Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ΟΚ τι να πω...Αφού ούτε συγκροτημένο λόγο έχουνε όλοι αυτοί δυστυχώς.

Βέβαια δε βοηθάει και το μπαχαλο από κάτω απο τον καθένα που προσπαθεί να μάθει για το δικό του συγκεκριμένα και όχι τη λογική του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

soundholics λέγαμε εννοώ εγώ με έσενα και όσους απαντούσα...μιλάω μόνο για μένα πάντα...δεν είμαστε ομάδες...

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Άρα το ύψος μπαίνει μόνο όταν περνάει το επιτρεπόενο της περιοχής και επομένως ούτε καν αναλυτικός μπαίνει όταν περνάει μόνο της άδειας.

Εγώ λέω όταν περνάει το ύψος της περιοχής με επιπλέον δόμηση μπαίνει το 1,2 και 1,4,

όταν περναέι το επιτρεπόμενο της περιοχής χωρίς δόμηση παέι με 0,2 και 0,4.

Σε αυτα νπομίζω αναφέρθηκε.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Thodoris,

0,2 ή 0,4 πανε σε όλες τις περιπτώσεις που έχεις υπέρβαση ύψους της αδειας ωρίς να έχεις υπέρβαση δομησης Ανεξάρτητα από το αν περνάς ή όχι το επιτρ. Της περιοχής.

 

Dryft,

Εντάξει την άλλη φορά αν δεν καταλάβω κάτι αποσα γράφεις, θα σε ρωτήσω να το εξηγήσεις και για μένα όπως προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, συμφωνώ πάντως. Αλλά με την αναφορα του νόμου σε υπέρβαση υψους δεν ειναι περίεργο στο 1,2 και 1,4 με δόμηση να πάει πάνω από της περιοχής και στην άλλη περίπτωση χωρίς δομήση και τα 0,2 και 0,4 να μιλάει για υπέρβαση της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λέει στις οριζόντιες ιδιοκτησίες, ότι ανάλογα με την περίπτωση.

Δηλαδή σε ΥΔ οριζοντίων παει κατα ανάλογο ποσοστό, ενώ σε υπέρβαση σε κτίριο με οριζοντιες ιδιοκτησιες στο υπογειο που ειναι κοινοχρηστο εκει ελεγχουμε το συνολικο του οικοπεδου.

Την οριζόντια ιδιοκτησία την κρίνουμε ανεξάρτητα μόνη της. Στο 24:40 και εφεξής και αφού είπε κάτι άλλο η λεμπέση τότε ο Καρατσώλκης το αναλύει

 

''Η αυθαίρετη δόμηση που μπορεί να γίνει σε οριζόντια ιδιοκτησία, λέει ότι θα πάει και σε αντίστοιχο ποσοστό συνιδιοκτησίας, οτιδηπτε αλλο οπως το υπογειο ειναι εκτός οριζόντιας και ειναι στο σο συνολο εκει του οικοπεδου.''

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης λέει στις οριζόντιες ιδιοκτησίες, ότι ανάλογα με την περίπτωση.

Δηλαδή σε ΥΔ οριζοντίων παει κατα ανάλογο ποσοστό, ενώ σε υπέρβαση σε κτίριο με οριζοντιες ιδιοκτησιες στο υπογειο που ειναι κοινοχρηστο εκει ελεγχουμε το συνολικο του οικοπεδου.

Την οριζόντια ιδιοκτησία την κρίνουμε ανεξάρτητα μόνη της. Στο 24:40 και εφεξής και αφού είπε κάτι άλλο η λεμπέση τότε ο Καρατσώλκης το αναλύει

 

Αφού θες να το κάνεις έτσι ρε Θοδωρή κάντο...μην το κουράζουμε...μηχανικός είσαι...εγώ λέω ότι είναι λάθος...αλλά που με ξέρεις εμένα, που ξέρεις τι ξέρω κτλ. Εσύ θα πάρεις την ευθύνη στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φόρουμ είναι εδώ και συζητάμε. Δε προσπαθώ να πείσω κάποιον.

