον ζούμε αλλού! Εδώ δεν τους έννοιαζε η περίπτωση της συνιδιοκτησίας...Έλα μωρέ βγάλτο τώρα να ψηφιστεί και βλέπουμε...Πρέπει να πάρουμε τη δόση μας! Εκτός από τις εμφανείς παραλήψεις του νόμου (βλέπε συνιδιοκτησία, μεταβιβάσεις) κάθε άλλη προσέγγιση ανάλυσης λεπτομερειών που απλά δεν υπάρχουν στο νόμο είναι εκτός τόπου και χρόνου...Η λογική είναι ότι τακτοποιούμε πολιτικά...Πολιτικά λοιπόν αυτό που ενδιαφέρει είναι να τακτοποιήσουν όλοι αν γίνεται...Με υπέρβαση δόμησης και όχι ύψους; Ας είναι...Κάλλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι...Θα τα πάρουμε από άλλους για το ύψος...Άσε που μπορεί πηγμένοι μηχανικοί πάνω στον υπερβάλλοντα ζήλο να τακτοποιούν με όλους τους συντελεστές μέσα για να ναι καλυμμένοι...Ο νόμος είναι για πεντάχρονα και από απλότητα και από λογική...Τα παραδείγματα υπεραπλουστευμένα...Ένας πολλαπλασιασμός...Οι έννοιες; Γενικες...Αν δε μπορείς να γίνεις πεντάχρονο και να κάνεις αυτό που σου ζητάνε μην ασχοληθείς...Θα τα θαλασσώσεις...Μόνο εκεί που δεν υπάρχει λύση προσπαθήστε να δώσετε...

Edited by Dryft
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, αφού το γήπεδο/οικόπεδο είναι ένα και πολεοδομικά ελέγχεται σαν ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, αφού το γήπεδο/οικόπεδο είναι ένα και πολεοδομικά ελέγχεται σαν ενιαίο.

 

Ακριβώς...Στις οριζόντιες όποιος θέλει το αναλύουμε γιατί είναι και ΛΑΘΟΣ εκτός των άλλων...Πέραν του ότι δεν υπάρχει πουθενά!!! Μα πουθενά!!!! Στις κάθετες υπάρχει συμβολαιογραφικά η έννοια της επιτρεπόμενης δόμησης της καθέτου αλλά πάλι η επιτρεπόμενη δόμηση έχει να κάνει με την επιτρεπόμενη του ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ η οποία μοιράζεται ανάλογα με τα χιλιοστά...Το ΟΙΚΟΠΕΔΟ εξακολουθεί να είναι ενιαίο και αδιαίρετο και ουσιαστικά αν κάποιος βγάλει άδεια για παραπάνω τετραγωνικά πρώτος τιμωρείται από τα αστικά δικαστήρια με αποζημίωση στον δεύτερο! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ...Πολεοδομικά είναι εντάξει! Αποζημιώνει τον άλλον που αναγκαστηκα πρέπει να χτίσει λιγότερο...Ξεκολλάτε και τακτοποιειτε απλά...Το απλό ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ είναι και το πιο σοφό και κάποιες φορές και το ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ!

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, αφού το γήπεδο/οικόπεδο είναι ένα και πολεοδομικά ελέγχεται σαν ενιαίο.

 

Συμφωνώ.... απλά κάποιοι το διαχώριζαν.... και ρώτησα μήπως είχε διευκρινιστεί κάτι... (λέμε τώρα :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Thodoris θα τρελλαθούμε τελειως! ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΤΙΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ! Μην κάνετε καμια βλακεία...Και στις κάθετες το ίδιο λέω εγώ...Υπάρχει διαφορά αλλά εγώ λέω το ίδιο

 

Και κάτι ακόμα που πήγαινε γι αλλού αλλά δεν πειράζει

 

ΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ...Τι να κάνουμε που άλλοι φτιάξανε το νόμο και όχι εσεις...Επιδίδονται όλοι σε ένα κηνύγι μαγισσών για το πως θα θελαν οι ίδιοι ναναι ο νόμος, πως θα τον έφτιαχναν αυτοί καλύτερα απτον καθένα καταθέτοντας κάθε ικμάδα επιστημονικότητάς τους προς όφελος της κοινωνίας του κράτους της ίδιας της επιστημής ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...Αυτό συμπεριλαμβάνει και τους κύριους του ΤΕΕ που θα θελαν να τους λαμβάνουν ακόμα περισσότερο υπόψιν στο ΥΠΕΚΑ, και τους απο δω και απο κει ομιλητές και όλους...Τί να κάνουμε που πιθανότατα το νόμο τον αποφάσισαν πολιτικοί; Όχι μηχανικοί...Σκέτο..Μπορεί να ταν και μηχανικοί κάποιοι απαυτούς...Σίγουρα άκουσαν και το ΤΕΕ...Αλλά ο νόμος είναι πολιτικός...Και εισπρακτικός σε μια δύσκολη περίοδο...Φαίνεται από την απλότητα και τα τερτίπια του...Οι σκέψεις ήταν δύο...Να δώσουμε κίνητρα αλλά και απειλές ώστε να το κάνουν οι περισσότεροι...Και σύντομα γιατί καιγόμαστε...Να το συνδυάσουμε με τις μεταβιβάσεις πετάχτηκε ο ένας...Αυτά υπήρχαν πάντα απάντησε ο άλλος δεν πιάνουν...Όχι του είπε ο άλλος θα βρούμε φόρμουλα καλή...θα ρίξουμε την ευθύνη στο μηχανικό...Μετά από πολύ κουβέντα κατέληξαν...Τα πρόστιμα...όπου μπορείς να μειώσεις μείωσε είπε ο ένας...Μη μπούμε και μέσα του είπε ο άλλος...Κατέληξαν...Αν νομίζετε ότι τους έννοιαζε εκείνη την ώρα το σπίτι που αντί για 7,50 χτίστηκε 7,75 χωρίς άλλη παράβαση ή αν θα υπολογίσουν την υπέρβαση της κάθε οριζόντιας με τα χιλιοστά ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μάλλον ζούμε αλλού! Εδώ δεν τους έννοιαζε η περίπτωση της συνιδιοκτησίας...Έλα μωρέ βγάλτο τώρα να ψηφιστεί και βλέπουμε...Πρέπει να πάρουμε τη δόση μας! Εκτός από τις εμφανείς παραλήψεις του νόμου (βλέπε συνιδιοκτησία, μεταβιβάσεις) κάθε άλλη προσέγγιση ανάλυσης λεπτομερειών που απλά δεν υπάρχουν στο νόμο είναι εκτός τόπου και χρόνου...Η λογική είναι ότι τακτοποιούμε πολιτικά...Πολιτικά λοιπόν αυτό που ενδιαφέρει είναι να τακτοποιήσουν όλοι αν γίνεται...Με υπέρβαση δόμησης και όχι ύψους; Ας είναι...Κάλλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι...Θα τα πάρουμε από άλλους για το ύψος...Άσε που μπορεί πηγμένοι μηχανικοί πάνω στον υπερβάλλοντα ζήλο να τακτοποιούν με όλους τους συντελεστές μέσα για να ναι καλυμμένοι...Ο νόμος είναι για πεντάχρονα και από απλότητα και από λογική...Τα παραδείγματα υπεραπλουστευμένα...Ένας πολλαπλασιασμός...Οι έννοιες; Γενικες...Αν δε μπορείς να γίνεις πεντάχρονο και να κάνεις αυτό που σου ζητάνε μην ασχοληθείς...Θα τα θαλασσώσεις...Μόνο εκεί που δεν υπάρχει λύση προσπαθήστε να δώσετε...

 

Να πω ότι έχεις λάθος???????

 

ΟΧΙ !!!!

 

ΔΕΝ θα το πω με τίποτα!!!

 

Και επιπροσθέτως...... πιστεύει κανείς ότι ακόμα κι αν πραγματοποιηθούν δειγματοληπτικοί έλεγχοι, θα μπορούν να πατήσουν κάπου ώστε να βγάλουν λάθος τον οποιοδήποτε τρόπο υπολογισμού προστίμου??????????? 8-)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...Στις οριζόντιες όποιες θέλει το αναλύουμε γιατί είναι και ΛΑΘΟΣ εκτός των άλλων...Πέραν του ότι δεν υπάρχει πουθενά!!! Μα πουθενά!!!! Στις κάθετες υπάρχει συμβολαιογραφικά η έννοια της επιτρεπόμενης δόμησης της καθέτου αλλά πάλι η επιτρεπόμενη δόμηση έχει να κάνει με την επιτρεπόμενη του ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ η οποία μοιράζεται ανάλογα με τα χιλιοστά...Το ΟΙΚΟΠΕΔΟ εξακολουθεί να είναι ενιαίο και αδιαίρετο και ουσιαστικά αν κάποιος βγάλει άδεια για παραπάνω τετραγωνικά πρώτος τιμωρείται από τα αστικά δικαστήρια με αποζημίωση στον δεύτερο! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ...Πολεοδομικά είναι εντάξει! Αποζημιώνει τον άλλον που αναγκαστηκα πρέπει να χτίσει λιγότερο...Ξεκολλάτε και τακτοποιειτε απλά...Το απλό ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ είναι και το πιο σοφό και κάποιες φορές και το ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ!

 

Ακριβώς!!!

 

Χιλιοστά επί του οικοπέδου έχει η οριζόντια.... χιλιοστά επί του οικοπέδου έχει και η κάθετη.... άρα ποιός ο λόγος να αντιμετωπιστούν αλλιώς?????

 

Μαζί σου Dryft!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.