Απλά λεω διάφορες απόψεις είτε για να με διορθώσει κάποιος είτε να κάνω κάποιον άλν να σκεφτεί και να το συζητήσουμε.

Δε κατάλαβα γιατί αντιδρας έτσι.

Άλλωστε δεν πεισμώνω με την άποψή μου και ενδεχομένως να αναθεωρήσω.

Αλλά έχεις επιλογή να μην διαβάζεις τα ποστ που κουράζουν τα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στην είπα...φιλικά μίλησα...και δεν είπα και κάτι κακό ότι στο τέλος ο καθένας είναι μόνος του...φόρουμ είναι...ακριβώς...δε συζητάς καν με κάποιον που γνωρίζεις...αυτό τόνισα...μην αρπάζεσαι...απόψεις ανταλάσσουμε ναι...αλλά την αλήθεια θα τη βρεις και μόνος σου ψάχνοντας και αλλού...αυτό ήθελα να πω...παίρνω πίσω το "μην το κουράζουμε" και συγγνώμη

 

Για το θέμα...αν θες μπορείς να παραθέσεις ένα παράδειγμα για το πως θα υπολόγιζες το πρόστιμο με τα χιλιοστά κτλ για να συζητήσουμε...δλδ. τι πολλαπλασιασμούς,αναγωγές κτλ θα έκανες

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

............Αλλά με την αναφορα του νόμου σε υπέρβαση υψους δεν ειναι περίεργο στο 1,2 και 1,4 με δόμηση να πάει πάνω από της περιοχής και στην άλλη περίπτωση χωρίς δομήση και τα 0,2 και 0,4 να μιλάει για υπέρβαση της άδειας????

 

αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ...

Δηλ. σε όλες τις περιπτώσεις των φύλλων καταγραφής, με εξαίρεση τη δόμηση (που λειτουργεί ως βάση υπολογισμού για τα φύλλα καταγραφής), στα άλλα στοιχεία δόμησης (κάλυψη, ύψος) όταν λέει υπέρβαση μάλλον καταλήγουμε στην υπέρβαση των επιτρεπομένων της περιοχής.

 

Γιατί κατ' εξαίρεση στους συντελεστές 0.2 και 0.4 όταν λέει υπέρβαση ύψους να εννοεί τα της αδείας?

 

 

Αν θεωρήσουμε ότι όπως τα λέει,

το 1.2 και 1.4 εφαρμόζονται όταν ΣΥΝυπάρχει ΚΑΙ Υπέρβαση Δόμησης ΚΑΙ Υπέρβαση ύψους σε σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχής, που σημαίνει ότι όταν ΔΕΝ υπάρχει Υπέρβαση Ύψους της περιοχής πάμε με αναλυτικό (προκειμένου να δηλώσουμε την ύπαρξη της υπέρβασης των εγκεκριμένων της αδείας ώστε να μπορεί να πάρει και βεβαίωση νομιμότητας)

 

τότε γιατί να μην ισχύει ΚΑΤ' ΑΝΑΛΟΓΙΑ ο ίδιος διαχωρισμός και για τηνπερίπτωση που ΔΕΝ ΣΥΝυπάρχει ΚΑΙ Υπέρβαση Δόμησης μαζί με την Υπέρβαση Ύψους?????

 

δηλ. για Υπέρβαση Ύψους σε σχέση με τα επιτρεπόμενα(χωρίς Υ.Δ) να εφαρμόζονται τα 0.2 και 0.4 και

για Υπέρβαση Ύψους σε σχέση με τα εγκεκριμένα της Ο.Α, ΚΑΤΩ όμως από τα επιτρεπόμενα (χωρίς Υ.Δ) να πηγαίνουν με αναλυτικό ????????????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.